Znak towarowy możesz zarejestrować w trzech procedurach - krajowej, regionalnej i międzynarodowej.
W praktyce, miejscami które będą Cię interesować będą trzy placówki - Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej (dalej również jako: UPRP), Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (dalej również jako: EUIPO) i Światowa Organizacja Własności Intelektualnej (dalej również jako: WIPO).
W celu otrzymania ochrony prawnej na swój znak towarowy, powinieneś/powinnaś zarejestrować go w odpowiednim urzędzie ds. własności przemysłowej.
Gdzie zarejestrować znak towarowy w Poslce?
Odpowiednią instytucją będzie Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej, którego siedziba mieści się przy Alei Niepodległości 188/192, 00-608 w Warszawie.
Jak dojechać? - Mapa dojazdu
Pamiętaj, że prawo ochronne na znak towarowy zarejestrowany w UPRP zapewni Ci bezpieczeństwo jedynie na obszarze Polski. Nie musisz jednak ograniczać się do ziemi ojczystej. Ochrona znaku towarowego jest możliwa w dowolnym miejscu na świecie.
Gdzie zarejestrować znak towarowy by chronić go na terenie całej Unii Europejskiej?
Dokonaj formalnego zgłoszenia w Urzędzie Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO). Siedziba instytucji znajduje się na terenie Hiszpanii, a dokładniej przy Av. de Europa, 4, 03008 w Alicante.
Jak dojechać? - Mapa dojazdu
Gdzie zarejestrować znak towarowy, by chronić go w różnych krajach na całym świecie?
Każdy znak towarowy może otrzymać ochronę w wielu krajach jednocześnie na całym świecie. W tym celu nie wysyła się jednak nowego wniosku. Jest to jedynie rozszerzenie zabezpieczenia znaku, który został już zarejestrowany w na terenie Polski lub w Unii Europejskiej.
Innymi słowy, jeżeli posiadasz zabezpieczony znak towarowy przez UPRP lub EUIPO, możesz skorzystać z procedury ochrony międzynarodowej. Zgłoszenia dokonuje się się w Biurze Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO) znajdującej się w Szwajcarii, a dokładniej przy Chemin de Mon-Soleil 1A, 1202 w Genewie.
Jak dojechać? - Mapa dojazdu