Prezydent miasta Siedlce został pierwszym pacjentem, któremu została wystawiona e-recepta. Wojciech Kudelski otrzymał elektroniczny dokument 25 maja 2018 roku w siedleckim Centrum Medyczno-Diagnostycznym.
"Wprowadzając e-Recepty poprawiamy bezpieczeństwo pacjentów. (…) E-recepta pozwoli lekarzowi zaoszczędzić czas i poświęcić go na rozmowę z pacjentem" - mówił na inauguracji Minister Zdrowia, Łukasz Szumowski.
Zgodnie z informacjami zawartymi na stronie resortu zdrowia pacjent, który odbędzie konsultacje z lekarzem telemedycznie otrzyma od razu e-receptę. Nie będzie konieczności odbioru osobistego od właściwego lekarza. Celem tego zabiegu ma być poprawienie komfortu życia, zwłaszcza tych pacjentów, którzy cierpią na przewlekłe choroby.
Ministerstwo Zdrowia jest zdania, że wystawianie i realizowanie recept może przynieść korzyści zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy i farmaceutów. Na stronie resortu wymienione zostały pozytywy tej nowej formy. Wiceminister zdrowia, Marcin Czech wskazywał, że:
W czasie trwającego pilotażu, apteki które będą obsługiwać e-receptę zostąły oznaczone naklejką: Tu zrealizujesz e-receptę! Powstała też specjalna infolinia, z której mogą korzystać również pacjenci. Mogą oni zgłaszać uwagi związane z funkcjonowaniem ww. programu. Jeżeli ktoś weźmie udział w pilotażu zostanie mu udostępniona podstawowa wersja Internetowego Konta Pacjenta (IKP). Logowanie jest oparte o założenie profilu zaufanego. Wszystko zaczyna się od kliknięcia pacjent.gov.pl.
Szpitale i przychodnie, w których pacjenci jako pierwsi w Polsce mogą otrzymać e-recepty:
Ważne: E-recepta będzie przekazywana za pomocą e-maila, SMS-a lub jako wydruk informacyjny.
Ważne: Od lutego 2018 roku trwa pilotaż programu e-recepta. System będzie wprowadzany stopniowo na terenie całej Polski od września 2018 roku.