Spółka europejska (SE - Societas Europaea) jest jedną z paneuropejskich form prowadzenia działalności gospodarczej w obrębie Unii Europejskiej. Inaczej mówiąc spółka europejska jest odpowiednikiem krajowej spółki akcyjnej.
Spółka europejska musi być zarejestrowana w rejestrze handlowym państwa, w którym znajduje się jej siedziba. Działalność spółki europejskiej reguluje rozporządzenie 2157/2001/WE oraz dyrektywa 2001/86/WE. Statut spółek europejskich jest identyczny we wszystkich państwach Unii Europejskiej. Oznacza to, że spółka europejska zarejestrowana w jednym państwie jest uznawana za taką w pozostałych państwach oraz podlega jednakowym przepisom w całej Unii Europejskiej.
Najważniejszą informacją jest to, że SE mogą zakładać tylko spółki kapitałowe, które są zarejestrowane w państwach członkowskich Unii. Kapitał zakładowy spółki europejskiej musi wynosić minimum 120 tys. euro. Odpowiedzialność za zobowiązania SE, tak jak w przypadku spółki akcyjnej, ponoszą jej akcjonariusze.
Spółka europejska może powstać tylko w następujących sytuacjach:
O tym, jak opodatkowana jest spółka europejska wyznacza prawo miejsca siedziby. Wynika to z art. 10 statutu SE, który mówi, że kwestie nieregulowane w statucie reguluje prawo kraju siedziby spółki. Opodatkowanie zysków spółki europejskiej regulować będzie umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania między krajami Unii Europejskiej. Księgowość spółek europejskich prowadzi się na podstawie przepisów prawa państwa siedziby firmy. Sprawozdania finansowe mogą być tworzone zarówno w walucie krajowej jak i w euro.