Koronawirus a funkcjonowanie sądów

16 marca 2020
hello world!

W związku z wprowadzeniem stanu epidemicznego, inaczej będzie funkcjonować wiele instytucji państwowych. Również sądy w Polsce, od piątku, tj. 13 marca 2020 r. ograniczyły swoją pracę przez rozprzestrzeniającego się koronawirusa. Odwoływane są wszystkie rozprawy i posiedzenia, poza tymi, których nie można "przełożyć". Nie oznacza to jednak, że nie będą działały wcale. Jaki wpływ ma koronawirus na funkcjonowanie sądów?

Koronawirus a funkcjonowanie sądów

Co ważne nadal działają biura podawcze i w ograniczonym stopniu biura obsługi interesantów. Przez wzgląd na rozprzestrzenianie się koronawirusa odwoływanych jest większość rozpraw i posiedzeń, szczególnie tych które są jawne. Natomiast na pewno odbędą się te, które są szczególnie pilne. Ponadto, zdecydowano się na przełożenie terminów rozpraw. Prawdopodobnie, zostaną wznowione dopiero w połowie kwietnia. Nie są wyznaczane też nowe terminy. Jednakże, sprawy najważniejsze nadal będą normalnie rozpatrywane. O tym wszystkim każdorazowo zdecyduje i poinformuje nas sąd.

Oczywiście musimy być przygotowani na to, że nasza wizyta w sądzie będzie wyglądać inaczej w związku z pandemią COVID-19. Prawdopodobnie wejście do budynku, może być ograniczone i trzeba będzie wejść specjalnie wyznaczoną "ścieżką". Pracownicy mają być wyposażeni w maseczki i środki dezynfekujące. Zalecane jest jednak aby kontaktować się z sądami mailowo lub telefonicznie.

W związku z tym, że wirusy mogą zostawać na przedmiotach koniecznych w pracy prokuratorów i prawników takich jak np.

  • akta sprawy,
  • korespondencja, itp.

powinny pojawić się jakieś wytyczne i zabezpieczenia odnośnie pracy z takimi materiałami, o co apeluje Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP. Już teraz ci pracownicy mają dostęp do środków dezynfekujących i higienicznych.

Jak funkcjonują sądy podczas pandemii

chevron-down
Copy link