Orzecznictwo Prawo Administracyjne
Niedopuszczalna skarga nie może zostać rozpoznana

W dniu 27 września 2018 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu wydał postanowienie dotyczące niemożliwości rozpoznania skargi, która jest niedopuszczalna.
Sąd odrzuca skargę:
1) jeżeli sprawa nie należy do właściwości sądu administracyjnego;
2) wniesioną po upływie terminu do jej wniesienia;
3) gdy nie uzupełniono w wyznaczonym terminie braków formalnych skargi;
4) jeżeli sprawa objęta skargą pomiędzy tymi samymi stronami jest w toku lub została już prawomocnie osądzona;
5) jeżeli jedna ze stron nie ma zdolności sądowej; albo jeżeli skarżący nie ma zdolności procesowej, a nie działa za niego przedstawiciel ustawowy; albo jeżeli w składzie organów jednostki organizacyjnej będącej stroną skarżącą zachodzą braki uniemożliwiające jej działanie;
5a) jeżeli interes prawny lub uprawnienie wnoszącego skargę na uchwałę lub akt, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 5 i 6, nie zostały naruszone stosownie do wymagań przepisu szczególnego;
6) jeżeli z innych przyczyn wniesienie skargi jest niedopuszczalne.
Z powodu braku zdolności sądowej jednej ze stron albo zdolności procesowej skarżącego i niedziałania przedstawiciela ustawowego lub braku w składzie organów jednostki organizacyjnej będącej skarżącym, uniemożliwiającego jego działanie,.sąd odrzuci skargę dopiero wówczas, gdy nie uzupełni się braku.
Sądy administracyjne sprawują kontrolę działalności administracji publicznej i stosują środki określone w ustawie. Kontrola działalności administracji publicznej przez sądy administracyjne obejmuje orzekanie w sprawach skarg między innymi na postanowienia wydane w postępowaniu egzekucyjnym i zabezpieczającym, na które służy zażalenie, z wyłączeniem postanowień wierzyciela o niedopuszczalności zgłoszonego zarzutu oraz postanowień, przedmiotem których jest stanowisko wierzyciela w sprawie zgłoszonego zarzutu.
Stan faktyczny
Zaskarżonym postanowieniem z Dyrektor Poczty Polskiej S.A. utrzymał w mocy własne postanowienie dotyczące stanowiska wierzyciela w sprawie zarzutów zobowiązanego w postępowaniu egzekucyjnym.
Skarżący wniósł na wskazane wyżej postanowienie skargę.
Wyrok WSA
Wojewódzki Sąd Administracyjny orzekł, iż skarga jest niedopuszczalna i - jako taka - podlega odrzuceniu.
Zgodnie z art. 3 § 2 pkt 3 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, kontrola działalności administracji publicznej przez sądy administracyjne obejmuje orzekanie w sprawach skarg na postanowienia wydane w postępowaniu egzekucyjnym i zabezpieczającym, na które służy zażalenie, z wyłączeniem postanowień wierzyciela o niedopuszczalności zgłoszonego zarzutu oraz postanowień, przedmiotem których jest stanowisko wierzyciela w sprawie zgłoszonego zarzutu. Stosownie do art. 58 § 1 pkt 1 p.p.s.a., sąd odrzuca skargę, jeżeli sprawa nie należy do właściwości sądu administracyjnego.
Przedmiotem skargi jest postanowienie dotyczące stanowiska wierzyciela w sprawie zarzutów zgłoszonych w postępowaniu egzekucyjnym, które - w myśl art. 3 § 2 pkt 3 p.p.s.a. - nie podlega zaskarżeniu do sądu.
Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 27 września 2018 r., III SA/Wr 474/18