Badanie dotyczące świadomości prawnej Polaków – jak wypadamy?

17 października 2019
hello world!

Naczelna Rada Adwokacka, w ramach kampanii informacyjnej „Adwokat w każdym przypadku”, przeprowadziła badanie pt. „Świadomość prawna Polaków”. Zgodnie z wynikami, zaledwie co piąty Polak decyduje się na konsultacje swojego problemu prawnego ze specjalistą. Jak inaczej sobie radzimy?

Ignorantia iuris nocet?

Polacy poproszeni o ocenę swojej znajomości prawa w 44% przypadków ocenili ją jako dobrą. Zaledwie 6% ankietowanych było pewnych swojej wiedzy. Aż 41% naszych rodaków nie umiało udzielić odpowiedzi na to pytanie. Pozostałe 15% oceniło swoją wiedzę z zakresu prawa jako „raczej złą” lub „zdecydowanie złą”.

„Niezawodny” internet

Wnioski wynikające z badania zrealizowanego z inicjatywy Naczelnej Rady Adwokackiej są dość jednoznaczne – najczęściej zamiast konsultacji ze specjalistą wybieramy szukanie informacji na portalach i serwisach podejmujących tematy prawne (43% ankietowanych) oraz na forach internetowych (37%). Zaledwie 20% Polaków (a więc co piąty) korzysta z odpłatnej pomocy prawnika w kancelarii. Pozostałe 27% szuka wsparcia wśród znajomych i rodziny.

Co ciekawe, aż 51% ankietowanych ufa poradom prawnym zamieszczanym na portalach i serwisach prawnych. 36% ufa także informacjom znalezionym na forach.

Dostęp do internetu jest na chwilę obecną tak powszechny, że nikogo nie dziwi już fakt, że zwykle jest to pierwszy krok w poszukiwaniu informacji. Jednak w przypadku prawa nawet na pozór drobny szczegół zmienia niekiedy cały obraz sytuacji.

Świadomość prawna Polaków – bariery

Prawie co dziesiąta ankietowana osoba nie skorzystała z pomocy prawnika, chociaż przyznała, że jej potrzebowała. Jakie są bariery przed korzystaniem z pomocy? Tu można było wskazać kilka przyczyn. Najczęstsza z nich to przeświadczenie, że poradzimy sobie sami (aż 55% ankietowanych). Pozostałe bariery to kwestie finansowe (26%), brak czasu (20%) czy brak wiedzy, gdzie szukać pomocy (10%). Inne powody stanowiły 2% odpowiedzi.

Przeczytaj również:
Bezpłatna pomoc prawna dla każdego?

W jakich sytuacjach Polacy udają się po porady prawnika?

Tutaj też mieliśmy kilka opcji do wyboru. Okazuje się, że najczęściej są to sprawy spadkowe (32%) i dotyczące nieruchomości (24%). Na trzecim miejscu znalazły się inne sprawy rodzinne (20%). Zaledwie 19% ankietowanych odwiedziło prawnika w celu analizy umów, przepisów lub innych dokumentów, a 17% w sprawach z zakresu pracy i zatrudnienia.

Kiedy już udamy się do specjalisty, dla większości z nas najważniejsza jest znajomość odpowiedniej specjalizacji prawa (44%) oraz cena usługi (43%). Istotne są dla nas także rekomendacje znajomych i rodziny (aż 42% respondentów zaznaczyło tę opcję) oraz staż pracy i doświadczenie prawnika (34%). Znacznie mniejszą uwagę zwracamy na przyznane certyfikaty i dyplomy (13%).

 

chevron-down
Copy link