Czym jest Znak Domeny Publicznej?

29 stycznia 2020
hello world!

Znak Domeny Publicznej (dostępne w polskiej wersji od września 2014 roku) jest prostym oświadczeniem, które informuje o braku ograniczeń praw autorskich w stosunku do konkretnego utworu. Znak Domeny Publicznej to jedno z narzędzi należących do instytucji Creative Commons. Warto zauważyć, że ZDP nie jest licencją. Czy utwór z tej kategorii można dowolnie oznaczyć i używać? Czym jest "Public Domain Mark" i kiedy możemy go użyć?

Utwory znajdujące się w domenie publicznej

Pojęcie domeny publicznej jest ściśle ograniczone i w jej skład wchodzą jedynie takie zasoby, które:

  • nigdy nie były przedmiotem prawa autorskiego (powstały w czasach pozbawionych ww. instytucji);
  • utraciły ważność majątkowych praw autorskich, ponieważ minęło 70 lat od śmierci ich autora, ostatniego współautora, daty rozpowszechnienia lub daty ustalenia powstania utworu;
  • są dokumentami lub materiałami urzędowymi (z mocy prawa nie stanowią one przedmiotu praw autorskich);
  • nie powstały z ręki człowieka (np. szkielet dinozaura).

Przeczytaj: Czym jest licencja Creative Commons?

By sprawdzić, czy dany utwór znajduje się w domenie publicznej, warto skorzystać ze specjalnych kalkulatorów, które pomogą odkryć, jak to wygląda w praktyce.

Znak Domeny Publicznej - jak używać?

Używanie Public Domain Mark jest bardzo proste. Wystarczy skopiować specjalny znak i umieścić go tuż obok tytułu i nazwy konkretnego autora utworu. Musi on być zidentyfikowany jako znajdujący się w domenie publicznej. W praktyce wygląda to tak:

Przykładowy Jan Kowalski prowadzi bloga o sztuce. Chciałby zrecenzować obraz twórczości Katsushik'i Hokusai’sa, pt. Under the Wave off Kanagawa. Pobiera obraz z internetu, a następnie wchodzi na specjalną stronę internetową i wypełnia potrzebne dane. Po określeniu imienia i nazwiska autora oraz podaniu nazwy dzieła generuje specjalny rodzaj grafiki, który umieści pod obrazem. Voilà!

Katsushika Hokusai’s Under the Wave off KanagawaUnder the Wave off Kanagawa nie podlega znanym ograniczeniom prawa autorskiego.

Znak Domeny Publicznej (Public Domain)

Znak Domeny Publicznej - kiedy używać?

Znak Domeny Publicznej można używać w każdym przypadku, kiedy dany utwór nie posiada żadnych praw autorskich. Najważniejsze byś sprawdził(a), czy konkretny utwór jest wolny od praw autorskich na całym świecie. Jeżeli dzieła nie chroni prawo w jednym kraju, ale w innym porządku prawnym jest inaczej, nie można skorzystać ze Znaku Domeny Publicznej.

chevron-down
Copy link