Tag: kodeks rodzinny i opiekuńczy

13 września 2019
Rodzice czy opiekun prawny – kto może podpisać zgodę na wycieczkę dla dziecka?
Zgoda rodziców - czym jest i kiedy należy jej udzielić? Kto może udzielić zgody zamiast rodzica? Kiedy rodzic nie może decydować o swoim dziecku?
10 września 2019
Czy klaps dany dziecku jest legalny?
Kary cielesne, nawet tzw. „klapsy”, stały się tematem kontrowersyjnym z uwagi na ich potencjalny wpływ na rozwój dziecka. Co prawo mówi na temat kar cielesnych?
6 sierpnia 2019
Kiedy sąd może odmówić rozwodu?
Orzecznictwo w kwestii odmowy udzielania rozwodów jest niespójne. W jakich przypadkach może nastąpić odmowa rozwodu przez sąd?
19 czerwca 2019
Surogatki. Czy umowa o urodzenie dziecka jest w Polsce dozwolona?
W wielu krajach legalne jest korzystanie z pomocy surogatki, czyli kobiety rodzącej za pieniądze. Czy w Polsce umowa o urodzenie dziecka jest dozwolona?
3 czerwca 2019
Domniemanie pochodzenia dziecka z małżeństwa. Zaprzeczenie ojcostwa
Powództwo o zaprzeczenie ojcostwa. Jak można wykazać zaprzeczenie ojcostwa? Czy dziecko może wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa męża swojej matki?
10 maja 2019
Czynności wymagające zgody drugiego małżonka 
W określonych przypadkach do dokonania ważnej czynności prawnej potrzebna jest zgoda drugiego małżonka. Dowiedz się, o jakich czynnościach mowa.
4 marca 2019
Nowelizacja kodeksu rodzinnego i opiekuńczego
Reforma KRiO zakłada m.in. alimenty natychmiastowe i ochronę dzieci przed przemocą. Co jeszcze zmieni się po nowelizacji kodeksu rodzinnego i opiekuńczego?
27 lutego 2019
Pierwsza wygrana komisji reprywatyzacyjnej przed WSA
WSA wypowiedział się na temat działań komisji reprywatyzacyjnej. Czy Komisja do spraw reprywatyzacji nieruchomości warszawskich działa zgodnie z prawem?
29 stycznia 2019
Rozwód i podział majątku - czym jest majątek wspólny i jak go dzielić?
Podział majątku w teorii i praktyce. Jak można dzielić majatek? Czy zawsze wymagana jest droga sądowa? Czy można walczyć o prawo do zwierzaka?
5 grudnia 2018
Granice zgody na wykorzystanie wizerunku. Publikacja wizerunku dziecka
Rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej. Jak polskie prawo chroni wizerunek dziecka? Dowiedz się więcej. | kruczek.pl