MIiR: będą dopłaty do czynszu

26 marca 2018
hello world!

Jednoosobowe gospodarstwo domowe otrzyma dopłatę do czynszu, jeśli miesięczny dochód nie przekroczy 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej (obecnie wynosi ok. 2563 zł netto), w przypadku dwuosobowego gospodarstwa - 90 proc., a trzyosobowego - 120 proc. - wynika z komunikatu MIiR.

Projekt ustawy w sprawie dopłat do czynszu, zaproponowany przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, zostanie teraz skierowany do konsultacji publicznych.

Wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń, powiedział, że program dopłat jest skierowany do osób "najmniej zarabiających, tych które mają zdolność czynszową, by skorzystać z programu Mieszkanie plus, ale jednocześnie ich przeciętne wynagrodzenie jest niższe". Zaznaczył, że dopłaty będą obejmowały wszystkie inwestycje mieszkaniowe "niezależnie od tego, czy to będzie BGK Nieruchomości, inwestor prywatny, Towarzystwo Budownictwa Społecznego czy spółdzielnia mieszkaniowa".

System dopłat do czynszów miałby ruszyć już w przyszłym roku.

Gmina wybierze kryteria dopłat

Ustawa wskaże kryteria, które powinny być brane pod uwagę przy doborze najemców, którzy powinni otrzymać dopłaty. Natomiast gmina wybierze z listy ustawowych przesłanek te najważniejsze dla swojego regionu i na ich podstawie dobierze osoby, którym należą się dopłaty. Przykładowymi kryteriami są: niepełnosprawność, dochód, migracje za pracą, liczba dzieci.

Dochód podstawowym kryterium

Ustawa określi ponadto, jakie progi dochodowe (w przeliczeniu na jedną osobę) będą umożliwiać ubieganie się o dopłaty.

I tak osobie mieszkającej samotnie dopłata będzie się należała w sytuacji, gdy jej dochód miesięczny nie przekroczy 60% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej - obecnie wynosi ok. 2563 zł netto. Za każdą kolejną osobę w gospodarstwie domowym limit wzrośnie o 30%. Przeciętne wynagrodzenie wyliczane będzie na podstawie komunikatu prezesa GUS opublikowanego na dzień przed dniem złożenia wniosku o dopłatę.

Wiceminister wyjaśnił przykładowo, że czteroosobowa rodzina (dwoje dorosłych, dwoje dzieci), która ma ok. 1,5 tys. zł czynszu za 60-metrowe mieszkanie, może liczyć na dopłatę w wys. 500 zł przez trzy lata. "W kolejnych latach, co trzy lata, ta dopłata będzie się zmniejszać" - dodał. Maksymalny okres dopłaty ma wynosić dziewięć lat.

Wysokość dopłaty do mieszkania będzie uzależniona od kosztów budowy, czy lokalizacji danego mieszkania, bowiem jest ona powiązana z wartością odtworzeniową mieszkania.

Dopłaty zastąpią IKM

Dopłaty do czynszu zastąpią pierwotnie planowany program Indywidualnych Kont Mieszkaniowych (IKM). Program pomocowy finansowany będzie z zakończonej już kampanii "Rodzina na Swoim" oraz "Mieszkanie dla Młodych".

Jak wskazało MIiR, dzięki dopłatom pomoc państwa będzie trafiała do osób i rodzin, których nie stać na samodzielny zakup mieszkania o odpowiednim standardzie dostosowanym do wielkości rodziny.

[jetpack-related-posts]
chevron-down
Copy link