Koronawirus a funkcjonowanie sądów

16 marca 2020
hello world!

W związku z wprowadzeniem stanu epidemicznego w Polsce, inaczej funkcjonuje wiele instytucji państwowych. Od 13 marca także sądy w znacznym stopniu ograniczyły swoją pracę. Teraz powoli wracają do orzekania. Oto najnowsze zmiany w tej dziedzinie, które wprowadza tarcza antykryzysowa 4.0.

Funkcjonowanie sądów w tarczy 4.0

Ustawa wprowadziła długo wyczekiwaną możliwość korzystania z rozpraw onilne. Już wcześniej można było je prowadzić w takiej formie, ale tylko w sprawach cywilnych. Teraz to narzędzie będzie dostępne również w sprawach karnych. Dotyczy to także spraw o tymczasowe aresztowanie. W przypadku, gdy nie ma konieczności doprowadzenia podejrzanego lub oskarżonego do sądu, wtedy wystarczy jego obecność za pomocą komunikatorów pozwalających na przesyłanie dźwięku i obrazu na odległość. Dodatkową zmianą jest zezwolenie sędziom w stanie spoczynku na pełnienie roli wizytatorów Ministerstwa Sprawiedliwości oraz koordynatorów mediacji. Pełnienie tych funkcji będzie powierzał Minister Sprawiedliwości.

Sądy a koronawirus

Sądy wciąż zmagają się z wieloma problemami. Wskazuje się, że jednym z największych są sale rozpraw. Konieczność spełnienia nowych wymogów sanitarnych zdyskwalifikowało większą część z nich. GIS zalecił wietrzenie sal co godzinę, a niestety niektóre z sal nie posiadają okien. Nie zaleca się również korzystania z klimatyzacji, co może stanowić problem w miesiącach letnich. Pozostaje też kwestia tego, że mniejsze sale są wyłączone z użytkowania z uwagi na ich wielkość - nie można zachować w nich odpowiedniego odstępu od siebie.

Oczywiście musimy być przygotowani na to, że nasza wizyta w sądzie będzie wyglądać inaczej w związku z pandemią COVID-19. Prawdopodobnie wejście do budynku, może być ograniczone i trzeba będzie wejść specjalnie wyznaczoną "ścieżką". Pracownicy będą wyposażeni w maseczki i środki dezynfekujące. Zalecane jest jednak aby kontaktować się z sądami mailowo lub telefonicznie.

W związku z tym, że wirusy mogą zostawać na przedmiotach koniecznych w pracy prokuratorów i prawników takich jak np.

  • akta sprawy,
  • korespondencja, itp.

zalecona jest ostrożność, a pracownicy muszą mieć dostęp do środków dezynfekujących i higienicznych.

Źródło: bezprawnik.pl, Rzeczpospolita

Jak funkcjonują sądy podczas pandemii

chevron-down
Copy link