Kto otrzyma bon na wakacje?- Nowe propozycje Senatu

14 maja 2020
hello world!

W tym roku właściciele ośrodków wczasowych nie mogą być pewni, czy będzie odpowiedni popyt na wakacje podczas panującej pandemii oraz obowiązującym reżimie sanitarnym. W związku z tym pojawił się pomysł na dofinansowanie wczasów Polaków. Ustawa wyszła właśnie z Senatu, który zgłosił nowe poprawki. Zakładają one znaczne rozszerzenie beneficjentów programu.

Bon turystyczny – czym jest?

Wstępne założenia programu zostały przedstawione przez minister rozwoju, Jadwigę Emilewicz, podczas wywiadu dla portalu money.pl. Aby ratować branżę turystyczną oraz umożliwić wyjazd większej liczbie osób, ministerstwo chce, aby Polacy otrzymali dodatkowe fundusze na ten cel. Na pewno będą one dotyczyć tylko wyjazdów na obszarze Polski. Ostatecznie projekt ustawy o bonie turystycznym złożył Prezydent Andrzej Duda. Poinformował też o tym, że będzie ona wyglądała nieco inaczej niż początkowo zakładał rząd.

Ile będzie wynosił bon turystyczny?

Według pierwotnych zapowiedzi rządu bon turystyczny miał wynieść 1000 zł. Prezydent Andrzej Duda przedstawił jednak zmodyfikowaną postać tego pomysłu. Teraz bon turystyczny ma polegać na przyznaniu dodatkowego 500 zł na każde dziecko w rodzinie. Tę kwotę będzie można przeznaczyć na przykład na opłacenie noclegu w ośrodku wczasowym. Poza tym będzie możliwe wykorzystanie tych pieniędzy na wszelkie atrakcje turystyczne, które dołączą do programu. Co ważne, ta wersja bonu turystycznego w żaden sposób nie obciąża pracodawców. Nie muszą oni bowiem dokładać się do realizacji programu.

Dla kogo bon turystyczny?

Biorąc pod uwagę zapowiedzi Prezydenta, bon turystyczny zmieni swojego docelowego odbiorcę. Wcześniej mieli to być pracownicy, którzy zarabiali określoną sumę oraz byli zatrudnieni na podstawie umowy o pracę. Teraz dofinansowanie na wakacje będzie przysługiwało osobie, która w dniu wejścia w życie ustawy ma przyznane prawo do świadczenia wychowawczego ( w ramach programu 500 plus) oraz rodzinie zastępczej i prowadzącemu rodzinny dom dziecka, który ma prawo do świadczenie na pokrycie kosztów na każde dziecko pod jego opieką.

Bon turystyczny dla emerytów?

W czwartek, 2 lipca Senat uchwalił ustawę wraz z poprawkami. Senatorowie zaproponowali aby świadczeniem objąć także emerytów, rencistów oraz dzieci tych rodziców, którzy pracują za granicą i pobierają tam zasiłki na dzieci wyższe niż 500 zł. Ponadto, większość uzyskała poprawka, która zmierza do tego, by bonem mogli się rozliczać także dostarczyciele usług turystycznych, nie oferujących np. noclegów. Za przyjęciem poprawek było 97 senatorów. Ustawa wróci teraz do Sejmu i tam zostanie podjęta decyzja o ostatecznym kształcie ustawy.

Polski portal do rezerwacji wakacji

Bon wakacyjny ma być realizowany z pomocą bazy Polskiej Organizacji Turystycznej. Niestety takowa jeszcze nie powstała. Proces jej przygotowania ma dopiero ruszyć. Może to oznaczać, że baza nie zdąży powstać wraz z rozpoczęciem sezonu wakacyjnego. Interesującą kwestią jest również sposób, w jaki rodzice mają otrzymać dofinansowanie. Nie będzie to wyglądać tak jak w przypadku świadczenia 500 plus. Pieniądze nie zostaną przelane na konto, ani przekazane w gotówce. Nie będzie też specjalnej karty. Aby skorzystać z dofinansowania na numer telefonu otrzymamy wiadomość z kodem PIN, którym należy potwierdzić płatność. Cały proces bardzo przypomina płatność za pomocą aplikacji BLIK.

Dyskusja nad projektem

W tej chwili toczy się dyskusja nad zasadnością tego projektu ustawy. Z jednej strony jest to ratunek dla polskiej branży turystycznej oraz umożliwienie wyjazdu osobom, które nie będą w stanie zapewnić go sobie same. Z drugiej strony jest to projekt bardzo obciążający budżet państwa. Ponadto wiąże się to z zachęcaniem do przemieszczania się, co z kolei może narażać wiele osób na niebezpieczeństwo w związku z panującą epidemią koronawirusa. Kontrowersje wzbudza także fakt, że programem będą tylko te placówki, które zarejestrują się we wcześniej wspomnianej bazie. Zdaniem niektórych nie powinno być to obowiązkowe, szczególnie biorąc pod uwagę trudności z nią związane.

Źródło: prawo.pl

chevron-down
Copy link