Osoby, które chcą zatrudnić nianię, muszą podpisać z nią umowę uaktywniającą. Wówczas mogą skorzystać z dofinansowania z budżetu państwa. Jak podpisać umowę z nianią? Kto może ubiegać się o dofinansowanie na zatrudnienie niani?
Dofinansowanie na zatrudnienie niani zależy od:
W przypadku dofinansowania do zatrudnienia po 1 stycznia 2018 roku od połowy minimalnego wynagrodzenia opłaca składki Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Pozostałą część składek opłaca natomiast osoba zatrudniająca nianię. Z kolei w przypadku dofinansowania do zatrudnienia do 31 grudnia 2017 roku:
Z dofinansowania mogą korzystać rodzice, opiekunowie prawni albo inne osoby, które opiekują się dzieckiem na podstawie orzeczenia sądu – jeśli:
Rodzice mogą skorzystać z dofinansowania niezależnie od sytuacji życiowej. Rodzic może więc samotnie wychowywać dziecko, czyli być panną, kawalerem, wdową, wdowcem, po rozwodzie, w separacji. Dotyczy to również rodzica, który samotnie wychowuje dziecko – choć jest w związku małżeńskim – bo jego małżonek nie ma praw rodzicielskich albo jest w więzieniu (wtedy umowę podpisuje z nianią tylko ten jeden rodzic). Co istotne jednak, dziecko nie może chodzić do żłobka, klubu dziecięcego ani być pod opieką dziennego opiekuna.
Nianią może być każdy, kto spełni trzy poniższe warunki:
Nianią może więc być więc na przykład babcia, siostra, kuzynka dziecka. Rolę tę może pełnić także ktoś spoza rodziny – sąsiadka, studentka, emeryt, osoba na świadczeniu przedemerytalnym. Niania nie musi mieć kierunkowego wykształcenia ani doświadczenia zawodowego w pracy z małymi dziećmi. Nie musi też odbywać specjalnych szkoleń.
W celu uzyskania dofinansowania na zatrudnienie niani należy przygotować przede wszystkim umowę o świadczenie usług. Jest to tak zwana umowa uaktywniająca. Stosuje się do niej przepisy kodeksu cywilnego, które dotyczą umowy zlecenia. Nie ma jednego wzoru umowy. Musi ona jednak zawierać pewne podstawowe elementy. Do takich należą z pewnością np. strony umowy, cel i przedmiot umowy. Musi pojawić się tutaj również informacja, w jakich godzinach niania będzie pracować, a także miejsce, gdzie niania będzie opiekować się dzieckiem. Należy określić również liczbę dzieci do opieki, obowiązki niani, wysokość wynagrodzenia niani oraz sposób i termin jego wypłaty. Ważne jest też wskazanie okresu czasu, na jaki umowa będzie zawarta oraz warunków, sposobu zmiany i rozwiązania umowy.
Do zgłoszenia do ZUS wymagane będą także dane i informacje o niani. Należy podać takie dane jak m.in. imię albo imiona, nazwisko aktualne i rodowe, PESEL, data urodzenia, adres, obywatelstwo. Musi się tu również znaleźć informacja, czy jest emerytką, osobą z niepełnosprawnością lub czy pobiera rentę. Należy także określić, czy niania pracuje na umowę o pracę w innym miejscu i jeśli tak, to jakie ma tam wynagrodzenie, czy wykonuje inne umowy lub czy prowadzi działalność pozarolniczą.
Umowa uaktywniająca to umowa zlecenie dla osoby fizycznej, która opiekuje się dzieckiem w wieku:
Umowa ta ma formę pisemną. Zawierana jest między nianią a rodzicami albo rodzicem samotnie wychowującym dziecko.
Przede wszystkim należy więc w pierwszej kolejności porozmawiać z nianią. Trzeba poprosić ją o dane i potrzebne informacje. Następnie konieczne jest przygotowanie umowy i jej podpisanie. Warto pamiętać, że jeśli osoba podpisująca umowę jest w związku małżeńskim – umowę musi również podpisać małżonek. Po podpisaniu niania może zacząć pracować. Rodzice zobowiązani się natomiast do zgłoszenia niani do ubezpieczenia. Na złożenie dokumentów do ZUS mają 7 dni od dnia, kiedy niania zacznie pracować według umowy. Warto mieć na uwadze, że jeśli sytuacja rodziny się zmieni (np. niania zostanie zwolniona, rodzic straci pracę, dziecko skończy 3 albo 4 lata), wówczas należy zgłosić do ZUS taką zmianę. Co, jeśli tego nie zrobimy? W takiej sytuacji ZUS wyśle wezwanie, żeby zwrócić składki za czas, kiedy nie spełniamy już warunków do dofinansowania.
Natomiast jeśli umowa z nianią wygaśnie albo zostanie rozwiązana, wówczas należy wyrejestrować nianię z ubezpieczeń do 7 dni od wygaśnięcia albo rozwiązania umowy.
Decydując się na zatrudnienie niani, powinien(eś/naś) pamiętać o podpisaniu z nią odpowiedniej umowy zlecenia. Profesjonalny i całkowicie edytowalny wzór znajdziesz w naszym sklepie. Możesz także skontaktować się z naszym prawnikiem, którzy stworzy dla Ciebie indywidualny projekt.