Każdy, kto uczestniczy w wypadku drogowym, zobowiązany jest do udzielenia pomocy poszkodowanym. Trudno jednak udzielić pomocy w sytuacji, kiedy kierowca nie jest wyposażony w apteczkę pierwszej pomocy. Czy polskie przepisy nakazują jej posiadanie?
Aktem prawnym, który reguluje kwestie obowiązkowego wyposażenia pojazdów jest Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (dalej jako „rozporządzenie”). Zgodnie z § 11 ust. 1 pkt 13 i 14 rozporządzenia, pojazd samochodowy wyposaża się:
Przepisów tych nie stosuje się do motocykli.
Tym samym brak apteczki nie skutkuje żadnymi konsekwencjami dla kierowcy. Mimo braku konieczności jej posiadania warto jednak ją mieć, by móc sprawnie udzielić pierwszej pomocy. Za jej nieudzielenie grozi już bowiem odpowiedzialność karna.
Przeczytaj również:
Nieudzielenie pierwszej pomocy i źle udzielona pomoc – co za to grozi?
Apteczka doraźnej pomocy obowiązkowo powinna znajdować się w pojazdach takich jak:
Polskie prawo nie reguluje – w przeciwieństwie do większości państw Unii Europejskiej – zawartości apteczki doraźnej pomocy nawet w stosunku do pojazdów, w których jej posiadanie jest obowiązkowe. W Unii Europejskiej stosuje się apteczki samochodowe spełniające normę DIN 13164. Norma ta określa wyposażenie apteczek stosowanych w warunkach zarówno wypadku drogowego, jak i umożliwiających udzielanie pierwszej pomocy w terenie. W skład apteczki spełniającej normę DIN 13164 wchodzi:
Istotnym jest, aby apteczka nie zawierała leków oraz środków dezynfekujących, które są podatne na warunki atmosferyczne i tym samym nie nadają się do przechowywania w pojeździe.
Wg obecnie obowiązujących przepisów samochody prywatne są zwolnione z obowiązku posiadania apteczki samochodowej. Mimo braku przepisów nakazujących posiadanie apteczki często jest ona obecna w pojazdach samochodowych. Niejednokrotnie apteczka dokładana jest także jako wyposażenie dodatkowe producenta. W podstawowym wyposażeniu kosztuje od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.
Poza licznymi apelami służb ratowniczych także Ministerstwo Infrastruktury dąży do wprowadzenia apteczki samochodowej jako obowiązkowego wyposażenia samochodu.