Przypadek Davida Reimera – dramat dziecka po przymusowej zmianie płci

Przed rozpoczęciem czytania tego artykułu zaleca się zwrócić uwagę, że tekst pomija kwestie ideologiczne, religijne i kulturowe. Autor nie ma zamiaru angażować się w konflikt poglądowy na temat gender identity a całość przekazanej treści stanowi jedynie przedstawienie autentycznej historii, która z perspektywy kryminalistycznej i naukowej wydaje się ciekawym zagadnieniem.

Bruce Reimer – chłopak, który został zmuszony przez rodziców do zmiany płci. Brenda Reimer – dziewczyna, która została powołana do życia żeby potwierdzić eksperyment. David Reimer – mężczyzna, który całe życie szukał swojej drogi. Dr John Money – lekarz, który bawił się ludzkim życiem. Co ich łączy?

100 lat przed tragedią…

Mennonici stanowili mniejszość chrześcijańską wywodzącą się z religii protestanckiej. Podstawą ich wiary było całkowite zawierzenie się słowom Pisma Świętego, które uznawali za nieomylne. Ich historia rozpoczęła się w Holandii. Po licznych prześladowaniach i roszadach politycznych, pod koniec XIX w. znaleźli swoje miejsce w Kanadzie.

Mija jakiś czas i mamy rok 1957. Wtedy to rodzice Rona – pierwszego z czwórki naszych bohaterów -postanawiają przeprowadzić się do Winnipeg. Jest to dość niefortunny czas dla osób, którzy wyznają religię o dość kontrowersyjnych poglądach. Z jednej strony za grzech można zostać wydalonym ze wspólnoty z drugiej zaś rewolucja seksualna i 15-letni, zdrowy syn na utrzymaniu. Czy coś może pójść źle?

Rodzice byli zapobiegawczy i żeby uchronić swoją latorośl przed ogniem piekielnym postanowili przeprowadzić się po raz kolejny. Tym razem postawili na małą miejscowość. Młody Ron nie był zadowolony z takiego stanu rzeczy i coraz częściej buntował się przeciw rodzicom, którym przez 2 lata jakoś udawało się zapanować nad charakterem chłopaka. Gdy ten ukończył 17 rok życia postanowił wziąć sprawy w swoje ręce…

Janet – nasza druga bohaterka (również wyznania mennonickiego), wraz ze swoją współlokatorką zamieszkiwała w Steinbach. Dziewczyna miała ciężkie życie, ponieważ przez wzgląd na rodzinę musiała zrezygnować ze swoich marzeń i ambicji. Problem stanowiła jej matka, która tłumiła w córce wszelkie przejawy pragnienia nauki i radości z czytania książek. Gdy Janet ukończyła 9-tą klasę musiała zrezygnować z kształcenia, ponieważ rodzicielka nakazała jej wykonywać pracę fizyczną. Wyobraźcie sobie 14-letnią dziewczynę, która musi iść do zakładu produkcyjnego prosić o zatrudnienie jako szwaczka, ponieważ jej matka naukę uważa za głupotę.

Miłość, miłość w… Steinbach

On i ona – zagubieni w świecie, w którym rodzina zdawała się być wrogiem niźli przyjacielem, wyznający religię, w której nie można było odnaleźć Boga, szukając celu w miejscu którego nie znali. Tak było do 1959 roku. Wtedy ich drogi się skrzyżowały. Chłopak się zakochał a dziewczyna odwzajemniła uczucie. Nie było to jednak takie proste, ponieważ Ron nie należał do mistrzów podrywu a Janet nie pochodziła z gatunku kobiet, które nie robiły problemu by zagadać jako pierwsze.

Tak powstała piękna romantyczna historia. 17-letni chłopak biegający po złomowisku i wymontowujący skrzynie biegów samochodowych, żeby odłożyć pieniądze na zaproszenie do kina. Piękna dziewczyna, która widząc staranie swojej sympatii wyraża chęć na bliższą relację. Wspólne wyjście, plany, marzenia… Później jednak było już mniej romantycznie. Po trzech latach chodzenia do kina okazało się, że jeden z seansów zbytnio się przedłużył i Janet zaszła w ciąże. On 20 lat, ona u progu pełnoletności a jednak trzeba podjąć poważną decyzję. Kochali się, tak więc wybór był oczywisty – będzie ślub. 19 grudnia 1964 roku powiedzieli sobie sakramentalne TAK. Nie trzeba wspominać, że rodzice obojga młodych nie byli zachwyceni. Marzenia o wspaniałym życiu miejskim rozmyły się w szarej codzienności. Powody były dwa: stan finansowy pary i stan błogosławiony Janet.

Bliźniacy Reimer i nieudane obrzezanie

W 1965 roku na świat przychodzą dwa bliźniaki państwa Reimer – Bruce i Brian. Na ten moment wszystko układa się jak w sielankowym obrazku. Ron dostaje podwyżkę, wraca spracowany do domu, u progu wita go jego ukochana żona z bliźniakami na ręku, oboje zajmują się dziećmi i domem. No żyć nie umierać. No właśnie… 7 miesięcy od porodu Janet zauważyła, że podczas zmiany pieluszek jej dzieci strasznie płaczą. Po wizycie u lekarza okazało się, że maluchy cierpią na tzw. dziecięcą stulejkę. Lekarz zalecił zabieg obrzezania.

Janet Reimer, Bruce Reimer, Brian Reimer
Janet Reimer, Bruce Reimer, Brian Reimer (fot. taringa.net)

Jako, że nie jestem ekspertem z dziedziny medycyny postaram się wyjaśnić przebieg zabiegu najprostszym językiem. Przy użyciu specjalistycznych narzędzi nacina się napletek przy jednoczesnym przypalaniu miejsca ingerencji by pacjent się nie wykrwawił. W przypadku Bruce’a lekarzowi musiała najwyraźniej zadrżeć ręka, nikt nie wie dlaczego doszło do tak przykrej sytuacji. Zabieg nie skończył się obrzezaniem… a całkowitym zwęgleniem penisa noworodka. Próba ratowania narządu spełzła na niczym. Lekarze nie dawali żadnych nadziei a jedyne co można było zrobić, to zafundować atrapę do oddawania moczu. O życiu seksualnym w przyszłości nawet nie było mowy. Z perspektywy czysto ludzkiej była to tragedia. Od samych narodzin dziecko zostało pozbawione szans na poznanie bliskości cielesnej z drugą osobą, założenie normalnej rodziny, posiadanie dzieci.

Nienawidzę Cię Boże za to co nas spotkało

Co na to rodzice? W domu rodzinnym bliźniaków rozpoczął się dramat. To nie były dobre czasy do walki z przemysłem lekarskim. Media nie podchwyciły tematu na ogromną skalę a sąsiedzi i znajomi z pracy wyśmiewali rodziców biednego chłopca. Ron – ojciec dziecka, miał koszmary, że morduje lekarza który skrzywdził jego syna. Janet zaczyna złorzeczyć Bogu za to co im zgotował…

Jakiś czas później oboje siedzą przed telewizorem i natrafiają na program, w którym prowadzący mówi wprost – zmiana płci to norma i jak ktoś czuje się uwięziony we własnym ciele niech się zgłosi, pomożemy. Jednemu z lekarzy promujących ten pogląd zadano pytanie – Czy nie obawia się pan Boga za takie zabawy w projektanta płci? Zapytany opowiedział – A może to pan właśnie Bogu na drodze stoi?

Pomijając teraz kwestie ideologiczne zajmiemy się analizą faktów. Lekarz promujący wówczas możliwość zmiany płci stwierdził, że nie ma najmniejszego problemu by wychować chłopca na dziewczynkę i odwrotnie. Tu pojawia się problem, który dotyczy opisywanej treści. Podejmującym decyzję mają być rodzice, nie samo dziecko. Jego zdaniem do 2 roku życia w dziecku można ukształtować dowolną płeć bez najmniejszego problemu. Był to tak zwany pogląd nurture over nature (z ang. wychowanie, a nie natura). Właśnie wokół tego problemu będzie budowana cała narracja.

Kontrowersyjny lekarz

Wspominany lekarz nazywał się John Money i był doktorem posiadającym znaczny dorobek naukowy. Jemu też przypisuje się utworzenie pojęcia znanego jako gender identity – tożsamość płciowaZasłynął również kontrowersyjnym poglądem na temat pedofilii, który raczej nie doczekałby się poparcia (słusznie) opinii publicznej.

If I were to see the case of a boy aged ten or eleven who’s intensely erotically attracted toward a man in his twenties or thirties, if the relationship is totally mutual, and the bonding is genuinely totally mutual … then I would not call it pathological in any way.

(John Money – PAIDIKA: The Journal of Paedophilia, Spring 1991, vol. 2, no. 3, p. 5.)

Wracając do naszych bohaterów – Ron i Janet słuchając audycji na temat korekty płci pomyśleli, że może to być rozwiązanie dla ich okaleczonego syna. Nie zastanawiając się długo, małżeństwo ruszyło do Baltimore by spotkać się z dr Johnem Money’em. Lekarz przyjął ich z otwartymi ramionami i od razu zaczął wprowadzać szczegóły wdrażania korekty płci u małego Bruce’a. Z perspektywy udowodnienia teorii naukowej – przypadek chłopca to wymarzony prezent. Dlaczego? Mając podmiot nadający się do eksperymentu można rozpocząć działanie a ponadto Bruce Reimer miał brata z tymi samymi genami, wychowywany przez tych samych ludzi. Punkt odniesienia murowany. Nic tylko zaczynać badania…

Jak Bruce’a zmienić w Brendę?

  1. Chłopca należy wykastrować do końca – pozbyć się pozostałości spalonego penisa, usunąć jądra;
  2. Zrekonstruować kobiece narządy rozrodcze;
  3. Zwracać się do dziecka w formie żeńskiej;
Brenda Reimer
Brenda Reimer (fot. nr 1 – lifesitenews. com; fot. nr 2 flatrock.org.nz)

Bruce Reimer w wieku 1,5 roku stał się Brendą. Rodzice dostali zakaz mówienia dziecku, że w przeszłości posiadało męskie narządy rozrodcze i urodziło się jako zdrowy chłopiec. Tak więc Brenda Reimer musiała bawić się lalkami i interesować dziewczyńskimi sprawami (czyli czym? – no ale jak doktor zalecił to trzeba słuchać…). Na drugie urodziny Brenda dostała swoją pierwszą sukienkę, której za nic nie chciała założyć. Matka zaczyna obawiać się, że ich dziecko czuje kim jest i obawia się porażki planu. Zdaniem Briana – drugiego z bliźniaków, Brenda Reimer nigdy nie zachowywała się jak dziewczynka. Już na samym początku występowały standardowe zachowania, które większość z facetów zna ze swojego dzieciństwa. Lalki? Eeeee tam. Dajcie mnie ciężarówkę! No ale jako, że trzeba też walczyć ze stereotypami nie ma co stwierdzać, że męskie zabawki są dla mężczyzn. To jeszcze nie był znak, który zmotywował rodzinę do przerwania eksperymentu.

Faza chłopczycy

Brenda Reimer nie zachowywała się jak klasyczna dziewczynka w jej wieku. Doktor John Money argumentował jej zachowanie tym, że przechodzi okres bycia tzw. chłopczycą, co jest całkowicie naturalne. Dziewczynka (?) potrafiła być jednak kobieca w jednym przypadku – gdy chciała uszczęśliwić swoją mamę. Dziecko widziało, że jej rodzicom zależy by zajmowała się typowymi dziewczyńskimi sprawami. Dla nich starła się być jak najlepszą córką. W szkole Brenda nie radziła sobie za dobrze, ponieważ była nerwowa a czasem nawet agresywna. Skutkowało to tym, że nie otrzymała promocji do 1 klasy. Jej bratu przyszło to bez trudu.

Bruce and Brian Reimer
Brian i Bruce/Brenda Reimer (fot. glasbrotnja.net)

W momencie, kiedy rodzice zaczęli coraz bardziej przejmować się wynikami eksperymentu, dr John Money nadal twierdził, że wszystko jest w jak najlepszym porządku. Napisał nawet książkę traktującą o historii Brendy, w której niczym w pozytywnej baśni wszystko układało się jak należy. Szkoda tylko, że książka była zaliczana do tytułów naukowych a nie do fikcji literackiej, którą de facto była.

Oko w oko z oprawcą

Brenda Reimer miała 4 lata, kiedy miała okazję pierwszy raz poznać dr Johna Money’a. Ku zaskoczeniu wszystkich jej reakcja była niesamowicie agresywna. Po latach wspominała, że już wtedy czuła z kim ma do czynienia. Podświadomość podpowiadała jej, że stojący przed nią człowiek odpowiada za większość krzywd jej wyrządzonych.

Brenda Reimer and family; dr John Money
Od lewej: Janet Reimer, Ron Reimer, Brian Reimer, Bruce/Brenda Reimer; na drugim obrazku – dr John Money (fot. nr 1 publishwall.si; fot. nr 2 cbc.ca)

Zaczęły odbywać się sesje z lekarzem, które miały pomóc dziecku poznać swoje ciało i swoją płeć. Niektóre spotkania odbywały się razem z rodziną, inne zaś Brenda Reimer spędziła sam na sam z doktorem. Podczas takiej sesji musiała m.in. oglądać zdjęcia, na których uwiecznione zostały genitalia lub całe postacie nagich ludzi. Podczas kolejnych sesji Money pytał również o różnice płciowe. W przyszłości ofiara eksperymentu wspominała – Myślałem, że jest zboczony. Myślałem, że to jest chory człowiek. Moi rodzice niewiele wiedzieli o tym, co tam się działo.

Samotność drugiego z braci i rozwój lekarskiej patologii

Rodzice poświęcając się ratowaniu życiu jednemu z bliźniąt całkowicie pominęli aspekt wychowawczy drugiego. Dochodzi do tego, że Brian czuje się coraz bardziej zaniedbany i stara się zwrócić na siebie uwagę. Objawia się to buntowniczym zachowaniem, które doprowadza nawet do zatrzymania go podczas drobnej kradzieży sklepowej.

Brenda Reimer również sprawia kłopoty wychowawcze i dr John Money wpada na pomysł by zmienić charakter terapii. Zdaniem lekarza dzieci powinny zostać zaznajomione z ciałem ludzkim dlatego rodzice powinni… uprawiać przy nich seks i ogólnie, żeby chodzili nago (co?). W pierwszym przypadku Reimerowie powiedzieli: NIE. W drugi powiedzieli: NIE – po kilku skrępowanych próbach.

Następnym pomysłem była spontaniczna przeprowadzka i świeży start, który jednak nie pomaga chociażby przez wzgląd na dalszy kontakt z dr Money’em. Lekarz na kolejne sesji pyta się Brendy czy w przyszłości chciałaby się związać z kobietą czy mężczyzną. Przypominam, że dr John Money pytanie skierował do kilkuletniego dziecka, które nawet nie wie kim do końca jest. Obiekt eksperymentu odpowiada, że chyba woli kobiety. Doktor wzywa rodziców i ogłasza im, że dziecko może być homoseksualne na co rodzice reagują obojętnie.

Alkohol, brak przyjaciół, próba samobójcza i wielki pożar

Ron – ojciec bliźniaków znajduje nową pracę w tartaku. Ciągłe zmiany, nowe miejsca i terapie sprawiają, że ciężko mu sobie poradzić z życiem. Rozpoczyna się okres nadmiernego spożywania alkoholi. Janet również przeżywa całą sytuację, jednakże w całkowicie odmienny sposób. Brak przyjaciół, rozmowy lub jakiejkolwiek relacji doprowadza ją do załamania i depresji. Małżeństwo oddala się od siebie a każdy członek rodziny znajduje się w dramatycznej sytuacji.

Janet decyduje się na próbę samobójczą i zażywa całe pudełko tabletek. Na szczęście Ron znalazł kobietę na czas i udało się ją uratować. Nie można tego samego powiedzieć o ich relacji. Coraz częściej zaczynają myśleć o rozwodzie, jednakże dają sobie jeszcze trochę czasu. Na domiar złego niedługo po tym wybucha pożar, który praktycznie całkowicie niszczy ich dom i dobytek. Rodzina Reimer wraca do miasteczka, z którego wyjechali.

Terapia hormonalna

Brenda Reimer była dalej hospitalizowana chociaż z marnym skutkiem, no i z tego powodu przyszedł czas umiarkowanej szczerości. Rodzice powiedzieli dziecku prawdę o wypadku na stole operacyjnym. Oczywiście nie było to powiedziane w dosłowny sposób a jedynie w formie wspomnienia o złym zachowaniu lekarza i próbie naprawy tego stanu. Jedyne co Brenda powiedziała po usłyszeniu tego monologu to: Tato, a pobiłeś tego lekarza za zrobienie mi krzywdy? Dziecko zaczynało mieć stany depresyjne. Dr John Money uważał, że to wina zbyt małej ilości estrogenu. Czas więc na terapię hormonalną.

Dziecko odmawia przyjęcia tabletek i pyta: Po co te leki? Rodzice odpowiadali: Żebyś mogła nosić stanik. Taka argumentacja nie odpowiadała Brendzie, która nie chciała być bardziej kobieca, dlatego też unikała i wyrzucała specyfiki kiedy tylko mogła. Jednakże jako dziecko nie mogła zrobić zbyt wiele. Jej ciało zaczynało się zmieniać, co maskowała zajadając się słodyczami. Do tego wszystkiego przyszedł jeszcze okres mutacji głosu, który doprowadził do wielu nieprzyjemnych momentów w szkole, gdzie dziecko było obrażane na każdym kroku.

Chcę żyć jako mężczyzna

Jedna z lokalnych Doktorów powiedziała państwu Reimer wprost: Czy wyście oszaleli? To mężczyzna! Czuję się mężczyzną. Zaprzestać tego eksperymentu od razu! W wieku 14 lat Brenda Reimer usłyszała całą prawdę o swojej historii i zdecydowała, że chce żyć jako mężczyzna. Lekarze rozpoczęli podawanie testosteronu, przeprowadzili podwójną masektomię, czyli zabieg amputacji piersi a rok później rozpoczęły się zabiegi odbudowy prącia. Od tamtej pory Brenda Reimer stała się Davidem Reimerem. Mężczyzna, w wieku 18 lat miał swój pierwszy kontakt seksualny z kobietą, a 7 lat później w 1990 roku się ożenił.

David Reimer
Bruce/Brenda Reimer, już jako David Reimer (fot. dontforgetthebubbles.com)

Koniec historii

David Reimer miał żonę i trójkę przysposobionych dzieci, z którymi stworzył wspaniałą rodzinę. Tak mogłaby się zakończyć pierwsza lepsza bajka dla dzieci. Prawda okazała się zgoła inna. Związek małżeński od samego początku był gehenną, ponieważ mężczyznę prześladowały demony przeszłości. Przez wzgląd na swoje depresyjne stany nie był w stanie stworzyć zdrowej relacji z małżonką i jej dziećmi. W 2004 roku kobieta nie wytrzymała i zażądała separacji. To doprowadziło Davida do ostatecznej decyzji, który niedługo po tej kłótni wsiadł w samochód, pojechał na pewien parking sklepowy, wyjął strzelbę i strzelił sobie w głowę… w wieku 38 lat.

Dwa lata wcześniej zmarł Brian Reimer, który odtrącony przez rodziców coraz mocniej zapadał w stany depresyjne. Przedawkował leki. Dr John Money pod koniec życia wycofał się ze słuszności opisywanego poglądu. Nigdy nie został postawiony przed sądem. Zmarł dzień przed swoimi 85 urodzinami w 2006 roku.

Czy David Reimer zemścił się na lekarzu? Jak wyglądało jego życie małżeńskie? Czemu rodzice zastanawiali się, czy ratować go od próby samobójstwa? Czy Brenda Reimer całkowicie umarła w pokrzywdzonym mężczyźnie? Jak potoczyło się życie brata Davida? Jak zareagował John Money na wynik eksperymentu? Więcej ciekawostek z życia Davida Reimera znajdziesz w filmie ze źródła.

Źródło:

Zobacz również:

Jasmine Richardson – dziecko, które zleciło zabójstwo rodziny

Potwór z Worcester na wolności. „On nabił moje dzieci na ogrodzenie!”