Suplementy diety na koronawirusa – komunikat GIS

2 kwietnia 2020
hello world!

W miniony piątek, 27 marca, Główny Inspektorat Sanitarny poinformował, że w przestrzeni publicznej, w szczególności w internecie, pojawia się coraz więcej ofert produktów o sugerowanych właściwościach przeciwwirusowych lub chroniących przed zarażeniem SARS-Cov-2. Wiele z nich przedstawianych jest jako "suplementy diety na koronawirusa". GIS oficjalnie ostrzega przed korzystaniem z takich ofert.

Magiczne suplementy diety na koronawirusa

Suplementy diety stanowią skoncentrowane źródło witamin lub składników mineralnych lub innych substancji wykazujących efekt odżywczy lub inny fizjologiczny. Ich celem jest uzupełnienie normalnej diety. Nie przechodzą one jednak badań klinicznych. Nie posiadają zatem potwierdzonego w badaniach działania farmakologicznego. W sieci można znaleźć produkty, które są przedstawiane jako przeciwwirusowe, a nawet wprost ogłaszane jako zwalczające koronawirusa. Czy rzeczywiście mogą tak działać? GIS postanowił wydać komunikat w tej sprawie.

Informacje nie mogą wprowadzać w błąd

Liczba zachorowań na koronawirusa stale rośnie. Wiele osób próbuje ustrzec się przed chorobą, stosując różne produkty. Jak się okazuje, często nie mają one jednak działań leczniczych. Mowa o suplementach diety. Należy je bowiem traktować jako środki spożywcze.

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 r. w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności stanowi, że informacje na temat żywności nie mogą wprowadzać w błąd. W szczególności mowa tu o właściwościach środka spożywczego. Odnosi się to do jego charakteru, tożsamości, składu, ilości, trwałości, kraju lub miejsca pochodzenia, metod wytwarzania lub produkcji.

Suplementy diety na koronawirusa - ostrzeżenie GIS

Główny Inspektorat Sanitarny zwraca uwagę, że informacje na temat żywności muszą być rzetelne, jasne i łatwe do zrozumienia dla konsumenta. Dlatego też znakowanie, prezentacja i reklama nie mogą przypisywać jakiemukolwiek środkowi spożywczemu właściwości zapobiegania chorobom lub leczenia chorób ludzi bądź też odwoływać się do takich właściwości.

GIS podkreślił, że właściwości lecznicze może wykazywać tylko produkt leczniczy. Definicję produktu leczniczego  zawiera natomiast ustawa Prawo farmaceutyczne. Czytamy tu, że: produktem leczniczym jest substancja lub mieszanina substancji, przedstawiana jako posiadająca właściwości zapobiegania lub leczenia chorób występujących u ludzi lub zwierząt lub podawana w celu postawienia diagnozy lub w celu przywrócenia, poprawienia lub modyfikacji fizjologicznych funkcji organizmu poprzez działanie farmakologiczne, immunologiczne lub metaboliczne.

Zgodnie z ww. przepisami, do produktu spełniającego jednocześnie kryteria produktu leczniczego oraz kryteria innego rodzaju produktu, w szczególności suplementu diety, kosmetyku lub wyrobu medycznego, określone odrębnymi przepisami, stosuje się przepisy ustawy Prawa Farmaceutycznego.

Naruszenie prawa; wskazówki GIS

Oznacza to, że wskazywanie w oznakowaniu, prezentacji czy reklamie środków spożywczych, w tym suplementów diety na ich właściwości lecznicze (takie jak np.: działanie przeciwwirusowe, leczenie grypy, ochrona przed zarażeniem SARS-Cov-2, leczenie infekcji COVID-19) stanowi naruszenie prawa.  Nie ma tu bowiem mowy o medycynie opartej na faktach. Główny Inspektorat Sanitarny podkreślił, że w okresie ograniczenia aktywności zawodowej i społecznej, kwarantanny oraz w związku z narażeniem na infekcje duże znaczenie ma zachowanie ludzi. Mówimy tutaj o zdrowej diecie, odpowiedniej długości snu, odpoczynku oraz rekreacji. Właśnie stosowanie zrównoważonej, urozmaiconej oraz zdrowej diety jest jednym z ważnych czynników zachowania dobrego stanu zdrowia. Suplementacja może być stosowana u osób cierpiących na niedobory poszczególnych witamin lub składników mineralnych. Stosuje się ją także w przypadku, kiedy z dietą nie są dostarczane wystarczające ilości witamin i składników mineralnych. Z pewnością nie zastąpi ona jednak zdrowego odżywiania ani leczenia.

Informacja GIS: https://gis.gov.pl/aktualnosci/ostrzezenie-przed-ofertami-dotyczacymi-przeciwwirusowych-produktow-spozywczych/ 

chevron-down
Copy link