Światowa Organizacja Własności Intelektualnej (dalej jako: WIPO) jest jedną z 16 organizacji wyspecjalizowanych ONZ. Jej głównym zadaniem jest natomiast tworzenie stabilnego systemu prawnej ochrony własności intelektualnej.
WIPO powstała na mocy konwencji o ustanowieniu Światowej Organizacji Własności Intelektualnej, którą sporządzono w Sztokholmie w dniu 14 lipca 1967 r. Jako instytucja zaczęła natomiast funkcjonować od 1974 r.
Zanim przejdziesz jednak dalej, zachęcam cię również do zapoznania się z podobnymi do WIPO instytucjami, tj. Urzędem Patentowym Rzeczpospolitej Polskiej (UPRP) i Urzędem Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO).
WIPO jest organizacją mającą za cel ochronę własności intelektualnej na całym świecie. Jest to możliwe poprzez odpowiednią koordynację państw, które zdecydowały się przystąpić do współpracy na tym polu. Główna siedziba organizacji znajduje się w Genewie (Szwajcaria).
Światowa Organizacja Własności Intelektualnej została utworzona na mocy wyżej wskazanej konwencji podpisanej w Sztokholmie w 1967 r., która weszła w życie dnia 26 kwietnia 1970 r. WIPO stało się organizacją wyspecjalizowaną ONZ na podstawie późniejszej umowy z 1974 r. Zarejestrowano ją przez Sekretariat ONZ zgodnie art. 102 Karty ONZ z dnia 30 czerwca 1972 r. (dalej jako: Karta ONZ).
Więcej w: Oświadczeniu Rządowym z dnia 21 lutego 1975 r. w sprawie ratyfikacji przez Polską Rzeczpospolitą Ludową Konwencji o ustanowieniu Światowej Organizacji Własności Intelektualnej, sporządzonej w Sztokholmie dnia 14 lipca 1967 r.
Konwencję podpisało łącznie 50 państw. Spisano ją natomiast w języku:
Jej depozytariuszem jest Dyrektor Generalny Organizacji.
Ważne! Zgodnie z art. 5 Karty ONZ do konwencji może przystąpić każdy z członków ONZ i jej organizacji wyspecjalizowanych, każda ze stron statutu Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości i każda ze stron konwencji paryskiej lub berneńskiej, a także państw zaproszonych przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.
WIPO znajduje się w Genewie (Szwajcaria), a dokładniej przy Chemin de Mon-Soleil 1A, 1202.
WIPO finansuje się prawie całkowicie z własnych środków. Jej budżet wynosi ok. 500 mln franków szwajcarskich, które organizacja pozyskuje w 90% z rejestracji projektów, znaków handlowych i wydawania patentów. Pozostałe 10% czerpie ze świadczenia usług mediacyjnych i arbitrażowych. Na ten moment zrzesza 191 państw członkowskich, w tym Polskę.
Do najważniejszych zadań WIPO należą:
Najważniejszymi organami WIPO są:
Ponadto organizacja posiada także komitety eksperckie, w tym trzy najważniejsze, tj. Komitet:
WIPO ściśle współpracuje ze Światową Organizacją Handlu (dalej jako: WTO). Owocem tej współpracy jest np. porozumienie TRIPS, które dotyczy handlowych aspektów praw własności intelektualnej oraz ich ochrony, dochodzenia i egzekwowania.
TRIPS reguluje wszystkie obszary własności intelektualnej, tj. ochronę dla: