Fundacja rodzinna: budowanie dziedzictwa na przyszłość – zgłęb temat w naszych artykułach!

Przejdź do artykułu

Warunki bytowe skazanych 2019 – Kobiety nie dostają biustonoszy

Spis treści
rozwiń spis treści

Kobieta skazana na karę pozbawienia wolności nie otrzymuje stanika w ramach przydziałowego wyposażenia. Nie jest to żadna nowelizacja, nie jest to żadna zmiana prawa. Tak po prostu było i nagle ktoś się tym zainteresował. Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje do Ministra Sprawiedliwości o rozwiązanie tej kwestii. Jak wyglądają warunki bytowe skazanych?

Warunki bytowe osadzonych

Cała sprawa nabrała rozgłosu tuż po tym, jak przedstawiciele Biura RPO przeprowadzili wizytację w jednym z polskich aresztów. Zwrócono uwagę na nietypowy problem jednej z osadzonych kobiet. Chodziło o brak odpowiednich ubrań na porę zimową, które natychmiast jej przydzielili. Co się okazało? Wśród rzeczy, które powinna otrzymać nie było biustonosza. Rozporządzenie tego nie przewiduje. Sama zainteresowana musiała sobie zatem radzić na własną rękę, pożyczając górną część bielizny od innej kobiety, która niedługo miała opuścić więzienne mury. Takie sytuacje są niedopuszczalne i nie powinny mieć miejsca, dlatego Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO) postanowił działać.

Osobie osadzonej w zakładzie karnym lub areszcie śledczym wydaje się (…) odzież, bieliznę, obuwie, pościel, środki higieny, środki do utrzymania czystości w celach mieszkalnych oraz sprzęt stołowy; (…) odzież, obuwie i przedmioty niezbędne do wykonywania pracy przez osoby osadzone zatrudnione przez administrację zakładu karnego lub aresztu śledczego na danym stanowisku pracy.

(§ 1 – Rozporządzenie w sprawie warunków bytowych osób osadzonych w zakładach karnych i aresztach śledczych)

Jakie rzeczy znajdują się w wykazie przydzielanych rzeczy? – Mężczyźni

Rozporządzenie dot. warunków bytowych osób osadzonych w zakładach karnych i aresztach śledczych przewiduje zamkniętą listę rzeczy, które mogą być przydzielone każdemu z więźniów. Są to:

 • Pościel – prześcieradło (2 sztuki) i poszewka na poduszkę (1 sztuka);
 • Materac (1 sztuka) i podkład pod niego (1 sztuka);
 • Koc (2 sztuki lub 3 w okresie zimowym);
 • Poduszka (1 sztuka);
 • Ręcznik (2 sztuki);
 • Ścierka do naczyń (1 sztuka);
 • Worek lub torba sportowa (1 sztuka);

Ponadto więźniowie otrzymują zestawy ubrań zimowych, do których zalicza się jedną kurtkę zimową i jedną czapkę.

Odzież całoroczną stanowią:

 • Bluza (1 sztuka);
 • Spodnie (1 sztuka);
 • Koszula (1 sztuka);
 • Koszulka gimnastyczna z krótkim rękawem (1 sztuka);
 • Spodenki gimnastyczne (1 sztuka)

Kolejnym zestawem przydziałowej odzieży jest wspomniana wyżej bielizna, do której zgodnie z aktualnym stanem prawnym zalicza się:

 • piżamę (1 sztuka);
 • slipy (2 sztuki);
 • skarpety (2 pary).

Co ciekawe, okres używalności, czyli możliwości wymiany w przypadku bielizny, wynosi 12 miesięcy dla piżamy i 6 miesięcy dla slipów oraz skarpet. Jeżeli zatem więzień nie zorganizuje sobie we własnym zakresie kolejnych ubrań, będą mu musiały wystarczyć przez pół roku dwie pary majtek. W tabeli przydziałów wskazano jednak, że można wydać ich więcej według zgłaszanych potrzeb. Wszystko zależy więc od interpretacji rozporządzenia. Jeżeli chodzi o obuwie, to w skład przydziałowego zestawu wchodzą półbuty lub trzewiki, a także klapki lub kapcie – po jednej parze.

Jakie rzeczy znajdują się w wykazie przydzielanych rzeczy? – Kobiety

W przypadku skazanych kobiet lista wygląda praktycznie identycznie, a jedyny wyjątek stanowi spódnica, która wydawana jest w liczbie jednej sztuki. Zamiast piżamy dostaną koszulę nocną, a majtki mają być koniecznie damskie. Rozporządzenie nie zezwala jednak na przydział biustonoszy.

Biustonosz a kultura

Biustonosz stanowi nieodzowną część kobiecej bielizny, a pozbawienie kobiet osadzonych prawa do jego posiadania może negatywnie wpłynąć na aspekty psychologiczne, estetyczne i praktyczne. Już w starożytnej Grecji tworzono specjalne opaski uciskające biust, by kobiety mogły bez bólu i dyskomfortu uprawiać sport. Apel Rzecznika Praw Obywatelskich jak najbardziej zasługuje zatem na uwzględnienie.

Źródło:

 • wspominane w artykule akty prawne;
 • prawo.pl

Zobacz również:

Najgorsze więzienia na świecie. Nie chciałbyś tam trafić!

https://kruczek.pl/najgorsze-wiezienia-swiata-cz-2/

https://kruczek.pl/najgorsze-wiezienia-swiata-cz-3/

https://kruczek.pl/najgorsze-wiezienia-swiata-cz-4/

Szukasz pracy w branży prawniczej?
Sprawdź na Law.Career