Wzrost zainteresowania Kartami Dużej Rodziny. Po nowelizacji ustawy wielokrotnie zwiększyła się ilość wnioskujących o ten dokument. Od stycznia 2019 roku o KDR ubiegać się mogą rodzice, którzy kiedykolwiek mieli na utrzymaniu minimum troje dzieci.
Karta Dużej Rodziny powstała w celu identyfikacji członka wielodzietnej rodziny. Może zostać wydana zarówno w wersji plastikowej, jak i elektronicznej. Jej posiadacze mają dostęp do wielu zniżek. Warto zauważyć, że program nie obejmuje jedynie samorządowych i rządowych instytucji, ale także firmy prywatne.
Prawo do posiadania Karty przysługuje członkowi rodziny wielodzietnej, przez którą rozumie się rodzinę, w której rodzic (rodzice) lub małżonek rodzica mają lub mieli na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci bez względu na ich wiek.
(art. 4 - ustawa Karta Dużej Rodziny)
Znaczy to tyle, że rodzice mający już odchowane dzieci mogą nadal ubiegać się o KDR przez wzgląd, że w pewnym momencie utrzymywali łącznie troje dzieci.
Zgodnie z ustawą członkami rodziny są rodzice. W tym wypadku przez to pojęcie rozumie się także rodziców zastępczych i osoby prowadzące rodzinne domy dziecka. W akcie prawnym wzięto również pod uwagę, że dzieci mogą należeć do jednego rodzica, który związał się z kimś innym niż biologiczny ojciec lub matka. Z tego względu małżonek rodzica również zaliczany jest do osób uprawnionych z tytułu Karty Dużej Rodziny.
Dzieci to również członkowie rodziny.
Prawo do posiadania Karty przysługuje odpowiednio dziecku (...) w wieku do ukończenia 18. roku życia; do ukończenia 25. roku życia - w przypadku gdy dziecko uczy się w (...) szkole - do dnia 30 września następującego po końcu roku szkolnego, (...) szkole wyższej - do dnia 30 września roku
Z tego wynika, że studenci, nawet ci posiadający pracę, mogą korzystać z dobrodziejstw KDR, jeżeli w czasie wyrabiania karty w ich domu rodzinnym nadal znajdowało się troje dzieci. Warto również zauważyć, że dzieci z orzeczonym umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności zachowują kartę beż żadnego ograniczenia wiekowego. W teorii jest to okres dożywotni. W praktyce - do czasu nowelizacji ustawy.
Rodzic, którego sąd pozbawił władzy rodzicielskiej, nie ma prawa do otrzymania KDR. W tym samym położeniu znajdują się ci rodzice, którym ograniczono kontakty z dzieckiem. Rodzice zastępczy, pod których opieką znajduje się dziecko, również są poddawani kontroli.
Prawo do posiadania Karty nie przysługuje rodzicowi zastępczemu lub prowadzącemu rodzinny dom dziecka, w przypadku gdy sąd orzekł o odebraniu im dzieci z uwagi na niewłaściwe sprawowanie pieczy zastępczej.
(art. 2b - ustawa Karta Dużej Rodziny)
Członek wielodzietnej rodziny musi być polskim obywatelem posiadającym miejsce zamieszkania na terytorium RP. Nie jest to jednak wymóg konieczny. Ustawa zezwala na przydzielenie karty wielodzietnym rodzinom pochodzącym z zagranicy. Ci muszą jednak spełnić kilka warunków. Muszą posiadać miejsce zamieszkania na terytorium RP lub zezwolenie na pobyt:
Kolejnym argumentem zezwalającym na wydanie KDR cudzoziemcowi jest uzyskanie w Rzeczypospolitej Polskiej statusu uchodźcy lub ochrony uzupełniającej, jeżeli zamieszkuje z członkami rodziny na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Karta Dużej Rodziny przysługuje również obywatelom Unii Europejskiej, którzy mają miejsce zamieszkania w Polsce.
Od stycznia 2019 roku (po zmianie przepisów) gminy odnotowały rekordową ilość złożonych wniosków. Z tego też względu wydłużył się czas potrzebny na rozpatrzenie wszystkich dokumentów. Każda zainteresowana osoba musi uzbroić się w cierpliwość. Dotychczas wystarczało poczekać 2 tygodnie, co nie jest już pewnym terminem od momentu wejścia w życie nowelizacji.