Nowe paszporty z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

9 listopada 2018
/

Od poniedziałku 5 listopada każdy, kto złoży wniosek o wydanie paszportu otrzyma dokument według nowego wzoru. Dokumenty będą w większym stopniu zabezpieczone. Oprócz tego na stronach paszportów znajdą się elementy graficzne nawiązujące do obchodzonej w tym roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Część wzorów wybrali obywatele w internetowym głosowaniu.

Jak czytamy na stronie MSWiA - "Każdy, kto od poniedziałku 5 listopada br. złoży wniosek o wydanie paszportu, otrzyma dokument według nowego wzoru. Polski paszport będzie bezpieczniejszy, ponieważ zastosowane w nim rozwiązania będą jeszcze skuteczniej chroniły dokument przed próbą fałszowania. Na stronach nowego paszportu znajdą się motywy graficzne przedstawiające najważniejsze dla odzyskania niepodległości postacie, wydarzenia, miejsca i symbole."

Nowe zabezpieczenia

MSWiA podaje, że nowe paszporty będą wyposażone w lepsze zabezpieczenia. Mają one zabezpieczyć dokument przed sfałszowaniem. Jednym z zabezpieczeń będzie sztywna strona personalizacyjna. Ma ona umożliwić wprowadzenie zabezpieczenia SAFE I. SAFE I to transparentne okienko otoczone polem charakteryzującym się zmiennymi właściwościami optycznymi. Na platformie internetowej MSWiA opisuje - "Obszar SAFE I umożliwia wprowadzenie szeregu kombinacji zabezpieczeń personalizowanych danych posiadacza dokumentu, zwiększając tym samym ochronę przed kradzieżą tożsamości. Pozostałe zabezpieczenia to nitka zabezpieczająca widoczna w świetle UV oraz indywidualne oznaczenia dla danego paszportu. W nowych paszportach znajdzie się również element graficzny wykonany z farby optycznie zmiennej.

Co jeszcze zmieni się w nowych paszportach?

Zdecydowanie jedną z najbardziej zauważalnych zmian będą nowe elementy graficzne na stronach paszportu. Nawiązywać one będą do obchodzonej w tym roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Część grafik została wybrali internauci poprzez internetowe głosowanie. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zauważa, że po raz pierwszy w historii naród sam mógł zadecydować o wyglądzie urzędowego dokumentu. Najwięcej głosów zebrały: Kopiec Niepodległości im. Józefa Piłsudskiego (Kopiec Czynu Niepodległościowego Mogiła Mogił), Gabriel Narutowicz i Orzełek Legionowy. W nowym paszporcie znajdą się również motywy graficzne przedstawiające Bitwę Warszawską oraz Order Virtuti Militari. Ponadto miejsce w nowym paszporcie przewidziano również m.in. na Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Wincentego Witosa i Gabriela Narutowicza.

Czy konieczna będzie wymiana starego paszportu na nowy?

Zmiana wyglądu paszportu nie oznacza konieczności jego wymiany. Wymiana dokumentu na nowy dotyczy osób, których dokument utraci ważność lub zdecydują się wyrobić paszport po raz pierwszy. Osoby, które złożą wniosek o wydanie nowego paszportu otrzymają go w przeciągu 30 dni. Każda z osób, która złożyła wniosek o nowy paszport może sprawdzić czy dokument jest dostępny do odbioru na stronie internetowej www.obywatel.gov.pl.

(Zdjęcie: mswia.gov.pl)