Inspekcja Handlowa bada ubranka dla dzieci

19 kwietnia 2018
hello world!

Inspekcja Handlowa przebadała 330 partii ubrań dla dzieci. Zakwestionowała ponad 38% sprawdzonej odzieży. Podstawą tej decyzji były głównie zbyt długie sznurki. Mogły one zagrażać życiu i zdrowiu dzieci.

Natomiast sznurki zbyt długie niosą za sobą ryzyko potknięcia i zaczepienia. Również ozdoby wzbudziły wątpliwości Inspekcji, gdyż małe dziecko może je oderwać i połknąć.

Kontrolą objęto 71 przedsiębiorców z całej Polski, w tym 60 sklepów. Większość z nich wytypowana została losowo, część - na podstawie wcześniejszych skarg konsumentów. Kontrolerzy wzięli pod lupę 330 partii różnego rodzaju ubrań dla dzieci. Zakwestionowali 126 partii (38,18 proc.). W 79 ubraniach (23,94 proc.) wykryli niezgodne z przepisami i niebezpieczne dla dzieci sznurki. Pozostałe nieprawidłowości to głównie błędy w oznakowaniu, np. brak nazwy i adresu producenta.

Jakie nieprawidłowości wykryła Inspekcja?

Inspekcja Handlowa w przebadanych produktach wykryła następujące nieprawidłowości:

  • dekoracyjne sznurki na wysokości kaptura w tunice dla dziewczynek do 7 lat. Ze względu na ryzyko uduszenia tego typu sznurki są zakazane w ubraniach dla małych dzieci;
  • Bluza dla dziewczynek do 7 lat miała w talii 25-centymetrowy sznurek, zakończony supłami, który zwisał poniżej ubrania. Tymczasem dozwolone jest w tym miejscu tylko 14 cm, a końce nie mogą mieć ozdób i muszą być zabezpieczone przed strzępieniem.
  • Bluza dla starszych dzieci (7-14 lat) miała sznur dekoracyjny o długości 16 cm (dozwolone 7,5 cm) oraz 38-centymetrowe sznurki ściągające, które wbrew przepisom wisiały poniżej ubrania.

Większość skontrolowanych przedsiębiorców usunęła wykryte nieprawidłowości już na etapie kontroli. UOKiK rozważa wszczęcie postępowań w przypadku 53 wadliwych produktów.

Zeszłoroczna kontrola wypadła gorzej od tej, która miała miejsce w 2016 roku. Wtedy inspektorzy znaleźli nieprawidłowości w 30,8% przebadanych ubranek dziecięcych.

Co na temat sznurków mówią przepisy?

Przepisy bardzo dokładnie precyzują, jakie tasiemki i sznurki można dodawać do dziecięcych ubranek. Określają ich długość i wygląd w zależności od wieku dziecka, funkcji sznurka i jego umiejscowieniu na ubraniu. Najważniejsze zasady to:

  • ubranka dla najmłodszych (do 7 lat) nie mogą mieć sznurków ściągających w okolicach głowy, szyi i górnej części klatki piersiowej; zakazane są również sznurki dekoracyjne na karku i przy kapturze
  • przy odzieży dla dzieci w wieku 7-14 lat sznurki ściągające w okolicy głowy, szyi i górnej części klatki piersiowej nie powinny mieć swobodnych końców. Sznurki dekoracyjne umiejscowione w tych okolicach nie mogą być dłuższe niż 7,5 cm. Nie powinny być wykonane z elastycznego materiału, który można naprężyć. Po swobodnym puszczeniu mogłyby uderzyć dziecko w twarz.
  • Sznurki nie mogą zwisać poniżej dolnej krawędzi ubrania.
  • Wolne końce sznurków powinny być zabezpieczone przed strzępieniem, np poprzez zgrzanie termiczne. Nie powinny być natomiast zakończone supłami lub trójwymiarowymi ozdobami.

 

[jetpack-related-posts]
chevron-down
Copy link