W Warszawie wypijemy piwo "pod chmurką"

29 marca 2018
hello world!

Stołeczni radni podjęli uchwałę dopuszczającą spożywanie alkoholu na bulwarach wiślanych. To, co do tej pory budziło wiele wątpliwości - również sądu - w tej chwili staje się całkowicie legalne. Rada Warszawy zapowiedziała ponadto, że na brzegu Wisły pojawią się alkomaty i streetworkerzy.

Sąd pozwala...

O spożywaniu alkoholu na warszawskich bulwarach stało się głośno w 2015 roku, za sprawą Marka Tatały. Policja ukarała pana Marka mandatem. Ten go nie przyjął i odwołał się do sądu, twierdząc, że bulwar to betonowy obiekt oddalony od ulicy. Uzasadniał, że nie ma podstaw, by uznać go za ulicę, więc nie jest to miejsce wskazane w ustawie o wychowaniu w trzeźwości.

Wygrał prawie w każdej instancji. Ostatecznie w styczniu 2017 roku, Sąd Najwyższy uznał, że nad Wisłą w Warszawie można legalnie pić alkohol. Jeżeli są możliwe dwie wykładnie pojęcia "ulica", to należy przyjąć korzystniejszą dla sprawcy - ocenił Sąd Najwyższy. Sędzia orzekający w sprawie dodał, że niedopuszczalne jest, aby "wobec nieścisłości języka prawnego obywatel znajdował się w stanie niepewności prawa".

...ustawa zakazuje...

Radość amatorów piwa pod chmurką nie trwała jednak długo. Posłowie znowelizowali ustawę o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Zakaz rozszerzono do całej przestrzeni publicznej.

...prezydent wprowadza wyjątek, a Warszawa go wykorzystuje

W nowelizacji ustawy ze stycznia 2018 roku wprowadzono między innymi możliwość ograniczenia przez samorządy nocnej sprzedaży alkoholu w sklepach. Pojawiła się też dobra wiadomość. Doprecyzowano zapis dotyczący zakazu picia alkoholu w miejscach publicznych, wprowadzając wyjątek dotyczący "miejsc do tego przeznaczonych".

Zgodnie z ustawą o takich miejscach decydować ma rada miasta.

Tak też się stało w Warszawie. 22 marca stołeczni radni podjęli uchwałę umożliwiającą spożywanie alkoholu na lewobrzeżnych bulwarach wiślanych. Za uchwałą w tej sprawie głosowało 40 radnych, 3 było przeciw, a 9 wstrzymało się od głosu.

Uchwała dopuściła spożywanie alkoholu na bulwarach: Flotylli Wiślanej, Grzymały-Siedleckiego, Pattona, Karskiego i Religi. Póki co władze miasta nie wypowiadają się na temat rozszerzenia wyjątku od zakazu o kolejne miejsca, np. plaże na prawym brzegu Wisły.

W uzasadnieniu uchwały wskazano, że na bulwarach pojawią się alkomaty dostępne całą dobę. Ponadto będzie tam też można spotkać streetworkerów i edukatorów, którzy będą prowadzić działania profilaktyczne.

chevron-down
Copy link