Czy dzieci oraz kierowcy mogą kupić i pić piwo bezalkoholowe?

24 września 2019
hello world!

To, co kiedyś było wyśmiewane, staje się standardem. Dzisiaj niemal każdy duży i znany browar ma w swojej ofercie piwo bezalkoholowe. Musi to oznaczać, że zainteresowanie tego typu trunkami jest spore i wciąż rośnie. Cieszą się kierowcy i nieletni, którzy wreszcie mogą poczuć smak piwa bez obawy o konsekwencje prawne. Czy rzeczywiście tak jest? Czy piwo bezalkoholowe może kupić każdy?

Sprzedaż piwa bezalkoholowego nieletnim jest dozwolona

Na to pytanie powinno się odpowiedzieć twierdząco. Przepisy ustawy z dnia 26 października 1982 roku o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi rozwiewają wszelkie wątpliwości. Zgodnie z jej art. 46 ust. 1:

Napojem alkoholowym, w rozumieniu niniejszej ustawy, jest produkt przeznaczony do spożycia zawierający alkohol etylowy pochodzenia rolniczego w stężeniu przekraczającym 0,5% objętościowych alkoholu.

Z kolei na mocy art. 15 ust. 1 tego aktu sprawnego, zabrania się sprzedaży i podawania napojów alkoholowych osobom do 18 lat. Z tego względu należy uznać, że nieletni mogą bez żadnych przeszkód nabywać napoje bezalkoholowe. Mowa o tych, które zostały opisane jako zawierające mniej niż 0,5% alkoholu.

Piwo "bezalkoholowe" czasami zawiera śladowe ilości alkoholu

Z powyższego wynika również, że wszystkie napoje o zawartości alkoholu przekraczającej 0,5% muszą być określone jako „alkohole” i pod innym oznaczeniem nie można ich wprowadzać do obrotu. Jeśli więc na półce sklepowej zobaczymy piwo oznaczone jako „bezalkoholowe”, możemy mieć pewność, że limit procentowy nie jest przekroczony. Dla pewności warto jednak przeczytać oznaczenie na etykiecie. W praktyce niemal wszystkie „lekkie” piwa posiadają informacje o zawartości alkoholu. Chociaż teoretycznie w przypadku napojów bezalkoholowych nie wymaga się jej.

Na rynku możemy spotkać dwie sytuacje. Wielu producentów sprzedaje piwa bez nawet śladowej zawartości alkoholu i oznacza je jako 0,0%. Część browarów deklaruje jednak, że w ich produkcie można znaleźć alkohol etylowy w objętości nie większej niż 0,5%. W takim przypadku w trunku mogą znaleźć się cząsteczki alkoholu, co nie powoduje jednak utraty statusu piwa „bezalkoholowego”. Czyli dopuszczalna jest jego sprzedaż osobom niepełnoletnim.

Piwo bezalkoholowe można pić nawet za kierownicą

Co jednak ciekawe, bezpośrednio po wypiciu takiego napoju stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu może okazać się nawet wyższe niż 0,5 promila. Pomoże dopiero upływ kilku minut albo przepłukanie ust wodą. Jest to istotna informacja dla kierowców. Jeśli prowadzący pojazd będzie w trakcie jazdy pił takie piwo i zatrzyma go policja, pierwszy wynik badania alkomatem może być niekorzystny. Oczywiście powtórny test da upragniony rezultat 0,00, a to dzięki wyparowaniu śladowej ilości alkoholu. Lepiej jednak robić wszystko, aby uniknąć stresu związanego z taką sytuacją.

Piwo bezalkoholowe kierowcy

Jeśli jednak ktoś jest dużym wielbicielem piwa, może pić jego bezalkoholową odmianę nawet za kierownicą. Dopuszcza się również spożywanie go we wszystkich miejscach publicznych. Spotkanie ze znajomymi pod chmurką nie może zostać zepsute żadnym mandatem.

Przeczytaj również:
Spożywanie alkoholu w miejscu publicznym - jaka kara?

chevron-down
Copy link