Czy dopuszczalne jest zbycie pomieszczenia przynależnego do lokalu stanowiącego odrębną nieruchomość wraz z odpowiednim udziałem w nieruchomości wspólnej w celu przyłączenia tego pomieszczenia do innego lokalu stanowiącego odrębną nieruchomość i położonego w granicach tej samej wspólnoty mieszkaniowej?
W dniu 15 listopada 2018 roku Sąd Najwyższy odpowiedział na zagadnienie:
- Czy dopuszcza się zbycia pomieszczenia przynależnego do samodzielnego lokalu stanowiącego odrębną nieruchomość.(wraz z określonym przez strony czynności udziałem w częściach wspólnych nieruchomości „związanym” z tym pomieszczeniem),.na rzecz właściciela innego samodzielnego lokalu stanowiącego odrębną nieruchomość,.położonego w granicach tej samej wspólnoty mieszkaniowej, w sytuacji,.gdy tego rodzaju czynności rozporządzającej dokonuje się bez udziału innych właścicieli lokali w tej wspólnocie mieszkaniowej i bez ich zgody wyrażonej w formie uchwały, o której mowa w art. 22 ust. 4 ustawy o własności lokali i z zastrzeżeniem, że w wyniku umowy zbywana izba będzie pomieszczeniem przynależnym do lokalu nabywcy?;
w wypadku pozytywnej odpowiedzi na pytanie opisane w punkcie pierwszym: - Czy dla skutecznego złożenia wniosku o wpis na podstawie umowy dokumentującej obrót tego rodzaju pomieszczeniem wystarczające jest odpowiednio precyzyjne (zgodne z treścią wpisów w odpowiedniej księdze wieczystej) oznaczenie izby, której dotyczy czynność rozporządzająca,.czy też warunkiem koniecznym jest każdorazowe oznaczenie podlegającej podziałowi nieruchomości zbywcy, poprzez wskazanie numeru księgi wieczystej prowadzonej dla tego lokalu?
PORADNIK NAJMU, KONSULTACJE I UMOWY PREMIUM
ZAPOZNAJ SIĘ Z OFERTĄ NASZEGO SKLEPU
Ustawa o własności lokali
Artykuł 22 ustęp 4 Ustawy o własności lokali wskazuje,.iż połączenie dwóch lokali stanowiących odrębne nieruchomości w jedną nieruchomość lub podział lokalu wymaga zgody właścicieli lokali wyrażonej w uchwale. W razie odmowy zainteresowany właściciel lokalu może żądać rozstrzygnięcia przez sąd.
Zatem zdaniem Sądu Najwyższego dopuszczalne jest zbycie pomieszczenia przynależnego do lokalu stanowiącego odrębną nieruchomość wraz z odpowiednim udziałem w nieruchomości wspólnej w celu przyłączenia tego pomieszczenia do innego lokalu stanowiącego odrębną nieruchomość i położonego w granicach tej samej wspólnoty mieszkaniowej; do dokonania w ten sposób podziału prawnego lokalu,.stanowiącego odrębną nieruchomość wymaga się zgody właścicieli lokali wyrażonej w formie uchwały, o której stanowi art. 22 ust. 4 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (jedn. tekst: Dz.U. z 2018 r., poz. 716 ze zm.).
Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 15 listopada 2018 r., sygnatura III CZP 52/18
NASZ ARTYKUŁ NIE ROZWIAŁ WSZYSTKICH TWOICH WĄTPLIWOŚCI?
UZYSKAJ PORADĘ PRAWNĄ