Gazprom na celowniku UOKiK

10 maja 2018
hello world!

Zostało wszczęte postępowanie dla 6 podmiotów odpowiedzialnych za finansowanie gazociągu Nord Stream 2. Zdaniem UOKiK istnieje podejrzenie, że uczestnicy transakcji realizują projekt i finansują całe przedsięwzięcie pomimo wycofania wniosku.

UOKiK a Nord Stream 2

Sprawa dotycząca budowy gazociągu była analizowana przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta już w sierpniu 2016 roku. Zdaniem UOKiKu planowana koncentracja pomiędzy Gazpromem a pięcioma innymi zagranicznymi podmiotami miały doprowadzić do ograniczenia konkurencji.

Celem powołania ww. spółki miało być projektowanie, finansowanie, budowa i eksploatacja Nord Stream 2. Gazociąg miał biec z wybrzeża Morza Bałtyckiego znajdującego się na terenie Rosyjskiej Federacji. Punktem docelowym miał być niemiecki Greifswald. Zdaniem Urzędu Konkurencji i Konsumenta Gazprom posiada dominującą pozycję w dostawach na terenie Polski, a sfinalizowanie projektu powołania do życia ww. spółki doprowadziłoby do dalszego wzmocnienia. W tamtym czasie konsorcjum wycofało wniosek. Było to jednoznaczne z brakiem zezwolenia dokonania połączenia.

Złamanie prawa antymonopolowego

UOKiK ponownie przyjrzał się sprawie w kwietniu 2017 roku. Zostało wszczęte postępowanie wyjaśniające. Zdaniem prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta "dwa lata temu spółka, która miała zająć się budową gazociągu Nord Stream 2, nie otrzymała od nas zgody na tę transakcję. Niestety, jak wykazało postępowanie wyjaśniające, mimo naszego sprzeciwu, podmioty zdecydowały się na finansowanie tego projektu. Może to oznaczać złamanie prawa antymonopolowego i dlatego stawiamy zarzuty Gazpromowi oraz pięciu innym podmiotom."

Precedens

Zgodnie z informacją zawartą na stronie UOKiK postępowanie antymonopolowe zostało wszczęte kilka dni temu. Marek Niechciał (Prezes ww. Urzędu) postawił zarzuty Gazpromowi i pięciu innym spółkom międzynarodowym. Podejrzanymi podmiotami, które miały dokonać sfinalizowania transakcji pomimo braku zgody są:

  1. Gazprom (Federacja Rosyjska);
  2. Engie (Szwajcaria);
  3. Uniper, OMV, Shell i Wintershall (Holandia).

Zdaniem UOKiK te działania mogą być próbą dokonania obejścia zakazu na utworzenie spółki. Karą za niedostosowanie się do zaleceń Urzędu jest pozbawienie 10% obrotu.

Ważne: W sytuacji, kiedy koncentracja spółek została dokonana, a przywrócenie stanu poprzedniego na rynku konkurencyjnym nie jest już możliwa może wystąpić szereg nakazów. Są to m. in.:

  1. zbycie całości lub części majątku przedsiębiorcy;
  2. zbycie całości lub części udziałów i akcji przedsiębiorcy;
  3. rozwiązanie spółki, nad którą przedsiębiorcy sprawują wspólną kontrolę.

 

chevron-down
Copy link