Fundacja rodzinna: budowanie dziedzictwa na przyszłość – zgłęb temat w naszych artykułach!

Przejdź do artykułu

Zmiany w planie szczepień na COVID-19 – od 11 marca rejestracja osób w wieku 65-69 lat

Spis treści
rozwiń spis treści

11 marca rusza rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla osób w wieku od 65 do 69 lat. W dalszym ciągu na szczepienia mogą zapisywać się także osoby w wieku 70+. Jak wygląda nowy harmonogram szczepień przeciw COVID-19?

Harmonogram szczepień – marzec

Marzec to otwarcie rejestracji i szczepień dla kolejnych grup z etapu I Narodowego Programu Szczepień. Harmonogram szczepień na ten miesiąc przedstawia się następująco:

  • 7 marca – zakończenie szczepień nauczycieli;
  • 8 marca – rozpoczęcie dodatkowych szczepień z grupy zero (dotyczy osób, które nie zostały zaszczepione w pierwotnym terminie);
  • 10 marca – otwarcie rejestracji dla pacjentów chorych przewlekle (tzw. grupa 1B);
  • 15 marca – rozpoczęcie szczepień pacjentów chorych przewlekle;
  • 22 marca – rozpoczęcie szczepień pacjentów w wieku 69 lat;
  • 29 marca – rozpoczęcie szczepień służb mundurowych (tzw. grupa 1C).

Takie zmiany w planie szczepień przedstawił pełnomocnik rządu, minister Michał Dworczyk. Poinformował też, że rząd chce wydłużyć czas między podaniem pierwszej a drugiej dawki szczepionki; od przyszłego tygodnia drugie szczepienie szczepionką AstraZeneca po 12 tygodniach, zaś firmy Pfizer – po 42 dniach. Zgodnie z nową decyzją, osoby, które przebyły zakażenie koronawirusem, będą szczepione po 6 miesiącach od zakażenia jedną dawką szczepionki, zgodnie z rekomendacją Rady Medycznej.

Rejestracja osób powyżej 65 lat

11 marca rusza rejestracja na szczepienia dla seniorów 65+. Z uwagi na dużą liczbę uprawnionych do szczepień w tej grupie wiekowej (ponad 3 miliony osób*), rejestracja będzie odbywać się zgodnie z harmonogramem. Przedstawia się on następująco:

  • 11–13 marca – seniorzy urodzeni w 1952 r.,
  • 18–20 marca – seniorzy urodzeni w latach 1952–1954,
  • 22–24 marca – seniorzy urodzeni w latach 1952–1956,
  • 18–20 marca – seniorzy 70+.

Pierwszeństwo rejestracji mają osoby najstarsze. Nie znaczy to jednak, że jeśli miną podane terminy, seniorzy z danej grupy wiekowej nie będą mogli zapisać się później.

Harmonogram szczepień – rejestracja osób chorych

Natomiast rejestracja pacjentów onkologicznych, dializowanych, po przeszczepach i mechanicznie wentylowanych rozpocznie się 10 marca 2021 r., a szczepienia – 15 marca. Celem jest jak najszybsze zaszczepienie osób przewlekle chorych, które są najbardziej narażone na ciężki przebieg choroby COVID-19 lub śmierć z jej powodu. Rejestracja priorytetowa obejmuje pacjentów:

  • dializowanych z powodu przewlekłej niewydolności nerek,
  • z chorobą nowotworową, u których po 31.12.2019 r. prowadzono leczenie chemioterapią lub radioterapią,
  • po przeszczepach komórek, tkanek i narządów, u których prowadzi się leczenie immunosupresyjne,
  • poddawanych przewlekłej wentylacji mechanicznej.

Rejestracja osób przewlekle chorych: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/osoby-przewlekle-chore 

Zgłoszenie na szczepienie

Sposobów na zarejestrowanie się na szczepienie jest kilka. Rząd zachęca jednak przede wszystkim do skorzystania z formularza zgłoszeniowego, dostępnego tutaj.

W ten sposób nie trzeba bowiem czekać na rejestrację – zaraz po uruchomieniu szczepień dla grupy wiekowej zainteresowanego, priorytetowo otrzyma on telefon (lub wskazana przez niego osoba), aby umówić konkretny termin szczepienia. Wypełnienie formularza jest proste i nie zajmuje dużo czasu. Należy w nim umieścić podstawowe informacje (imię i nazwisko, dane kontaktowe). Jeżeli w okolicy osoby zainteresowanej szczepieniem, która ma 65 lat lub więcej, nie ma jednak dostępnego terminu, możliwe jest wypełnienie formularza zgłoszenia i rejestracja na termin szczepienia. Rejestracji można dokonać na kilka sposobów:

  1. poprzez e-rejestrację na stronie pacjent.gov –https://www.gov.pl/web/szczepimysie/zarejestruj-sie-elektronicznie-poprzez-e-rejestracje 
  2. dzwoniąc na infolinię Narodowego Programu Szczepień 989 – https://www.gov.pl/web/szczepimysie/zarejestruj-na-szczepienie-przez-infolinie
  3. kontaktując się bezpośrednio z wybranym przez siebie punktem szczepień (mapa dostępna tutaj) lub wysyłając SMS-a – https://www.gov.pl/web/szczepimysie/zarejestruj-sie-na-szczepienie-przez-sms 

Jeżeli w okolicy zainteresowanego nie ma już dostępnych wolnych terminów, wypełnienie formularza zgłoszenia spowoduje, że zainteresowany otrzyma stosowną informację, gdy sytuacja się zmieni i pojawią się nowe wolne terminy.

* źródło: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/rejestracja 

Szukasz pracy w branży prawniczej?
Sprawdź na Law.Career