Nie trzeba składać wniosków o 500 plus w tym roku

29 czerwca 2020
hello world!

W ubiegłoroczne wakacje wystartowała możliwość składania wniosków o przyznanie 500 plus. Tym razem jednak nie jest to konieczne. Świadczenie zostanie bowiem przyznane na podstawie poprzednio złożonych dokumentów. Środki będą wypłacane bez dodatkowych formalności do 31 maja 2021 r. 

Jak otrzymać 500 plus?

Rząd podjął decyzję o przedłużeniu programu "500+", zakładającego przyznanie dodatkowych środków pieniężnych na każde dziecko. W ubiegłym roku początek wakacji był okresem, w którym można było złożyć wniosek o przyznanie pieniędzy z programu. Zdecydowano, że teraz nie będzie trzeba tego robić. Rodziny, które otrzymywały 500 plus w tym roku, będą dostawały je nadal w oparciu o wcześniej złożone wnioski. Świadczenie będzie natomiast wypłacane co najmniej do 31 maja 2021 roku, bez żadnych dodatkowych formalności.

Wniosek o 500 plus

Brak konieczności składania wniosków o przyznanie 500 plus można uznać za duże ułatwienie. Należy jednak zaznaczyć, że do świadczenia mają prawo też te osoby, które jeszcze go nie pobierały. Rodzice, którzy spełniają programowe kryteria i chcą w tym roku zacząć pobierać zasiłek, wciąż mogą to zrobić. Ta sama sytuacja dotyczy osób, które chcą uwzględnić we wniosku swoje niedawno narodzone dziecko. W tych przypadkach obowiązują zeszłoroczne reguły. W związku z tym nowy wniosek można złożyć:

  • osobiście w swoim urzędzie gminy,
  • za pośrednictwem Poczty Polskiej,
  • przez internet za pomocą portalu empatia.mrpips.gov.pl, PUE ZUS, ePUAP oraz bankowości elektronicznej. 

Zmiany w programie 500 plus?

Program 500 plus to sztandarowy postulat partii rządzącej. Nie zawsze jednak obowiązywał w obecnym kształcie. Początkowo ograniczał się bowiem do wypłaty świadczeń tylko na drugie dziecko i kolejne, chyba że dotyczyło to najuboższych rodzin. Dziś program obejmuje każde dziecko. Przy czym nie ma znaczenia kryterium dochodów. Co więcej, bez wątpienia program będzie obowiązywał w tej formie co najmniej przez następny rok. Pojawiły się też pogłoski dotyczące podwyższenia kwoty świadczenia. Prawdopodobnie będzie się to wiązać z wysoką inflacją. Wydaje się jednak, że są to tylko obietnice przedwyborcze.

Źródło: bezprawnik.pl

chevron-down
Copy link