Fundacja rodzinna: budowanie dziedzictwa na przyszłość – zgłęb temat w naszych artykułach!

Przejdź do artykułu

COVID-19: aktualne zasady i ograniczenia

Spis treści
rozwiń spis treści

Rząd ogłosił, że m.in. z uwagi na coraz większą liczbę osób zaszczepionych przeciw COVID-19 możliwe jest poluzowanie części obowiązujących dotąd obostrzeń. Jakie zmiany czekają nas w ciągu najbliższego miesiąca?

Od 26 kwietnia luzowanie obostrzeń w 11 województwach – otwarte salony fryzjerskie i kosmetyczne oraz częściowy powrót dzieci do szkół

Od 26 kwietnia poluzowana zostanie część obostrzeń w 11 województwach o najmniejszej średniej dziennej liczbie zakażeń. Są to województwa: podlaskie, podkarpackie, warmińsko-mazurskie, lubelskie, pomorskie, lubuskie, świętokrzyskie, mazowieckie, kujawsko-pomorskie, zachodniopomorskie i małopolskie. Ponownie zostaną tam otwarte salony fryzjerskie i kosmetyczne – będą mogły funkcjonować w ścisłym reżimie sanitarnym. Oprócz tego dzieci z klas 1–3 szkoły podstawowej przejdą na nauczanie hybrydowe. Pozostałe ograniczenia zostają przedłużone. W pozostałych 5 województwach (tj. śląskie, dolnośląskie, wielkopolskie, łódzkie i opolskie) wszystkie dotychczasowe ograniczenia pozostają bez zmian. Wciąż pozostają zamknięte salony fryzjerskie i kosmetyczne, a dzieci wszystkich klas uczą się w trybie zdalnym. Żłobki i przedszkola funkcjonują normalnie.

Przeczytaj również: Koronawirus: Pomoc dla przedsiębiorców z tarczy branżowej — nowe kody PKD

Handel – ograniczenia

Jeśli chodzi o zmiany w zakresie handlu, to wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2.000 m2 nadal pozostaną zamknięte. Podobnie centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte. Wyjątek stanowią m.in.: sklepy spożywcze, apteki i drogerie, salony prasowe, księgarnie. Ponadto w placówkach handlowych na targu lub poczcie obowiązują limity osób:  

 • 1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2,
 • 1 osoba na 20 m2  – w sklepach powyżej 100 m2.

Inne ograniczenia

W miejscach kultu religijnego obowiązuje limit osób – na 1 osobę musi przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje także obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób. W dalszym ciągu zamknięte są teatry, kina, muzea i galerie sztuki. Jeśli chodzi o hotele, to zgodnie z zapowiedzią rządu, pozostają one zamknięte do 3 maja. Wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze. Także noclegi świadczone w ramach niektórych podróży służbowych stanowią wyjątek – podróże medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy.

W maju łagodniejsze zasady bezpieczeństwa

Rząd zapowiedział również, że jeśli utrzyma się niski wskaźnik zakażeń, wówczas w maju złagodzone zostaną zasady bezpieczeństwa. W ostatnim czasie obserwuje się spadek dziennej liczby zachorowań. Jeśli tendencja ta będzie się utrzymywała, w maju restrykcje będą stopniowo łagodzone.

Przy utrzymującym się niskim poziomie zakażeń możliwe będzie stopniowe luzowanie obostrzeń według zaplanowanego harmonogramu.

 • Od 1 maja – mają zostać wprowadzone jednolite zasady bezpieczeństwa w całym kraju. Harmonogram przewiduje otwarte salony fryzjerskie i kosmetyczne, możliwość uprawiania sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu (z zachowaniem limitu max. 50 osób), a także w krytych obiektach sportowych oraz na basenach (dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży i przy założeniu max. 50% obłożenia obiektu).
 • Od 4 maja – harmonogram przewiduje otwarcie galerii sztuki i muzeów (przy zachowaniu limitu 1 osoby na 15 m2 i działalności w ścisłym reżimie sanitarnym). Zostaną otwarte sklepy budowlane, meblowe i galerie handlowe (limit 1 osoby na 15 m2 i działalność w ścisłym reżimie sanitarnym). Wprowadzony zostanie limit 1 osoby na 15 m2 w przypadku nabożeństw w świątyniach (przy dalszej rekomendacji odprawiania ceremonii na świeżym powietrzu). Ma ruszyć nauka stacjonarna dla klas 1-3 szkoły podstawowej (ścisły reżim sanitarny – m.in. wietrzenie sal podczas przerw oraz dezynfekcja placówek w weekendy),
 • Od 8 maja – otwarcie hoteli dla gości przy założeniu max. 50% obłożenia obiektu; zamknięte pozostaną jednak nadal restauracje oraz strefa welness & spa.

Koniec z maseczkami?

Ponadto od 15 maja w planach jest zniesienie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Będzie tak, jeżeli wskaźnik zakażeń na 100 tys. osób spadnie poniżej 15. Bez zmian pozostanie natomiast obowiązek zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w pomieszczeniach zamkniętych.

Ponadto harmonogram przewiduje również:

 • otwarcie ogródków restauracyjnych przy prowadzeniu działalności w ścisłym reżimie sanitarnym; przy zachowaniu bezpiecznego dystansu między stolikami oraz limitu osób na stolik,
 • otwarcie kin i teatrów na świeżym powietrzu (max 50% obłożenia i działalność w ścisłym reżimie sanitarnym),
 • możliwość organizacji imprez okolicznościowych na zewnątrz (w tym możliwość zorganizowania m.in. wesela i komunii); odbywać będzie się to oczywiście z zachowaniem określonych limitów (do 25 osób) i bezpiecznego dystansu między stolikami (regulacje są takie same jak w przypadku gastronomii zewnętrznej),
 • naukę hybrydową dla klas 4-8 szkół podstawowych i dla klas 1-4 szkół średnich,
 • możliwość uprawiania sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu (max 25% publiczności).

Przeczytaj również: Odwołane wesele z uwagi na pandemię COVID-19 – czy przysługuje zwrot zaliczki?

Dalsze luzowanie obostrzeń

Harmonogram przewiduje także dalsze luzowanie obostrzeń – od 29 maja. Na ten czas zaplanowano wstępnie:

 • otwarcie restauracji (przy max obłożeniu 50% lokalu i prowadzeniu działalności w ścisłym reżimie sanitarnym – zachowany bezpieczny dystans między stolikami, limit osób na stolik),
 • umożliwienie organizacji imprez okolicznościowych wewnątrz – z zachowaniem limitu do 50 osób,
 • otwarcie kin i teatrów (max obłożenie 50% placówki) oraz krytych obiektów sportowych i basenów (obiekty dostępne dla wszystkich ale z max obłożeniem do 50% (z widownią),
 • możliwość uprawiania sportu na siłowniach, w klubach fitness (limit 1 osoby na 15m2),
 • powrót do nauki stacjonarnej dla wszystkich uczniów.

Rząd podkreśla jednak, że do zaplanowanego luzowania obostrzeń dojdzie tylko wtedy, jeśli liczba zakażeń nadal będzie spadała.

Szukasz pracy w branży prawniczej?
Sprawdź na Law.Career