Fajerwerki na imprezie - kto jest odpowiedzialny?

4 grudnia 2018
hello world!

"Coraz bliżej święta"... a po nich kolejna wielka impreza. Wiele osób zdecyduje się udać w miejsca, gdzie organizowane są huczne zabawy noworoczne. Wiadomym jest także, że polski Sylwester nie obejdzie się bez dwóch rzeczy: alkoholu i fajerwerków. Warto więc zatrzymać się na chwilę i zobaczyć co można, a czego lepiej unikać podczas używania pirotechniki na imprezach masowych.

Czy można wnieść własną "petardę" na imprezę masową?

Zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych... nie za bardzo. W tym wypadku ustawodawca skupił się na szczegółach i wyjaśnił również, że nie tylko nie można wnosić, ale i posiadać pirotechniki na terenie, który stał się miejscem trwania imprezy masowej. Przepis art. 59 ust. 1 tej samej ustawy należy interpretować w taki sposób, że ww. zakaz odnosi się do "uczestników imprezy". Dzięki temu organizatorzy mogą planować dla gości takie atrakcje jak kontrolowany pokaz fajerwerków, jednocześnie zabraniając "prywatnych, pirotechnicznych show" gdzieś w trakcie i na terenie imprezy.

Kto odpowiada za niewłaściwą zabawę pirotechniką?

Odpowiedź jest prosta. Zawsze odpowiada organizator. Gdy (jakimś cudem) z tłumu zostanie wyłuskany winowajca on również zostanie pociągnięty do odpowiedzialności. Zabawa fajerwerkami kojarzy się tylko z radością i beztroską? Nic bardziej mylnego. Nieumiejętna zabawa przy niemiarkowanym zasileniu mózgu 40-to procentowym roztworem może doprowadzić do tragedii.

O ile przypalenie przypadkowego ubrania może zakończyć się grzywną, to m. in. w przypadku urwania kilku palców "naszej ofiary" lub niechirurgiczne pozbycie się wszystkich wspomnianych "obywateli" nadgarstka jest już traktowane jak przestępstwo.

Sąd Najwyższy w wyroku z 2 grudnia 2003 roku przypatrzył się sprawie nieprofesjonalnego zabezpieczenia imprezy masowej (III CK 430/03). Od tamtej pory jasne jest, że "zdrowy rozsądek, wsparty doświadczeniem (...) w pełni uzasadnia postawienie (...) wymagań zachowania szczególnej ostrożności w zapewnieniu uczestnikom imprezy bezpieczeństwa.

W skrócie: Jeżeli między zaniedbaniem a szkodą zachodzi adekwatny związek przyczynowy wtedy mamy kandydata do pozwu.

"Wolność Tomku w swoim domku"?

Jeżeli jesteś osobą pełnoletnią i... trzeźwą, a także jesteś właścicielem gruntu lub masz stosowną zgodę - bierz fajerwerki i strzelaj do woli. W każdym razie do momentu, kiedy nie stanie się to zakłócaniem spokoju 😉

Ważne: Używanie pirotechniki wiąże się z pełną odpowiedzialnością. Nie ma najmniejszych szans w sądzie argumentowanie, że "ja celowałem gdzieś indziej ale zniosło..." Fajerwerki mają to do siebie, że pięknie wyglądają podczas wybuchu na niebie. Tylko odległość od ziemi zamienia je z cudownego pokazu w śmiertelnie niebezpieczne narzędzie.

Zobacz również:

Fajerwerki - jak handlować pirotechniką w świetle prawa?

chevron-down
Copy link