Czy sąsiad może zrobić z naszego podwórka dżunglę? Jak legalnie ściąć gałąź, która jest już po naszej stronie płotu?

W sąsiedzkich znajomościach zdarzają się konflikty interesów. Najlepszym przykładem może być kwestia drzewa przy granicy, które jednej stronie się podoba, a drugą mierzi, bo gałęzie zaczynają się rozrastać. Czy można pozbyć się takich gałęzi legalnie? Jak to zrobić, by sąsiad nas nie pozwał?

Gałąź sąsiada na mojej posesji! Można ciąć?

W tego typu konfliktach prawo stoi po stronie osoby, na której posesję przedziera się gałąź lub jej mnożnik w postaci hurtowej. Nie można jednak w podskokach ruszyć z piłą w stronę drzewka. Co więc należy zrobić, by pokonać zwisające gałęzie, które zafundował nam sąsiad i samemu nie polec na drodze prawnej?

Właściciel gruntu może obciąć i zachować dla siebie korzenie przechodzące z sąsiedniego gruntu. To samo dotyczy gałęzi i owoców zwieszających się z sąsiedniego gruntu; jednakże w wypadku takim właściciel powinien uprzednio wyznaczyć sąsiadowi odpowiedni termin do ich usunięcia.

(art. 150 – Kodeks cywilny)

No i właśnie o ten termin się rozchodzi. Innymi słowy, Kodeks cywilny pozwala nam na obcięcie gałęzi z drzewa sąsiada. Jest jednak pewne ‚ale’.

Gałąź sąsiada na mojej posesji…

…musi naprawdę stwarzać podstawy do jej obcięcia – to tzw. pierwsze primo. By przejść tę wstępną selekcję, należy uargumentować, czy gałęzie np. zasłaniają nam dostęp do światła dziennego, niszczą ogrodzenie lub też przyprawiają nas o mdłości, przez wzgląd na nasze poczucie estetyki. Drugie primo jest takie, że do obcięcia gałęzi należy się odpowiednio przygotować albo oddać sprawę w ręce zawodowca. Jeżeli nasze gwałtowne ataki spowodują zniszczenie drzewka, istnieje możliwość, że z naszym sąsiadem spotkamy się w sądzie. W tym wypadku wystąpimy tam jednak w roli strony pozwanej, co raczej nie będzie spełnieniem naszych marzeń.

No i trzecie primo. Zanim zaczniemy cokolwiek robić, należy dać sąsiadowi czas, by mógł sam najpierw podjąć odpowiednie działania naprawcze. Dopiero po upływie określonego czasu, w którym ostrzeżony osobnik miał możliwość zajęcia się swoim drzewem samodzielnie, możemy wkroczyć do akcji.

Dla dobra inwestycji technicznej

Litość dla drzewka kończy się często w momencie, kiedy zależy od niego dobro inwestycji technicznej.  Należy jednak pamiętać, że wspomniana inwestycja techniczna musi być uzależniona od usunięcia gałęzi. Warto również zwrócić uwagę, że przepis nawiązuje również do wystających korzeni drzewa. Jest to ważne, jeżeli w danym miejscu mamy zamiar postawić kilka pustaków pod budowę dodatkowej części domu. Takie samo działanie jest dozwolone przy umożliwieniu dokonania prac wykończeniowych.

Akty prawne związane z pojęciem – zwisające gałęzie od sąsiada; gałąź sąsiada na mojej posesji

Zobacz również:

Czy sąsiad może wstrzymać budowę domu?

Czy sąsiad może mnie nagrywać i robić mi zdjęcia? Kiedy zaczyna się stalking?