Opodatkowanie kryptowalut 2019. Łatwiejszy obrót wirtualną walutą w Polsce

4 stycznia 2019
hello world!

Opodatkowanie kryptowalut - w Polsce był to drażliwy temat, zwłaszcza dla samych zainteresowanych ich obrotem. Ministerstwo Finansów zrozumiało, że obowiązujące przepisy były nieprzyjazne i doprowadziły do ucieczki części osób handlujących (np. bitcoinami) za granicę. Celem zmian, które wejdą w 2019 roku, jest uproszczenie przepisów z tego zakresu.

Kryptowaluty - jak było przed zmianami?

Przepisy, które obowiązywały do tej pory, rzeczywiście nie były przyjazne. Każda osoba, chcąca handlować kryptowalutami, musiała liczyć się z opłacaniem 32 % podatku. Jakby tego było mało, Ministerstwo Finansów sugerowało, by od każdej transakcji odprowadzać dodatkowo 1% podatku od czynności cywilnoprawnych. Innymi słowy, osoba dokonująca wielu transakcji (co nie jest niczym dziwnym w tym biznesie) mogłaby wyrobić sobie zobowiązanie podatkowe przekraczające zysk z konkretnej transakcji.

Opodatkowanie kryptowalut - co się zmieni w 2019 roku?

Rząd zdecydował się na konsultacje z przedstawicielami branży. Uregulowanie kwestii podatkowych okazało się istotne. Przychody otrzymywane z obrotu handlem wirtualnymi walutami mają zostać zaliczone do przychodów z kapitałów pieniężnych. Dzięki temu obciążenie podatkowe wyniesie nie 32 %, a jedynie 19 %. Przychodem z obrotu kryptowalutami nie będą przychody podmiotów, które prowadzą działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług. Mowa tu m.in. o wymianie kryptowaluty lub środków płatniczych, a także o zamianie jednej waluty wirtualnej na drugą. Opodatkowany ma zostać również dochód, co wiąże się z uwzględnieniem wydatków związanych z obrotem wirtualną walutą.

Kryptowaluty i podatek. Dlaczego potrzebne są zmiany?

Przez wzgląd na zawiłe przepisy, a także przez nieprzyjazną biurokrację, wielu właścicieli firm z branży wirtualnych walut postanowiło przenieść swoje siedziby za granicę. Popularnym kierunkiem stały się takie państwa jak Wielka Brytania i Malta. Polscy przedsiębiorcy mogą łatwiej założyć brytyjską spółkę przez internet, niż zarejestrować działalność w Polsce, będąc na miejscu. Za rozwojem firmy w Wielkiej Brytanii przemawia także kwota wolna od podatku, która wynosi tutaj 11 850 funtów (ok 58 tys. zł), a także możliwość wypłacenia 2 tys. funtów rocznie jako nieopodatkowanej dywidendy od zysku spółki.

Źródło:

  • infor.pl;
  • podatki.biz;
  • businessinsider.com.pl

Zobacz również:

Co prawo mówi o bitcoinie?

Bitcoin – czy i jak należy rozliczać dochód z kryptowalut?

 

chevron-down
Copy link