Inspekcja Handlowa przebadała 330 partii ubrań dla dzieci. Zakwestionowała ponad 38% sprawdzonej odzieży. Podstawą tej decyzji były głównie zbyt długie sznurki. Mogły one zagrażać życiu i zdrowiu dzieci.
Natomiast sznurki zbyt długie niosą za sobą ryzyko potknięcia i zaczepienia. Również ozdoby wzbudziły wątpliwości Inspekcji, gdyż małe dziecko może je oderwać i połknąć.
Kontrolą objęto 71 przedsiębiorców z całej Polski, w tym 60 sklepów. Większość z nich wytypowana została losowo, część - na podstawie wcześniejszych skarg konsumentów. Kontrolerzy wzięli pod lupę 330 partii różnego rodzaju ubrań dla dzieci. Zakwestionowali 126 partii (38,18 proc.). W 79 ubraniach (23,94 proc.) wykryli niezgodne z przepisami i niebezpieczne dla dzieci sznurki. Pozostałe nieprawidłowości to głównie błędy w oznakowaniu, np. brak nazwy i adresu producenta.
PORADNIK NAJMU, KONSULTACJE I UMOWY PREMIUM
ZAPOZNAJ SIĘ Z OFERTĄ NASZEGO SKLEPU
Jakie nieprawidłowości wykryła Inspekcja?
Inspekcja Handlowa w przebadanych produktach wykryła następujące nieprawidłowości:
- dekoracyjne sznurki na wysokości kaptura w tunice dla dziewczynek do 7 lat. Ze względu na ryzyko uduszenia tego typu sznurki są zakazane w ubraniach dla małych dzieci;
- Bluza dla dziewczynek do 7 lat miała w talii 25-centymetrowy sznurek, zakończony supłami, który zwisał poniżej ubrania. Tymczasem dozwolone jest w tym miejscu tylko 14 cm, a końce nie mogą mieć ozdób i muszą być zabezpieczone przed strzępieniem.
- Bluza dla starszych dzieci (7-14 lat) miała sznur dekoracyjny o długości 16 cm (dozwolone 7,5 cm) oraz 38-centymetrowe sznurki ściągające, które wbrew przepisom wisiały poniżej ubrania.
Większość skontrolowanych przedsiębiorców usunęła wykryte nieprawidłowości już na etapie kontroli. UOKiK rozważa wszczęcie postępowań w przypadku 53 wadliwych produktów.
Zeszłoroczna kontrola wypadła gorzej od tej, która miała miejsce w 2016 roku. Wtedy inspektorzy znaleźli nieprawidłowości w 30,8% przebadanych ubranek dziecięcych.
Co na temat sznurków mówią przepisy?
Przepisy bardzo dokładnie precyzują, jakie tasiemki i sznurki można dodawać do dziecięcych ubranek. Określają ich długość i wygląd w zależności od wieku dziecka, funkcji sznurka i jego umiejscowieniu na ubraniu. Najważniejsze zasady to:
- ubranka dla najmłodszych (do 7 lat) nie mogą mieć sznurków ściągających w okolicach głowy, szyi i górnej części klatki piersiowej; zakazane są również sznurki dekoracyjne na karku i przy kapturze
- przy odzieży dla dzieci w wieku 7-14 lat sznurki ściągające w okolicy głowy, szyi i górnej części klatki piersiowej nie powinny mieć swobodnych końców. Sznurki dekoracyjne umiejscowione w tych okolicach nie mogą być dłuższe niż 7,5 cm. Nie powinny być wykonane z elastycznego materiału, który można naprężyć. Po swobodnym puszczeniu mogłyby uderzyć dziecko w twarz.
- Sznurki nie mogą zwisać poniżej dolnej krawędzi ubrania.
- Wolne końce sznurków powinny być zabezpieczone przed strzępieniem, np poprzez zgrzanie termiczne. Nie powinny być natomiast zakończone supłami lub trójwymiarowymi ozdobami.
NASZ ARTYKUŁ NIE ROZWIAŁ WSZYSTKICH TWOICH WĄTPLIWOŚCI?
UZYSKAJ PORADĘ PRAWNĄ
[jetpack-related-posts]