Uprawnienie do użycia przymusu bezpośredniego i szerszy zakres zadań ochronnych. Takie zmiany zakłada ustawa o Straży Marszałkowskiej, która weszła w życie w niedzielę 20 maja 2018 roku. Powiększy się także zakres osób zatrudnionych. Do SM dołączy dodatkowo 130 osób.
Do nowych zadań Straży Marszałkowskiej należeć będzie:
Głównym celem działania SM jest ochrona obiektów bezpośrednio związanych z działalnością Sejmu i Senatu. Do tego zadania mają oni przydzielone urządzenia, które służą do rejestracji obrazu i dźwięku. W ich rękach spoczywa też konwojowanie wartości pieniężnych, dokumentów, a także innego mienia.
Straż Marszałkowska odpowiadając za bezpieczeństwo, może także wydawać polecenia osobom, które zachowują się w sposób stwarzający lub mogący stworzyć zagrożenie dla bezpieczeństwa. SM ma możliwość legitymowania, kontroli osobistej, a także dokonania przeglądu bagaży.
Ważne: Przy wykonywaniu ww. zadań Straży Marszałkowskiej przysługuje prawo użycia/wykorzystania środków przymusu bezpośredniego i broni palnej.
W sytuacjach, kiedy SM nie ma wystarczającej siły przebicia przy pełnieniu swoich funkcji, reagować może Premier RP. Prezes Rady Ministrów, na wniosek Szefa Kancelarii Sejmu uzgodniony z ministrem właściwym do spraw wewnętrznych, może skierować pomoc dla strażników. W skład odsieczy mają wejść funkcjonariusze SOP i Policji.
Zgodnie z nowymi przepisami na własną prośbę mogą zostać przeniesieni do Straży Marszałkowskiej funkcjonariusze:
W zakresie, który jest niezbędny w spełnianiu obowiązków przez Straż Marszałkowską może ona pozyskiwać informacje o osobach i zagrożeniach. W tym celu SM ma możliwość otrzymać ww. informacje od: ABW, AW, SKW, SWW, Policji, Straży Granicznej, SOP, ŻW , Służby Celno-Skarbowej.
Ważne: SM ma uprawnienia do gromadzenia i przetwarzania informacji, mogących wpłynąć na realizację jej zadań. Straż Marszałkowska pozyskuje również dane osobowe, które może gromadzić bez wiedzy i zgody zainteresowanego, jeżeli służ to do realizacji jej celów.
Pracownik Straży Marszałkowskiej dotychczas był zatrudniony na podstawie przepisów prawa pracy. Po zmianach status członka SM będzie nadany tak, jak w innych służbach mundurowych - przez mianowanie. Zwiększy się także ilość wymaganych etatów. Obecnie Straż Marszałkowska liczy 160 pracowników. Pojawi się 120 nowych miejsc pracy dla przyszłych funkcjonariuszy, a także 10 kolejnych dla pracowników cywilnych.
Funkcjonariusze SM nie mogą pełnić funkcji publicznych, tworzyć i zrzeszać się w związkach zawodowych. W momencie kiedy chcą przynależeć do pewnych organizacji lub stowarzyszeń krajowych/zagranicznych/międzynarodowych muszą uzyskać zezwolenie Szefa Kancelarii Sejmu. W sytuacji, kiedy funkcjonariusz ma zamiar wyjechać za granicę, ma obowiązek powiadomić o tym Komendanta Straży Marszałkowskiej.