Obowiązek noszenia maseczek ochronnych zniesiony

10 kwietnia 2020
hello world!

Obowiązujący od 9 kwietnia nakaz zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej został oficjalnie zniesiony. Nie oznacza to jednak, że wszystko wróci do normalności.

Koniec noszenia maseczek

Obowiązujący od 9 kwietnia nakaz zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej został oficjalnie zniesiony. Nie oznacza to jednak, że wszystko wróci do normalności. Od 30 maja nie trzeba zakrywać nosa i ust w przestrzeni publicznej, o ile możliwy jest dystans społeczny. Oznacza to, że jeżeli przebywamy w dużych grupach, wciąż musimy o to zadbać. W miejscach, w których można zachować od siebie odstęp, a także tam, gdzie można zastosować odpowiednie procedury sanitarne, nie jest to konieczne. Maseczki wciąż trzeba nosić w środkach komunikacji, kościołach i sklepach. Pomimo wcześniejszych zastrzeżeń ministra zdrowia możliwość nienoszenia maseczek dotyczy obszaru całej Polski.

Konferencja prasowa z 9 kwietnia - Noście maseczki!

Podczas konferencji prasowej 9 kwietnia 2020 r. prof. Łukasz Szumowski wprowadził obowiązek zakrywania twarzy. Od tego momentu na terenie całego kraju istnieje obowiązek noszenia maseczek w miejscach publicznych. Nie ma żadnych wyjątków. Prawo wejdzie w życie z dniem 16 kwietnia 2020 r. Takie działanie podyktowane jest faktem, że niektóre osoby przechodzą chorobę bezobjawowo i nieświadomie mogą zarażać. Maseczka na twarzy zmniejszy to zagrożenie.

Prof. Łukasz Szumowski - Musimy powoli, w sposób bezpieczny wracać do nowej rzeczywistości, ale musimy zachować środki ostrożności. W związku z tym od przyszłego czwartku będziemy wprowadzali obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej. To pozwala ochronić nie nas, którzy będziemy nosili te maseczki czy chustki na twarzy, ale innych przed nami .

Przeczytaj również:
Konstytucja a koronawirus. Czy obecne ograniczenia praw i wolności obywatelskich są zgodne z konstytucją?

Czym maseczki pomagają?

Wirus SARS-Cov-2 roznosi się drogą kropelkową. Pomaga mu w tym zatem ludzka ślina uwalniana podczas kichania lub kasłania. Zdaniem amerykańskiego wirusologa Anthonego Fauci do zarażenia może dojść również podczas rozmowy z osobą zarażoną odbywaną w zbyt bliskiej odległości. Co istotne, ponad 80% zakażonego społeczeństwa przechodzi infekcję bezobjawowo. Tacy ludzie stwarzają ogromne zagrożenie, z którego nawet nie zdają sobie sprawy. Tak jak wcześniej, tak i teraz rząd odradza stosowanie medycznych maseczek ochronnych (maseczki chirurgiczne i te z kategori N95). Te należy pozostawić najbardziej potrzebującym, którzy przebywają w szpitalach.

Używanie maseczek ochronnych w miejscach publicznych rekomendowane jest już w takich państwach jak:

  • Hongkong,
  • Singapur,
  • Chiny,
  • Korea Południowa,
  • Tajlandia,
  • Izrael,
  • Czechy,
  • Słowacja,
  • Włochy,
  • Austria.

W Stanach Zjednoczonych prezydent Donald Trump zalecił korzystanie z tej formy ochrony, jednak nie wydał w tym celu żadnego rozporządzenia. W Niemczech zaś rząd sugeruje noszenie maseczek ochronnych wykonanych samodzielnie w domu.

Czasopismo Lancet - Jak wskazują dowody, COVID-19 może zostać przeniesiony przed wystąpieniem objawów, transmisja w społeczności może zostać zmniejszona, jeśli wszyscy, w tym osoby zakażone, ale bezobjawowe i zakaźne, noszą maski.

chevron-down
Copy link