Fundacja rodzinna: budowanie dziedzictwa na przyszłość – zgłęb temat w naszych artykułach!

Przejdź do artykułu

Koronawirus: Nowy zakaz lotów – kolejne kraje zakazane

Spis treści
rozwiń spis treści

W Dzienniku Ustaw opublikowane zostało we wtorek kolejne rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 23 października 2020 r. w sprawie zakazów w ruchu lotniczym. Wprowadziło ono zakaz lądowania samolotów cywilnych wykonujących loty międzynarodowe z lotnisk położonych na terytorium niektórych państw. Jakich krajów dotyczy zakaz lotów spowodowany pandemią koronawirusa?

Nowe państwa, do których nie polecimy

Zgodnie z § 1 ust. 1 rozporządzenia wprowadzono zakaz wykonywania, na lotniskach wpisanych do rejestru lotnisk cywilnych i lądowiskach wpisanych do ewidencji lądowisk, lądowania przewożących pasażerów cywilnych statków powietrznych wykonujących loty międzynarodowe z lotnisk położonych na terytorium:

 1. Belize;
 2. Bośni i Hercegowiny;
 3. Czarnogóry;
 4. Federacyjnej Republiki Brazylii;
 5. Federalnej Demokratycznej Republiki Nepalu;
 6. Gruzji;
 7. Jordańskiego Królestwa Haszymidzkiego;
 8. Królestwa Bahrajnu;
 9. Królestwa Marokańskiego;
 10. Państwa Izrael;
 11. Państwa Katar;
 12. Państwa Kuwejt;
 13. Państwa Libia;
 14. Państwa Zjednoczonych Emiratów Arabskich;
 15. Republiki Albanii;
 16. Republiki Argentyńskiej;
 17. Republiki Armenii;
 18. Republiki Chile;
 19. Republiki Hondurasu;
 20. Republiki Iraku;
 21. Republiki Kolumbii;
 22. Republiki Kostaryki;
 23. Republiki Libańskiej;
 24. Republiki Macedonii Północnej;
 25. Republiki Malediwów;
 26. Republiki Mołdawii;
 27. Republiki Panamy;
 28. Republiki Paragwaju;
 29. Republiki Peru;
 30. Republiki Tunezyjskiej;
 31. Republiki Zielonego Przylądka;
 32. Stanów Zjednoczonych Ameryki;
 33. Sułtanatu Omanu;
 34. Wspólnoty Bahamów.

Wyłączenie stosowania zakazu

Zakazu, o którym mowa w § 1 ust. 1 rozporządzenia, nie stosuje się do statków powietrznych wykonujących loty międzynarodowe:

 • na zlecenie albo za zgodą Prezesa Rady Ministrów;
 • o których mowa w art. 76 ust. 1 ustawy Prawo lotnicze (czyli w przypadku podmiotów podmiotu realizującego w interesie publicznym zadania związane z wykonaniem lotu w celu zapobiegania skutkom klęsk żywiołowych lub ich usunięcia oraz ratowania życia lub zdrowia ludzkiego, w przypadkach ochrony granic, zapewnienia bezpieczeństwa państwa lub porządku publicznego oraz wyłącznie w celu przewozu, w oficjalnej misji, panującego monarchy i jego najbliższej rodziny, głowy państwa, przewodniczącego parlamentu lub jego izby, szefa rządu lub osoby zajmującej stanowisko równorzędne,
 • realizowane na potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz wojsk obcych realizujących zadania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
 • wyczarterowane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia na zlecenie organizatora turystyki lub podmiotu działającego na jego zlecenie;
 • z lotnisk położonych na terytorium państw, które notyfikowały Rzeczypospolitej Polskiej wprowadzenie rozwiązań gwarantujących, że na pokład statku powietrznego będą przyjmowani wyłącznie pasażerowie, wobec których wykonano z wynikiem negatywnym test diagnostyczny w kierunku SARS-CoV-2.

Koronawirus – zakaz lotów – obowiązywanie rozporządzenia

Według rozporządzenia zakazu lotów nie stosuje się także do państw, które notyfikowały Polsce wprowadzenie rozwiązań gwarantujących, że na pokład samolotu będą przyjmowani wyłącznie pasażerowie z negatywnym wynikiem testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2. Wykaz takich państw ogłasza w obwieszczeniu minister do spraw zagranicznych. Współczynnik dotyczący 14-dniowej skumulowanej liczby zachorowań na COVID-19 na 100 tys. mieszkańców tworzony jest w oparciu o dane publikowane przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (European Centre for Disease Prevention and Control).

Rozporządzenie to weszło w życie 28 października 2020 r. i obowiązuje do 10 listopada 2020 r.

Szukasz pracy w branży prawniczej?
Sprawdź na Law.Career