Co grozi za brak karty wędkarskiej?

Avatar
Autor: Alma Asuai
11 lipca 2019
hello world!

Za brak karty wędkarskiej otrzymuje się mandat. To tak pewne jak kara grzywny za przechodzenie na czerwonym świetle. Wiele osób, które wcześniej nie wędkowały, a planują zacząć, nie ma pojęcia, iż czynność tak przyjemna i przyziemna jest obwarowana dużą ilością regulacji powiązanych z sankcjami. Corocznie na samych Mazurach strażnicy nakładają około tysiąca mandatów za niedostosowanie się do przepisów dotyczących łowienia ryb. Niestety, przez niewiedzę wędkowanie może okazać się bardzo kosztownym hobby. Jaka kara grozi za brak karty wędkarskiej?

Kary za brak karty wędkarskiej

Wszelkie prawa, kary za wykroczenia i obowiązki dotyczące entuzjastów wędkowania reguluje ustawa o rybactwie śródlądowym. Temat sankcji poruszony jest głównie w art. 27. Według przepisów kartę wędkarską ma obowiązek posiadać każdy, kto łowi ryby. Od tej zasady istnieją dwa wyjątki. Pierwszy wyjątek to osoby do 14. roku życia – są jednak zobowiązane do wędkowania pod opieką dorosłego, który taką kartę posiada. Wyjątek drugi stanowią natomiast wędkujący w wodach znajdujących się w obiektach przeznaczonych do chowu i hodowli ryb. Muszą oni jednak posiadać pozwolenie na połów w danych akwenach. Brak odpowiednich dokumentów skutkuje mandatem w wysokości 200 zł, ale suma mandatów za inne niedociągnięcia może sięgnąć nawet 1 tys. złotych. Nieprzyjęcie mandatu wiąże się z kolei ze skierowaniem sprawy do sądu. W skrajnych przypadkach wysokość kar za złamanie kilku przepisów i np. obrażanie funkcjonariuszy sięgała 5 tys zł. Możemy też zostać oskarżeni o kłusownictwo, pomimo że nie mieliśmy tego w planach. 

Przeczytaj również:
Chłodzisz samochód na postoju w upalny dzień? Grozi ci za to mandat

Zapomniałeś karty wędkarskiej?

Uwaga zapominalscy! Kara grzywny dotyczy również tych, którzy posiadają kartę, ale nie mają jej przy sobie, przez co nie są w stanie się wylegitymować. Roztargnione, ale rezolutne, osoby mogą jednak uniknąć kłopotów. Wystarczy sfotografować wcześniej dokumenty. Wtedy zawsze można mieć je przy sobie w formie elektronicznej. Niestety obejście założeń systemu przez posiadanie zdjęcia dokumentów nie działa. Karta wędkarska jest traktowana na takich samych zasadach jak prawo jazdy. Bez niej ani rusz. 

Kto może wystawić mandat za brak karty wędkarskiej?

Może się wydawać, że kara grzywny za brak karty wędkarskiej jest wystawiana tylko przez jeden organ. Nic bardziej mylnego. Kontrolę osób łowiących mogą przeprowadzić: straż rybacka, policja straż łowiecka, straż leśna oraz straż parków narodowych. Weryfikacji dokumentów nie mogą natomiast przeprowadzić inni wędkarze, nawet jeżeli wzięli w dzierżawę dane jezioro. 

Mandat + 

Kolejnym ważnym elementem, o którym nie wolno zapominać,  jest uzyskanie i opłacenie pozwolenia na połów w danym jeziorze czy w rzece. Takie pozwolenia wydają koła wędkarskie na okres doby, kilku tygodni lub miesięcy, a czasami na cały rok. Cena waha się od 20 zł za dobę do kilkuset złotych w zależności od okresu. Kara grzywny wisi nad wędkarzami za szereg innych uchybień. Najpopularniejsze wykroczenie stanowi nieposiadanie karty wędkarskiej lub pozwolenia na łowienie. Oprócz tego często dochodzi do: używania nieoznakowanej łodzi i korzystania z nieoznakowanego sprzętu, łowienia na dwie wędki, łowienia w okresie ochronnym oraz łowienia ryb o wymiarach ochronnych. 

Warto pamiętać, że łapanie ryb nie jest dozwolone w odległości mniejszej niż 50 metrów m.in. od sieci rybackich czy budowli hydrotechnicznych spiętrzających wodę (zapory, śluzy wodne, elektrownie, wały przeciwpowodziowe etc). Nie wolno też łowić sieciami. Co ciekawe, sądy obligatoryjnie orzekają o podaniu orzeczenia o ukaraniu do publicznej wiadomości, na koszt osoby ukaranej. 

Art 27 p. 2 

W razie ukarania za wykroczenia określone w ust. 1 sąd orzeka o podaniu orzeczenia o ukaraniu do publicznej wiadomości, na koszt ukaranego.

karta wędkarska brak

Jak wyrobić kartę wędkarską?

Wyrobienie karty wiąże się ze zdaniem egzaminu przeprowadzanego przez Koło Polskiego Związku Wędkarskiego. Wbrew pozorom nikt nie będzie sprawdzał praktycznych umiejętności wędkarskich adepta. Egzamin jest teoretyczny i wiąże się z wyuczeniem zasad dotyczących znajomości okresów ochronnych gatunków ryb i przepisów, których trzeba przestrzegać. Jego koszt to ok. 30 zł. Kiedy już zdamy taki egzamin, należy wybrać się do starostwa i złożyć podanie o wydanie karty wędkarskiej. Do podania należy dołączyć: zaświadczenie o zdaniu egzaminu, dwie fotografie i dokument tożsamości. Dodatkowo trzeba zapłacić około 10 zł za wydanie karty i 5,50 zł za opłatę skarbową. 

Reasumując

Kwestie prawne dotyczące łowienia ryb podlegają ścisłym regulacjom i zdrowy rozsądek nakazuje ich przestrzegania. Jeżeli planujemy w związku z wakacjami oddać się rozrywce, jaką jest wędkarstwo, warto zastanowić się, co może pójść nie tak i odpowiednio się przygotować. Regulacje, choć bardzo surowe, wynikają między innymi z potrzeby i konieczności ochrony różnych gatunków ryb, uporządkowania wspólnego funkcjonowania wędkarzy i kwestii kłusownictwa. 

chevron-down
Copy link