Uprawnienia kuratora spadku
Czy kurator spadku nieobjętego po właścicielu nieruchomości może reprezentować spadek w postępowaniu o zniesienie współwłasności nieruchomości, ze skutkiem dla nieznanych spadkobierców tego współwłaściciela?
Z czym wiąże się przynznanie kuratorowi legitymacji do udziału w takich postępowaniach? Niewątpliwie taki zabieg chroni interesy spadkobierców. To dla nich kurator spadku ma zachować spadek w stanie możliwie nieuszczuplonym. Jednak sprawa o zniesienie współwłasności nieruchomości nie jest sprawą, w której rozstrzygany jest spór o własność. Zarówno jej charakter, jak i przede wszystkim cel i skutek są odmiennie. Różnią się od spraw, których przedmiotem jest dopiero ustalenie – czy własność określonej nieruchomości wchodzi w skład spadku.
Warunkiem rozstrzygnięcia sprawy o zniesienie współwłasności jest wcześniejsze ustalenie stanu prawnego nieruchomości. Jego skutkiem natomiast jest zastąpienie przysługującego dotychczasowym współwłaścicielom udziału w prawie własności. Stanie się to w zależności od sposobu dokonanego podziału – prawem własności wyodrębnionej części nieruchomości, prawem własności całości nieruchomości lub też zobowiązaniem do świadczenia pieniężnego na rzecz pozostałych współwłaścicieli z tytułu spłat lub dopłat względnie wierzytelnością wobec innego współwłaściciela (współwłaścicieli) z tytułu spłaty lub dopłaty.
Stanowisko Sądu Najwyższego
Warto zapoznać się ze stanowiskiem Sądu Najwyższego. Stwierdził on w Uchwale z dnia 21 grudnia 2017 r. jednoznacznie, iż „Kurator spadku nie jest uprawniony do udziału w postępowaniu o zniesienie współwłasności nieruchomości ze skutkiem dla nieznanych spadkobierców współwłaściciela.”