Jasmine Richardson - dziecko, które zleciło zabójstwo rodziny

18 października 2019
hello world!

Jasmine Richardson (12 l) pochodziła ze wspaniałej i kochającej rodziny. Jej rodzice - Marc (42 l) i Debra (48 l), choć posiadali burzliwą przeszłość, dawali z siebie wszystko, by zapewnić jej i malutkiemu Jacobowi (8 l) jak najlepsze warunki do życia. Po awansie jej ojca, wszyscy przeprowadzili się do Medicine Hat, gdzie kupili piękny dom. Nic nie zapowiadało tragedii, która miała się niedługo wydarzyć. Dlaczego dziewczynka zamordowała całą rodzinę? Kim był Jeremy Steinke i dlaczego pomógł jej zabić?


Dobre kobiety są lepsze niż dobrzy mężczyźni. Złe kobiety są gorsze niż źli mężczyźni.

Marcel Achard


Dramat rodzinny

W nocy z dnia 22 na 23 kwietnia 2006 roku Jeremy Steinke podjeżdjechał pod dom Richardsonów. Był pod wpływem alkoholu dlatego, gdy chciał wejść przez piwniczne okno narobił dużo hałasu. Dźwięk obudził Debre, która zeszła na dół zobaczyć co się stało. Na miejscu zastała młodego chłopaka, który od razu się na nią rzucił. Późniejsza autopsja wykazała, że kobieta pomimo walki zginęła na miejscu od zbyt wielu ran kłutych. Napastnik dźgał matkę Jasmine nożem jak opętany, zadając jej rany na całym ciele.

Krzyk umierającej kobiety usłyszał jej mąż. Mężczyzna słusznej postury o wadze ponad 90 kg wziął śrubokręt i zszedł do piwnicy. Widząc zwłoki swojej żony i stojącego obok oprawcę bez zastanowienia rzucił się w wir walki. Jeremy Steinke został przygnieciony do ziemi i praktycznie był skazany na porażkę. Strach, odurzenie narkotykowe i silny stan emocjonalny doprowadziły jednak, że ostatkiem sił odepchnął atakującego mężczyznę. Znowu dźgał na oślep. Ojciec Jasmine, gdy konał zadał zabójcy jedno pytanie:


- Czemu?

- Tego życzyła sobie Twoja córka


Całą scenę śmierci rodziców, Jasmine Richardson oglądała stojąc na schodach do piwnicy. Nie zapomniała wspomnieć swojemu chłopakowi, że został jeszcze jej brat, ale postanowiła że nim zajmie się osobiście. Pobiegła na górę i zaczęła dusić małego Jacoba a następnie, gdy nie dawała rady pomogła sobie nożem. Jeremy Steinke również przyłączył się do mordu. Chłopczyk walczył jak wojownik. Złapał zabawkowy miecz świetlny i próbował odpierać atak. Zginął jak mężczyzna, z bronią w ręku.

Dom rodziny Richardson

W mieszkaniu, które niedawno przepełniał krzyk zapadła grobowa cisza. Jasmine Richardson wyczyściłą nóż a następnie zaczęła szukać oszczędności rodziców. Jeremy Steinke powoli odzyskiwał trzeźwość umysłu i uciekł z miejsca zbrodni całkowicie zapominając o swojej ukochanej. Dziewczyna nie wiedziała co robić, dlatego postanawia udać się do miejsca zamieszkania Jeremiego. Zdobyła adres i zamówiła taksówkę, która na miejscu pojawia się o godz. 5.40 rano. Szofer nie zauważył nic dziwnego, zabrał dziewczynę na miejsce i odjechał. Na miejscu spotkała swojego chłopaka, który przeprosił ją za swoje zachowanie. Jasmine Richardson i Jeremy Steinke udają się do sypialni, uprawiają seks i zasypiają...

Kim była Jasmine Richardson?

Jasmine Richardson poznajemy w 2003 roku jako 10-letnią dziewczynkę. Jej najbliżsi i przyjaciele mieli o niej wtedy jednoznaczną opinię - cicha, spokojna i bardzo uzdolniona. Cała rodzina zamieszkiwała w miejscowości Medicine Hat (Alberta w Kanadzie), gdzie nasza bohaterka uczęszczała do katolickiej szkoły.

Wszystko zmieniło się, gdy Jasmine ukończyła 11 rok życia. Był to dla niej bardzo nieprzyjemny okres, ponieważ zaczęła przechodzić bardzo gwałtowny proces dojrzewania. Z dnia na dzień "straciła dzieciństwo". Mimo młodego wieku wyglądała na osobę 15-16 letnią, a co za tym idzie zaczęła spotykać się z wieloma związanymi z tym (niekoniecznie przyjemnymi) reakcjami ze strony społeczeństwa. Zbyt szybkie przejście w dorosłość było związane z brakiem poczucia komfortu, napadami agresji i zbytnią nerwowością.

Jasmine Richardson

Sfrustrowana dziewczynka szukała ujścia emocji, które zaczęły jej towarzyszyć. Zaczęła interesować się tzw. białą magią i kulturą indiańską. Do puli kontrowersyjnych -  jak u młodego dziecka - hobby doszła również chęć poznania subkultury gotyckiej. Wraz z kilkoma przyjaciółkami postanowiła zmienić swój styl na bardziej mroczny, co w rezultacie odseparowało ją od reszty uczniów katolickiej szkoły. To był początek zmian, które w niedalekiej przyszłości doprowadzą do makabrycznej zbrodni.

Subkultura gotycka - czym jest?

Subkultura gotycka powstała na przełomie lat 70. i lat 80. XX w. Wśród gotów bardzo często można spotkać osoby interesujące się literaturą i sztuką związaną z okultyzmem, wampiryzmem, mitologią nordycką czy też słowiańską. W społeczeństwie bardzo często można spotkać się ze stereotypem gota - osoby wiecznie smutnej, która lubuje się w masochistycznych praktykach. Warto również wiedzieć, że subkultura gotycka, choć charakteryzuje się zainteresowaniami dość mrocznymi, nie powinna być utożsamiana chociażby z satanizmem.

Członkowie tej mrocznej subkultury często charakteryzują się dystansem do świata, namiętną i romantyczną postawą życiową, często też cenią sobie płomienną miłość związaną z poświęceniem i cierpieniem. Goci bardzo często ubierali się na czarno, teraz można zauważyć, że do tego stylu wkradają się też inne barwy, takie jak fiolet lub krwista czerwień. Styl ten często nawiązuje do tego, który nosiła XIX - wieczna arystokracja.

Ciekawostka: Tomasz Beksiński opisywał subkulturę gotów w audycjach Programu Trzeciego Polskiego Radia. Miejscem, który integruje subkulturę gotów po śmierci Beksińskiego, jest festiwal Castle Party organizowany rokrocznie w Bolkowie.

Mroczna natura Jasmine Richardson

Wracając jednak do tematu. Mała Jasmine bardzo chciała poznać swoją mroczną naturę. Jako, że nie mogła jej zgłębić w tradycyjny sposób przez wzgląd na swój wiek i środowisko, postanowiła zdobyć wiedzę w internecie. Pozakładała konta na portalach traktujących o subkulturze gotów i zdecydowała, że znajdzie znajomych posiadających podobne zainteresowania. Jak się później okazało, na jednym z wspomnianych portali określiła się jako "biseksualna singielka mieszkająca tylko z psem". Biorąc pod uwagę, że dziewczyna miała zaledwie 12 lat to jej "autobiografia" sprowadzająca się do powyższego opisu mogła być dość zaskakująca. Jakiś czas później założyła sobie kolejny profil, tym razem na Myspace.com. Tam zaś określiła się jako Madness (z ang. szaleństwo) i w rubryce wiek podała fałszywie, że ma 16 lat. Na tej samej stronie, w kategorii: Moje autorytety, wskazała dwie postacie. Jeffrey'a Dahmer'a - seryjnego morderca i Batman'a - postać fikcyjną z Universum DC.

Ciekawostka: Jeffrey Lionel Dahmer urodził się 21 maja 1960 w Milwaukee. Był jednym z najsłynniejszych amerykańskich seryjnych morderców. Świat poznał go jako kanibala z Milwaukee. Był nekrofilem, kanibalem i gwałcicielem. W latach 1978–1991 zabił, a następnie zgwałcił 17 młodych mężczyzn i chłopców. Zmarł 28 listopada 1994 w więzieniu w Portage. Zginął od uderzenia ciężarkiem w głowę przez innego więźnia.

Jasmine Richardson

Jasmine zaczęła coraz bardziej zagłębiać się w mroczną kulturę gotów. Jej makeup był bardzo ciemny, zakupiła też tzw. pieszczochy które nosiła na ręku a na szyi zawiesiła łańcuszek z pentagramem. Przez swoje zachowanie, ubiór i zatajanie swojego wieku młoda Jasmine nawiązała kontakt z dwoma gotami. Pierwszym z nich był 19-letni Raven (z ang. kruk) drugim zaś 20-letni Tachecout (z ang. prochowiec). Pod wpływem relacji z tymi mężczyznami Jasmine zagłębiła się w świat mrocznej subkultury. W internecie zaczęły pojawiać się jej kolejne profile. Ostatecznie postanawia przybrać dla siebie pseudonim, z którym będzie się utożsamiać do samego końca - RunAwayDevil (z ang. uciekający diabeł).

Jeremy Steinke - chłopak Jasmine Richardson

W pewnym momencie życia Jasmine Richardson poznaje swojego przyszłego chłopaka. Ale po kolei. Jeremy Steinke, chociaż właściwie można o nim mówić Stinky (z ang. śmierdziel). Pochodził z patologicznej rodziny, w której codziennością było znęcanie się, używki i alkohol. W szkole był poniżany i przez wzgląd na swój ubiór i zaniedbanie higieny otrzymał nieprzychylny pseudonim, który miał go jeszcze bardziej poniżyć. Doświadczenie życiowe doprowadziło go do stanu, w którym stał się osobą agresywną, mroczną i bardzo niebezpieczną. Sam uważał siebie za wilkołaka.

Jasmine Richardson i Jeremy Steinke

Przez swoją niedojrzałość nie mógł odnaleźć się w towarzystwie rówieśników. Przez co szukał zrozumienia u młodszych od siebie. W nowym towarzystwie ciągle znajdował się w centrum zainteresowania. Dorosły chłopak, który posiada własny samochód. Dla 14-letnich dziewczynek był spełnieniem marzeń. Los sprawił, że na swojej drodze spotkał poznaną wcześniej Jasmine Richardson. Dziewczyna od razu wpadła mu w oko, więc postanowił "zagadać". Okazało się, że "obiekt" jego westchnień jest bardzo zainteresowany bliższym poznaniem.

Jasmine Richardson w roli nieodpowiedzialnej opiekunki

Rodzice naszej bohaterki pewnego dnia postanawiają pojechać na imprezę firmową. Z tego względu poprosili córkę by zaopiekowała się bratem. Dziewczyna choć zgadza się pomóc, to ostatecznie zignorowała prośbę i wyszła na miasto ze znajomymi.

Mark i Debra Richardson

Młody Jacob został w domu sam. O dziwo, przerażony chłopiec zachował się bardzo odpowiedzialnie i zamiast spanikować, po prostu zadzwonił do rodziców, którzy od razu po odebraniu telefonu ruszyli do domu. Jasmine dostała "szlaban" i nie mogła opuszczać swojego domu w innych porach niż tych, przeznaczonych na naukę w szkole. W tym czasie cały bunt i agresja nastolatki zostaje przeniesiona na młodszego brata, który coraz bardziej zaczyna się jej bać. Dziewczyna mimo "uziemienia" kontynuuje swój związek z Jeremim na odległość. Korzystając z komputera zapewniała go o swojej miłości. On zaś odwzajemniał się tym samym.

Ciągłe przebywanie dziewczyny przed urządzeniem sprawiło jednak, że rodzice zaczęli coraz baczniej przyglądać się temu, co ich córka robi w internecie. Gdy Jasmine Richardson znajdowała się w szkole, sprawdzili jej historię przeglądania. To co odkryli bardzo ich przeraziło - mnóstwo stron i portali, które w mrocznym klimacie opowiadały o śmierci, zabójstwach i cierpieniu. Od tego momentu dziewczyna nie ma dostępu do komputera. Nastolatka jednak nie miała zamiaru podporządkować się rodzicom i sprawnie omija ich zakaz korzystając ze sprzętu bibliotecznego w szkole. Romans z Jeremim kwitł w najlepsze a relacja z rodziną coraz bardziej odchodziła na dalszy plan.

Jednym z najbardziej kontrowersyjnych momentów w życiu Jasmine Richardson była sytuacja, w której postanowiła "wymienić się krwią" ze swoim ukochanym. Mroczna para rytualnie pocięła się ostrym narzędziem, by wymienić się fiolkami krwi, co jeszcze bardziej miało ich do siebie zbliżyć, mimo tego że rodzina za wszelką cenę próbowała zakończyć tę relację.

Terapia rodzinna i przyłapanie na gorącym uczynku

Mark i Debra zauważyli, że szlabany na wyjścia i korzystanie ze sprzętu elektronicznego nie przynoszą zamierzonych skutków. Z tego powodu zdecydowali się skorzystać z pomocy specjalisty i udali się na terapię. Ku zdziwieniu wszystkich, młoda Jasmine zgodziła się na uczestnictwo w tym przedsięwzięciu. Wszystko przebiegło pomyślnie do tego stopnia, że rodzice zechcieli pokazać córce wsparcie. Zabrali ją więc na punkowy koncert. Na miejscu jednak młoda dziewczyna spotkała Jeremiego. Postanowiła wykorzystać chwilę nieuwagi rodziców i uciekła z chłopakiem do najbliższego lasu, by pobyć "sam na sam". Zakochana para szybko jednak została nakryta na gorącym uczynku. Jeremy Steinke szybko uciekł z miejsca zdarzenia pozostawiając swoją ukochaną na pastwę rozwścieczonych rodziców. Rezultat był przewidywalny - szlaban o charakterze szkoła-dom, zabranie kosmetyków, zakaz używania telefonu, zakaz słuchania muzyki.

Seks i planowanie morderstwa

Zbuntowana dziewczyna korzystając z bibliotecznego komputera nadal utrzymuje kontakt ze starszym chłopakiem. Z jej inicjatywy wychodzi propozycja współżycia, co zaskakuje Jeremiego. Oboje również zaczynają coraz częściej rozmawiać o zamordowaniu rodziców dziewczyny. Jasmine Richardson nie zadowala mówieniem o śmierci najbliższych, namawia chłopaka by opracowali plan morderstwa.

12-letnia dziewczyna opisując fizyczny charakter związku zaczęła pobudzać wyobraźnię Jeremiego i uzmysłąwiać mu, że jest gotowa mu się oddać. Nie może jednak tego uczynić, ponieważ jest uwięziona przez rodziców, którzy jej nienawidzą.


Chcesz mnie? Zabij!


Po pewnym czasie Jasmine zmienia plany i postanawia, że pozwalając ukochanemu na więcej jest w stanie skuteczniej nim manipulować. Postanowiła uciec z domu. Wraz z Jeremy'im udaje się w ustronne miejsce i daje mu to czego tak bardzo pragnął. Mężczyzna po wszystkim traci głowę i jest w stanie dla niej zrobić wszystko. Ta widząc jego zachowanie zaczęła naciskać jeszcze bardziej. W każdej rozmowie upewniała się, czy jest gotowy dla niej zabić. I zabił...

Koniec historii

Mały Garret od rana męczył swoją mamę by pozwoliła mu odwiedzić Jacoba. Dwaj przyjaciele bardzo lubili spędzać ze sobą czas. W końcu dostał upragnione pozwolenie by pójść do sąsiadów. Chłopczyk wcisnął dzwonek do drzwi. Odpowiedziała mu cisza. Odczekał jeszcze chwilę i postanowił obejść mieszkanie i skorzystać z tylnego wejścia. Gdy szedł zobaczył otwarte okienko piwniczne i z ciekawości zajrzał do środka... Policjanci, którzy później badali miejsce zbrodni stwierdzili zgodnie, że takiej jatki nie widzieli nigdzie. Krew była wszędzie: na ziemi, na ścianach, na suficie, na meblach...

Wyroki dla zakochanych

W tym samym czasie zakochana para morderców korzystała ze swojej wolności pijąc wódkę i uprawiając seks. Policjanci, zaś uznali Jasmine Richardson za zaginioną lub porwaną. Wszystko zmienia się w momencie, kiedy śledczy dotarli do katolickiej szkoły, będącej miejscem nauki zbuntowanej nastolatki. W jej szafce znajdują komiks, który przedstawia plan zabójstwa jej rodziców. Następnego dnia oboje sprawców znaleziono w miejscowości Leader (Saskatchewan w Kanadzie), 130 kilometrów od miejsca zbrodni.

Jasmine Richardson 18 miesięcy po aresztowaniu została oskarżona o popełnienie 3 zabójstw pierwszego stopnia i skazana na 10 lat pozbawienia wolności. Był to najwyższy możliwy wyrok dla osoby nieletniej. Jej odsiadka miała polegać na pobycie w szpitalach psychiatrycznych, na terapiach i spotkaniach edukacyjnych.

Ciekawostka: System kanadyjski nie dopuszcza do osadzania w więzieniach małoletnich, ponieważ jest to nie zgodne z ich polityką resocjalizacji.

Od 2016 roku Jasmine Richardson jest na wolności. Jeżeli przez 5 lat nie popełni żadnego przestępstwa jej wyrok ulegnie zatarciu. Jeremy Steinke został skazany na trzykrotne dożywotnie pozbawienie wolności. O zwolnienie z reszty kary może ubiegać się najwcześniej w 2031 roku.

Źródło:

chevron-down
Copy link