Kolejne zakażenia koronawirusem w polskim rządzie

20 marca 2020
hello world!

Kolejna osoba w rządzie z koronawirusem. Tym razem padło na Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wszystkie osoby, które miały kontakt z zarażonym wiceministrem, czeka kwarantanna i testy. Pojawiają się pytania o sprawne zarządzanie państwem w czasie, kiedy nie można sobie pozwolić na paraliż.

W piątek 20 marca szef kancelarii premiera Michał Dworczyk poinformował, że wczoraj okazało się, iż jeden z wiceministrów rolnictwa jest zakażony koronawirusem, a całe kierownictwo resortu zostało poddane kwarantannie. Oznacza to także, że wszelkie spotkania odbywać się będą w trybie wideokonferencji.

Szef KPRM uspokaja, że tak czy inaczej w zaistniałej sytuacji Rada Ministrów od jakiegoś czasu pracuje w trybie zdalnym. Kontakty członków rządu są ograniczane do rozmów telefonicznych lub odbywają się za pośrednictwem internetu. Oczywiście minister rolnictwa Jan Ardanowski również pracuje teraz w taki sposób. Dziś o godz. 10:30 wziął udział w spotkaniu zespołu zarządzania kryzysowego, które odbyło się po raz kolejny w trybie zdalnym.

Jak się okazuje, takie prewencyjne działania są w pełni zasadne. Na początku tego tygodnia minister środowiska Michał Woś poinformował, że jego wynik testu na SARS-CoV-2 wyszedł pozytywny. Zdecydował się go zrobić po stwierdzeniu koronawirusa u jednego z pracowników lasów państwowych, z którym miał kontakt. Jak pamiętamy, po tej informacji prezydent Andrzej Duda odwołał Radę Gabinetową, która miała się odbyć we wtorek. Przebadani zostali wszyscy, którzy mieli kontakt z ministrem. Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że wśród tych osób nie stwierdzono jednak przypadków tej choroby.

Warto również wspomnieć o tym, że u dwóch pracowników Ministerstwa Sprawiedliwości potwierdzono zakażenie koronawirusem, o czym poinformowała wczoraj rzeczniczka prasowa resortu Agnieszka Borowska. Chodzi o jednego z pracowników gabinetu politycznego, który również miał kontakt z pracownikiem Lasów Państwowych, który zachorował. Pozytywny wynik dał też test u drugiego z doradców, oboje są w domach pod opieką lekarzy. Testom został również poddany minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, jest on jednak zdrowy.

Do tej pory mamy w Polsce 367 stwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Prawdopodobnie ta liczba jeszcze wzrośnie, niebezpieczeństwo zakażenia nie ominie również ważnych osób w państwie. Jednak zastosowane zostały środki ostrożności takie jak praca zdalna, minimalizowanie kontaktów między ludźmi i dostęp do środków higienicznych, które mogą ograniczyć tempo rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2. Ponadto stosuje się bezwzględną procedurę kwarantanny dla wszystkich osób mających kontakt z chorym, w celu ich dokładnego przebadania. Aby te wszystkie działania przynosiły efekty, zaleceń kwarantanny muszą się trzymać wszyscy Polacy.

chevron-down
Copy link