Program Polska bezgotówkowa jest inicjatywą uczestników rynku usług płatniczych w Polsce (agenci rozliczeniowi oraz wydawcy kart płatniczych) wraz ze Związkiem Banków Polskich oraz Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.
Głównym celem tego programu jest zniesienie kosztów instalacji terminala oraz kosztów jego używania przez rok od jego zainstalowania oraz zwiększenie liczby terminali w polskich firmach. Adresatami programu są głównie małe i średnie firmy.
Każdy przedsiębiorca, który chce skorzystać z programu Polska Bezgotówkowa musi spełniać pewne wymagania. Zostały one przedstawione poniżej.
Wśród korzyści, które wymienia się najczęściej jest - całkowicie darmowe użytkowanie terminala przez pełny rok od dnia jego zainstalowania. Jednak nie jest to jedyne udogodnienie. Wymienia się tu m.in.
Należy pamiętać, że po upływie jednego roku od instalacji terminala, przedsiębiorca będzie ponosił standardowe koszty korzystania z urządzenia. Niektóre instytucje deklarują, że dla przedsiębiorców, którzy skorzystają z ich terminala, przewidziane są preferencyjne warunki również w drugim roku.
Ważne! Przedsiębiorcy mogą zgłaszać udział w programie do końca 2020 roku. |
Na chwilę obecną w programie bierze udział sześciu agentów. Są to: First Data, Paytel, eService, eCard, ING Bank Śląski oraz PKO Bank Polski. Z czasem liczba agentów rozliczeniowych będzie wzrastać.
Beneficjentami programu są zarówno obywatele jak i przedsiębiorcy. Dla obywateli będzie to: wygoda, bezpieczeństwo, oszczędność czasu i pieniędzy. Natomiast dla przedsiębiorców to zmniejszenie kosztów obsługi gotówki, wzrost produktywności czy unowocześnienie funkcjonowania firmy - mówi Tadeusz Kościński, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii.