Pierwsza e-recepta wystawiona w Polsce
Prezydent miasta Siedlce został pierwszym pacjentem, któremu została wystawiona e-recepta. Wojciech Kudelski otrzymał elektroniczny dokument 25 maja 2018 roku w siedleckim Centrum Medyczno-Diagnostycznym.
E-recepta – inauguracja
„Wprowadzając e-Recepty poprawiamy bezpieczeństwo pacjentów. (…) E-recepta pozwoli lekarzowi zaoszczędzić czas i poświęcić go na rozmowę z pacjentem” – mówił na inauguracji Minister Zdrowia, Łukasz Szumowski.
Zgodnie z informacjami zawartymi na stronie resortu zdrowia pacjent, który odbędzie konsultacje z lekarzem telemedycznie otrzyma od razu e-receptę. Nie będzie konieczności odbioru osobistego od właściwego lekarza. Celem tego zabiegu ma być poprawienie komfortu życia, zwłaszcza tych pacjentów, którzy cierpią na przewlekłe choroby.
Korzyści dla wszystkich
Ministerstwo Zdrowia jest zdania, że wystawianie i realizowanie recept może przynieść korzyści zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy i farmaceutów. Na stronie resortu wymienione zostały pozytywy tej nowej formy. Wiceminister zdrowia, Marcin Czech wskazywał, że:
- Elektronicznej recepty pacjent nie zgubi ani nie zniszczy;
- Gdy któregoś z przepisanych leków nie będzie w jednej aptece, bez problemu wykupić je można w innej (bez konieczności sporządzenia odpisu przez farmaceutę);
- Wszystkie dane niezbędne do wykupienia leku z e-recepty są dostępne przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP), które każdy pacjent może aktywować na portalu pacjent.gov.pl;
- Zniknie problem nieczytelnych recept;
- Farmaceuci unikną problemów z realizacją recepty, a pacjenci nie będą musieli wracać do lekarzy z prośbą o korektę;
- E-recepta oszczędzi też wielu wizyt przewlekle chorym, cyklicznie zgłaszającym się do lekarzy z prośbą o wypisanie kolejnej recepty na stale przyjmowane leki;
- Wdrożenie e-recepty pozwala farmaceutom uzupełnić działania lekarza w leczeniu pacjentów;
- Farmaceuci widząc jakieś nieprawidłowości mogą alarmować lekarzy, że należy coś zmienić w leczeniu pacjenta.
Gdzie można zrealizować e-receptę?
W czasie trwającego pilotażu, apteki które będą obsługiwać e-receptę zostąły oznaczone naklejką: Tu zrealizujesz e-receptę! Powstała też specjalna infolinia, z której mogą korzystać również pacjenci. Mogą oni zgłaszać uwagi związane z funkcjonowaniem ww. programu. Jeżeli ktoś weźmie udział w pilotażu zostanie mu udostępniona podstawowa wersja Internetowego Konta Pacjenta (IKP). Logowanie jest oparte o założenie profilu zaufanego. Wszystko zaczyna się od kliknięcia pacjent.gov.pl.
Szpitale i przychodnie, w których pacjenci jako pierwsi w Polsce mogą otrzymać e-recepty:
- Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach
- Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Siedlcach
- Centrum Medyczno-Diagnostyczne w Siedlcach (ulice: Niedziałka 14, Kleeberga 2, Romanówka 19)
- Zespół Lekarzy Specjalistów Medica w Siedlcach
- Wojewódzki Szpital Zespolony im. Stanisława Rybickiego w Skierniewicach
- NZOZ JUDYTA w Skierniewicach (siedziby przy: ul. Reymonta 16, ul. Orkana 6).
Ważne: E-recepta będzie przekazywana za pomocą e-maila, SMS-a lub jako wydruk informacyjny.
Ważne: Od lutego 2018 roku trwa pilotaż programu e-recepta. System będzie wprowadzany stopniowo na terenie całej Polski od września 2018 roku.