Czym jest ROR? Jak wybrać najlepsze konto osobiste?

20 listopada 2020
hello world!

Jak wynika z raportu Banku Światowego za rok 2017, aż 87 procent Polaków, mających co najmniej 15 lat, posiada konto bankowe. Porównując do 2014 – odsetek ten wzrósł aż o 9 proc. Tendencja jest wzrostowa, więc obecnie w 2020 roku konta bankowe posiada najpewniej jeszcze więcej naszych rodaków. Dodatkowo z informacji przekazanych przez Związek Banków Polskich w 2019 roku wynika, że prawie połowa nastolatków posiada już konto, mimo że nie są jeszcze pełnoletni. Konta osobiste są więc wybierane przez Polaków coraz częściej, a co za tym idzie, powiększa się oferta produktów oferowanych przez banki. Zanim przejdziemy jednak do tego, na co zwrócić uwagę, aby dobrze ulokować swoje pieniądze, wyjaśnimy podstawowe pojęcia. A przede wszystkim – czym jest ROR?

Czym jest ROR?

W bankowej terminologii jest wiele skrótów, które na pierwszy rzut oka niewiele mówią. Za jeden z nich z pewnością może być uznany ROR. Jest to nic innego jak rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Mówiąc inaczej: jest to zwykłe konto osobiste, które posiada większość Polaków. Środki na nim są dostępne na żądanie właściciela. Nie spotkamy się zatem z żadnymi ograniczeniami w ich wpłacaniu czy wypłacaniu.

Aby założyć takie konto osobiste, wystarczy mieć ukończone 13 lat. W takim wypadku konieczna będzie zgoda rodziców lub innego opiekuna prawnego. Niektóre banki oferują już jednak konta osobiste przeznaczone dla dzieci poniżej tego wieku. W tej sytuacji umowę z bankiem zawierają rodzice lub przedstawiciel ustawowy.

Co istotne, nie ma limitu co do tego, w ilu bankach możemy mieć konta osobiste. Jeżeli chcemy, możemy zatem założyć nawet po jednym rachunku w każdym banku, jaki jest na rynku – pod tym względem nie ma bowiem żadnych ograniczeń prawnych.

Przeczytaj również:
Jak wybrać najlepsze konto oszczędnościowe?

Jakie funkcje może pełnić konto osobiste?

ROR jest więc naszym podstawowym rachunkiem. Na niego wpływają wypłaty, emerytury, renty, stypendia czy inne przelewy. Pieniądze możemy wpłacać i wypłacać, jest to nasza skarbonka, do której mamy wygodny dostęp. Nasze konto staje się więc podstawą zarządzania naszymi codziennymi finansami. Jednak to nie wszystko.

Bank może wydać nam kartę debetową, czyli urządzenie, dzięki któremu możemy zarządzać środkami zgromadzonymi na naszym rachunku, a przede wszystkim możemy je wydawać. Karta umożliwia nam na przykład zakupy w sklepach, wypłaty w bankomatach czy transakcje przez internet. Wartość transakcji nie może jednak przekroczyć wartości środków trzymanych na koncie. Mówiąc inaczej – nie możemy wydać więcej pieniędzy, niż mamy.

Co więcej, do naszego rachunku bank może podpiąć wiele innych produktów. Będą to konta oszczędnościowe, lokaty i fundusze – czyli instrumenty finansowe, które mogą nam pomóc w oszczędzaniu i zarabianiu. Nasz ROR może być także podłączony do kredytu – w takim wypadku środki, które pożyczamy, trafią na nasze konto.

Na co zwrócić uwagę, wybierając bank?

Szukając odpowiedniego banku, z którym podpiszemy umowę o prowadzenie rachunku bankowego, powinniśmy zwrócić uwagę na parę podstawowych kwestii. Pierwszą jest bezpieczeństwo. Zanim zdecydujemy się zatem zaufać jakiejś instytucji, sprawdźmy opinie o niej w internecie.

Zweryfikujmy też, czy podmiot taki jest w ogóle bankiem. Może się bowiem okazać, że za najbardziej lukratywną ofertą kryje się tzw. parabank. Są to instytucje, o których było szczególnie głośno podczas afery Amber Gold. Nie są one bankami, a tylko je udają. Dla klientów oznacza to dużo większe ryzyko – nie będąc bankiem, nie mają wystarczających narzędzi ochrony swoich klientów oraz nie podlegają nadzorowi KNF. Dodatkowo pieniądze tam zgromadzone nie są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Oznacza to, że w przypadku upadku parabanku możemy stracić nasze wszystkie oszczędności.

Warto też sprawdzić renomę banku. Są to bowiem instytucje, które są w posiadaniu naszych danych. Jeśli dana instytucja często jest ofiarą wycieków informacji, to powinno stanowić to dla nas przestrogę. Unikajmy także banków, które znane są z tego, że nie dbają o jakość obsługi klienta. Jeśli chcemy z daną instytucją związać się na lata, sprawna komunikacja z bankiem jest podstawą.

Konto osobiste na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Banki, oferując konta osobiste, będą nas kusiły wieloma udogodnieniami oraz promocjami. Łatwo się pogubić w gąszczu tych ofert. Należy zatem pamiętać o kilku podstawowych kwestiach.

Koszty, opłaty, prowizje

Aby nie spotkało nas niemiłe rozczarowanie, warto przeanalizować te kwestie odpowiednio wcześnie. Nierozsądnie jest bowiem wydawanie zarobionych pieniądze bez sensu. Niektóre banki za założenie konta mogą życzyć sobie zapłaty pewnej sumy, zwykle niewielkiej. Wydanie karty debetowej także może mieć swoją cenę. Ale to nie wszystko, bo dodatkowe koszty mogą się na nas czaić także w innych miejscach. Mowa oczywiście o różnego rodzaju opłatach, które należy płacić co miesiąc oraz prowizjach za wypłaty z bankomatów, przelewy oraz płatności kartą. Zanim podpiszemy umowę, musimy mieć pewność, że te wszystkie koszty będą w naszym przypadku jak najniższe lub żadne. Jednak nie dajmy się zwieść bankom, których oferty mówią o kosztach równych "0 zł". Czasami okazuje się, że co prawda żadne opłaty nie obowiązują, ale za to musimy spełniać pewne wymogi. Może to być na przykład konieczność wykonania kilku transakcji kartą w miesiącu.

Łatwość obsługi

Przed założeniem konta powinniśmy zainteresować się także tym, jak wygląda jego obsługa. Czy serwis transakcyjny jest przyjazny dla użytkownika i przede wszystkim – czy będziemy mieli dostęp do naszego konta z poziomu aplikacji w telefonie. To ostatnie jest szczególnie ważne. Umożliwi nam to bowiem łatwe zarządzanie naszymi finansami, bez względu na to, gdzie będziemy.

Dostępność bankomatów

Faktem jest, że coraz częściej decydujemy się na płatności bezgotówkowe, niektóre sytuacje w życiu wymagają jednak posłużenia się tradycyjną formą pieniądza. Jeżeli wiemy, że często korzystamy z gotówki, a wypłatę będziemy dostawać na nasze konto, to powinniśmy zainteresować się dostępnością bankomatów, z których możemy korzystać w naszej okolicy. Dobrze także sprawdzić, czy nie wiążą się z tym dodatkowe koszty. Niektóre banki ustanawiają limity na wypłaty w bankomatach, powyżej których naliczane są opłaty. Zazwyczaj jest to procent od wypłacanej przez nas kwoty. Bywa też tak, że wypłaty w bankomatach co prawda są darmowe, ale dotyczy to tylko konkretnych maszyn, często znajdujących się jedynie w placówkach banków.

Dodatkowe usługi i promocje

W mnogości ofert na rynku banki starają się wyróżniać, oferując różnego rodzaju korzyści dla swoich klientów. Mogą to być vouchery na produkty różnych firm. Niektóre banki oferują także zwrot części pieniędzy, jakie wydamy w konkretnym sklepie na zakupy. Zakładając konto bankowe, można także liczyć na ubezpieczenie zdrowotne w korzystnej cenie. Jeżeli więc lubimy robić zakupy w jakimś miejscu objętym promocją lub zastanawialiśmy się nad wykupieniem dodatkowego ubezpieczenia, to warto wziąć to pod uwagę, przeliczając, czy dana oferta jest dla nas korzystna.

Konto osobiste – podsumowanie

Jak widać ROR, czyli konto osobiste, jest tylko podstawą do korzystania z bankowości. Dostęp do produktów bankowych w wielu przypadkach jest niemożliwy, gdy nie mamy w takiej instytucji założonego konta osobistego. Warto jest mieć więc swoje konto. Podpisując umowę, należy jednak robić to świadomie, żeby nie natrafić na niekorzystne warunki. Sprawdzenie zarówno renomy banku, jak i analiza oferty konta osobistego pod kątem – przede wszystkim – opłat i prowizji z pewnością nas zabezpieczy.

chevron-down
Copy link