Odmrażanie gospodarki – co zawiera III etap?

14 maja 2020
hello world!

Od 18 maja rozpocznie się kolejny etap "odmrażania gospodarki". Przedstawiciele rządu zapowiedzieli, że nadszedł już czas otworzyć m. in salony fryzjerskie i restaurację. Jak to będzie wyglądać w praktyce? Co jeszcze się zmieni?

Otwarcie salonów urody

Od 18 maja do pracy wracają nie tylko fryzjerzy ale będzie też można skorzystać z pozostałych usług kosmetycznych. Nie będzie to jednak wyglądało tak jak dawniej. Nadal obowiązuje obowiązek zakrywania nosa i usta. Uwaga! Zapisać się można jedynie telefonicznie lub on-line, a przyjść należy punktualnie na umówioną wizytę. Pracownicy również powinni mieć na sobie środki ochronne takie jak maseczki oraz rękawiczki. Ważnym zaleceniem jest też używanie ręczników i w miarę możliwości innych przyrządów jednorazowo. Na pewno nie będzie łatwo zapisać się do fryzjera, ponieważ z tej możliwość najpierw skorzystają te osoby, których wizyty zostały odwołane ze względu na epidemie koronawirusa.

Otwarte lokale gastronomiczne

Również od 18 maja możemy spodziewać się otwarcia lokali gastronomicznych. Dotyczy to wszelkich restauracji, barów oraz kawiarni. Nie należy jednak spodziewać się lokali wypełnionych po brzegi. Wizyta w takim lokalu wiąże się z koniecznością przestrzegania określonych reguł sanitarnych. Jednocześnie na jego obszarze mogą przebywać 4 osoby na m kw. Co więcej należy zachować pomiędzy sobą odpowiedni dystans. Odstęp między osobami i stolikami w lokalu musi wynosić 2 m. Nasze poczucie bezpieczeństwa ma też zwiększyć obowiązek dezynfekcji stolika po każdym kliencie. Ponadto, personel powinien nosić maseczki oraz rękawiczki. Wiele restauracji, barów i kawiarni posiada własne ogródki, w których można usiąść. Premier polecił właśnie taką formę korzystania z lokali. Swoje zalecenie podparł faktem, iż "Według epidemiologów przebywanie na świeżym powietrzu jest dużo bardziej bezpiecznie".

Więcej osób w transporcie publicznym

Planowane jest także zwiększenie limitów osób, które jednocześnie mogą przemieszczać się za pomocą transportu publicznego. Wiąże się to ze zniesieniem powyższych obostrzeń - więcej osób będzie podróżowało do pracy lub w celu skorzystania z na nowo umożliwionych usług. Co dokładnie to oznacza? Podjęto decyzję, że w metrze, tramwajach i autobusach będzie mogło być dostępnych 30 proc. wszystkich miejsc w danym pojeździe, w tym łącznie siedzących i stojących. Oczywiście, należy mieć zasłonięte usta oraz nos.

Dzieci wracają do szkół?

Rząd chce aby dzieci wróciły do szkoły, ale tylko te najmłodsze. Od 25 maja zorganizowane będą zajęcia opiekuńcze dla uczniów klas 1-3 szkół podstawowych. Motywacją tej decyzji jest umożliwienie rodzicom na szybszy powrót do pracy bez konieczności martwienia się o swoje dzieci. Co ważne, nie będzie to obowiązkowe. Premier Mateusz Morawiecki podkreśla, że rodzice będą mieli możliwość wyboru czy już czas posłać swojej dzieci do szkoły. Jeżeli zdecydują inaczej, nadal ZUS wypłaci im zasiłek opiekuńczy.

Pozostałe zmiany w edukacji

To jeszcze nie koniec ważnych informacji dotyczących dziedziny edukacji. Należy też wspomnieć, że Od 18 maja ruszą niektóre zajęcia praktyczne dla młodzieży i dorosłych. Na razie tylko w wybranych szkołach policealnych, branżowych oraz technicznych. Ma to ułatwić przygotowywanie się do egzaminów. Co więcej, przewiduje się konsultacje dla maturzystów i ósmoklasistów z nauczycielami przygotowującymi ich do nadchodzących egzaminów. Minister edukacji podkreśla, że jeśli uczeń nie czuje się pewnie z jakiegokolwiek przedmiotu powinien mieć możliwość bezpośredniego kontaktu z nauczycielem. Nie jest to jednak przymusowe. Od 25 maja uczniowie szkół technicznych będą mogli też odbyć obowiązkowe praktyki, które są im potrzebne do ukończenia szkoły.

Boiska i sport

Na razie 18 maja otwierają się boiska pełnowymiarowe. Przebywać na nich mogą tylko 22 osoby i 4 trenerów. Od poniedziałku będzie można również przebywać na obiektach sportowych takich jak: stadiony, boiska, skocznie, tory, orliki oraz skateparki. Niestety będzie obowiązywał limit wynoszący 14 osób i dodatkowych 2 trenerów. Od 16 maja wznowią działalność tory wyścigowe koni i psów, ale bez udziału publiczności. Jak widać, na razie rząd postawił głównie na rozwiązania na świeżym powietrzu. Jednakże, na podobnej zasadzie będzie można odbywać treningi na halach sportowych. Ważne! Wchodząc do takiego obiektu należy zdezynfekować ręce. Nie będzie można korzystać z szafek i pryszniców. Zalecanym jest korzystanie z własnego sprzętu, a sprzęt należący do obiektu musi być dezynfekowany. Trzeba sprawdzić wcześniej limit osób, zależy on bowiem od powierzchni obiektu. Wynosi on:

  • 12 osób/300 m kw.
  • 16 osób/800 m. kw.
  • 24 osoby/1000 m. kw.
  • 32 osoby/ powyżej 1000 m. kw.

Należy podkreślić, że siłownie i kluby fitness nadal są zamknięte. Tak samo rzecz się ma z basenami i parkami wodnymi. Ich otwarcie planowane jest dopiero na ostatni - IV etap odmrażania gospodarki. Na stronie Ministerstwa sportu można jednak przeczytać:

Możliwe jest natomiast korzystanie z siłowni, które są częścią obiektu sportowego wymienionego w rozporządzeniu (np. stadionu) pod warunkiem spełnienia obowiązków nałożonych na podmiot zarządzający - wyjaśnia resort sportu.

Nowe funkcjonowanie sądów?

W najbliższym czasie wiele może się też zmienić w sądownictwie. Do 15 maja sądy miały nie wyznaczać rozpraw w sprawach innych niż te z katalogu spraw pilnych. Termin ten jednak niedługo minie, a zaległe rozprawy zdążyły się już spiętrzyć w ogromną liczbę. Dlatego też, obecnie trwają prace m.in. nad tym, ab umożliwić zdalne rozprawy do postępowania karnego. Przydatne narzędzia w tej sprawie, niesie ze sobą trzecie wydanie Tarczy Antykryzysowej. Obecnie wróciła ona z Senatu wraz z nowymi poprawkami i zajmie się nią znowu Sejm. Jakie będą najistotniejsze zmiany jeśli ustawa wejdzie w życie?

"Odmrażanie" sądów - szczegóły

Jak mówi wiceminister sprawiedliwości Anna Dalkowska w wywiadzie dla serwisu prawo.pl:

Nowe rozwiązania legislacyjne wprowadzają w postępowaniach cywilnych na czas trwania stanu epidemii lub w ciągu roku po jego zakończeniu - zasadę przeprowadzania rozprawy lub posiedzenia jawnego przy użyciu urządzeń technicznych, na odległość z jednoczesnym bezpośrednim przekazem obrazu i dźwięku. Osoby w nich uczestniczące nie muszą przebywać w budynku sądu.

Szczegółowe wytyczne zostaną wkrótce określone przez Ministra Sprawiedliwości. Pomimo tego, że zostały usunięte z trzeciej Tarczy Antykryzysowej trwają też prace nad e-doręczeniami. Stanowią one konieczne narzędzie dla funkcjonowania sądów w warunkach stanu epidemii. Ponieważ to tak ważne, należy poczekać aż przepisy zostaną odpowiednio przygotowane.

Źródło:

  • prawo.pl,
  • o2.pl
chevron-down
Copy link