Na co zwrócić uwagę przy wyborze prawnika?

1 października 2020
hello world!

Na pewnym etapie życia większość z nas może potrzebować pomocy prawnej. Im bardziej wymagający jest nasz problem, tym więcej czasu warto poświęcić na wybór odpowiedniego prawnika. Gdy mamy wiele do stracenia, zdecydowanie warto rozważyć skorzystanie z pomocy specjalisty, zamiast zdawać się na przypadkową osobę. Prawnicy bowiem znacząco różnią się między sobą. Na co zwrócić uwagę przy wyborze prawnika?

Kim jest prawnik?

Aby rozsądnie wybrać, kluczowe wydaje się zrozumienie, kogo tak naprawdę potrzebujemy.  Samo pojęcie “prawnik” jest bardzo ogólne, dotyczy bowiem każdej osoby, która ukończyła studia prawnicze. Prawnik to zatem nie tylko radca prawny i adwokat, jest nim także prokurator, sędzia, czy notariusz. Oprócz tradycyjnych tytułów wyróżniamy też nowe zawody, takie jak referendarz sądowy czy rzecznik patentowy.

Prawnik a radca prawny czy adwokat

Zarówno radca prawny, jak i adwokat to tytuły zawodowe co do zasady przysługujące osobom, które ukończyły pięcioletnie studia prawnicze (a zatem zostały prawnikami), trzyletnią aplikację, po czym zdały egzamin zawodowy przeprowadzany przez Ministerstwo Sprawiedliwości i uzyskały wpis na listę radców prawnych lub adwokatów.

Dawniej główną różnicą było to, że radcowie prawni pozbawieni byli możliwości obrony. Stan ten utrzymywał się do 2015 roku. Aktualnie ‒ na skutek działań samorządu radców prawnych ‒ mają oni także uprawnienia do występowania w charakterze obrońcy. Zarówno adwokat, jak i radca prawny może nas więc reprezentować w sądach, a także przed urzędami i organami władzy publicznej oraz samorządu terytorialnego. Wybór zależy jedynie od naszych preferencji. 

Prawnik a mecenas

W praktyce możemy spotkać się także z “mecenasem”. Tytuł ten nie jest tytułem zawodowym, a zwrotem grzecznościowym. W 2014 roku Biuro Prasowe Naczelnej Rady Adwokackiej zaapelowało, by został on zarezerwowany jedynie dla radców prawnych oraz adwokatów. Apel pozostał jednak bez wpływu na praktykę mediów i środowisk prawniczych, możemy więc śmiało używać tego zwrotu również do innych zawodów prawniczych. 

Prawnik bez aplikacji wystarczy?

Prawnikiem można więc być bez dodatkowego tytułu zawodowego, posiadając wyłącznie tytuł magistra. Umożliwia to udzielanie porad prawnych czy też sporządzanie umów. Taka osoba nie ma jednak obowiązku dochowania tajemnicy zawodowej, podczas gdy co do zasady radca prawny musi odmówić udostępniania informacji o kliencie nawet organom państwa. Przepisy nie nakładają wprost wobec "zwykłego" prawnika także obowiązku wykonywania pracy w myśl zasad etyki zawodowej. Nie podlega on również odpowiedzialności dyscyplinarnej, a jego działalności nie obejmuje ubezpieczenie, które chroni klientów przed popełnionymi przez niego błędami. Zdecydowanie warto mieć to na uwadze, dokonując wyboru. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze prawnika - doświadczenie

Nie sposób nie wspomnieć o tym aspekcie, kiedy musimy dokonać wyboru. Warto sprawdzić, jak długo dana kancelaria bądź sam prawnik działa na rynku, aby mieć ogólne pojęcie co do zdobytej przez niego wiedzy i posiadanych kompetencji. Wraz ze stażem pracy prawnik uczy się nowych metod i nabiera wprawy w rozwiązywaniu nawet najbardziej zawiłych spraw. Przydatne mogą się także okazać jego długoletnie znajomości. Wybór ten nie jest jednak tak oczywisty, jak mogłoby się wydawać. To młodzi prawnicy zwykle podchodzą do klienta z prawdziwym entuzjazmem i zapałem, angażując się w daną sprawę całkowicie. Jeśli obawiamy się, że niedoświadczona osoba może nie poradzić sobie z naszą sprawą, być może lepiej będzie postawić na renomowanego prawnika. Wybór należy więc do nas i zależny jest w dużej mierze od wagi oraz skomplikowania naszego problemu. Jeśli mamy wątpliwości, warto umówić się na spotkanie z prawnikiem i ocenić, czy wzbudza w nas zaufanie. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze prawnika - strona internetowa jako źródło informacji

Przed indywidualnym spotkaniem możemy poszukać informacji o danym prawniku w internecie. Pozwoli nam to na wstępie ocenić, jak dana osoba podchodzi do swojej pracy i czy mamy do czynienia z profesjonalistą. Nie jest to oczywiście jedyny wyznacznik, dobry prawnik powinien jednak dbać o swój wizerunek, a ten możemy łatwo sprawdzić, wchodząc na stronę internetową jego kancelarii. Kiedy poszukujemy informacji o danym adwokacie, jedną z pierwszych rzeczy, jakie mamy okazję zobaczyć, jest jego strona internetowa. Nie musi być ona skomplikowana, ważne jednak aby była przejrzysta.  Jest to istotne dla dalszej współpracy – chcemy przecież, aby kontakt z prawnikiem przebiegał jak najsprawniej.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze prawnika - podejście do klienta

Po zapoznaniu się z informacjami na stronie i wstępnej selekcji możemy umówić się na spotkanie. Będziemy tym samym w stanie wyczuć, jak prawnik podchodzi do nas i zaprezentowanego mu problemu. Powinniśmy szanować swój czas i – jako klienci – mamy pełne prawo oczekiwać zaangażowania i szacunku, nieważne jak “rozchwytywany” może wydawać się prawnik. Dla nas sprawa jest najwyższej wagi, nie chcemy więc, aby ktoś traktował ją szablonowo, wykazując jedynie minimum zaangażowania. Powierzamy tej osobie swoje interesy, musimy jej więc przede wszystkim ufać. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze prawnika - rekomendacje

Skoro o zaufaniu mowa, nasze wyszukiwania nie muszą ograniczać się do strony internetowej. Treści tam przedstawiane mają co do zasady prezentować prawnika lub daną kancelarię w jak najlepszym świetle. Warto zasięgnąć opinii od rodziny lub znajomych – na pewno ktoś korzystał z usług prawnika i jest w stanie rzetelnie ocenić jego pracę. Miejmy jednak na uwadze, że różne sprawy powinny być rozwiązywane w odmienny sposób. Nie ma jednej idealnej recepty i prawnika specjalizującego się we wszystkim, warto więc, by polecenia dotyczyły dziedzin zbliżonych do zakresu naszego problemu.

Opinie na forach internetowych

W następnej kolejności możemy sięgnąć po opinie klientów umieszczone w internecie. Do tego jednak polecamy podchodzić z większym dystansem – na forach internetowych przeważają negatywne opinie, zadowoleni klienci mają znacznie mniejszą skłonność do dzielenia się swoim zdaniem. Może to więc zaburzyć obraz i przedstawić nieprawdziwe proporcje. Przy okazji warto wybadać standardowe ceny. Będą się one różniły się w zależności od naszego miejsca zamieszkania, doświadczenia prawnika i skomplikowania naszej sprawy. 

Przeczytaj więcej: Ile kosztuje prawnik? 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze prawnika - wykształcenie

Jedną z podstawowych i łatwych do znalezienia informacji o prawniku jest jego wykształcenie. Na stronie internetowej powinniśmy znaleźć informacje o stopniach naukowych lub tytułach zawodowych, a także ukończonych szkołach i kursach.

Specjalizacja

Po ukończeniu studiów prawniczych możliwe jest prowadzenie wszystkich rodzajów spraw, zazwyczaj jednak prawnik posiada swoją nieformalną specjalizację. Prawo jest niezwykle obszerne i trudno byłoby być świetnym we wszystkich jego gałęziach. Dobór specjalisty pod naszą konkretną sprawę jest więc niezwykle ważny. Pozwala mieć pewność, że prawnik zna się na danym temacie i będzie wiedział, jak rozwiązać nasz problem. Przykładowo: przy czekającym nas rozwodzie warto rozważyć skorzystanie z pomocy adwokata rozwodowego, który będzie wsparciem przy takich kwestiach jak podział majątku, władza rodzicielska czy alimenty. Nie bez znaczenia jest także ilość wygranych rozpraw. Specjaliści, z racji prowadzenia wielu podobnych spraw, muszą na bieżąco śledzić pojawiające się nieustannie nowinki branżowe i zmieniające się przepisy. 

Obecny rynek pracy

Konkurencja na rynku prawniczym jest duża. W 2018 roku liczba adwokatów i radców prawnych wykonujących zawód zbliżyła się do 52 tysięcy. Oznacza to, że w ciągu 18 lat liczba prawników w Polsce podwoiła się. Jako klienci jesteśmy więc na uprzywilejowanej pozycji. Możemy być pewni, że znalezienie prawnika odpowiadającego naszym wymaganiom leży w zasięgu naszych możliwości.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze prawnika – podsumowanie

Przy wyborze warto kierować się wykształceniem i doświadczeniem. Jednocześnie miejmy na uwadze to, że prawnicy z wieloletnim stażem również popełniają błąd i często zwlekają z aktualizacją swojej wiedzy. Z kolei młodzi prawnicy brak doświadczenia często nadrabiają entuzjazmem i starannością. Podejmując wybór, warto sięgnąć po opinie innych ludzi, a także zapoznać się z zakresem spraw, w których dany prawnik się specjalizuje. Najlepiej, aby doświadczenie i wiedza szły w parze z indywidualnym i poważnym podejściem do klienta. Znalezienie kogoś takiego z pewnością będzie wymagało od nas trochę czasu, warto jednak spróbować i podjąć współpracę z osobą, której będziemy mogli w pełni zaufać.

chevron-down
Copy link