Koronawirus. Nowe zasady dla restauracji

20 maja 2020
hello world!

Od poniedziałku 18 maja restauracje, bary i kawiarnie są otwarte w trybie stacjonarnym. Wizyta w lokalu nie będzie jednak wyglądać tak samo jak przed dwoma miesiącami. Od teraz obowiązują nowe zasady dla restauracji przygotowane przez sanepid, a restauracje przygotowały dodatkowo swoje zalecenia. Co to oznacza dla klientów?

Nowe zasady dla restauracji

Już przed wejściem do lokalu obowiązują nowe zasady. W kolejce należy stać 2 metry od siebie. W zachowaniu stosownej odległości pomóc mogą natomiast naklejki na podłodze. Czekając, cały czas trzeba mieć zakryte usta oraz nos. Co ważne, na terenie restauracji może przebywać tylko jedna osoba na 4 m kw. Informacja o tym, ile osób może przebywać w konkretnym lokalu gastronomicznym, będzie wisieć na jego drzwiach. Jak radzi większość właścicieli nowo otwartych usług, warto zarezerwować sobie stolik wcześniej, a następnie przybyć na miejsce punktualnie. Przed wejściem do lokalu należy natomiast zdezynfekować ręce. Restauracja powinna udostępnić gościom odpowiedni środek służący do tego.

Zmiany w lokalu

Istotne zmiany zostały również poczynione we wnętrzu lokalu. Pracownicy musieli ustawić stoliki w odpowiednich odstępach. Mogą również zostać ustawione miedzy nimi przegrody. Przy stoliku nie trzeba będzie mieć założonych maseczek i rękawiczek. W toalecie nie będą natomiast dostępne suszarki do rąk. Należy zatem skorzystać z jednorazowego ręcznika papierowego. Z użytku mogą być wyłączone niektóre stoliki, o czym oczywiście zostaniemy poinformowani. Zamówić będzie można tylko do stolika. Przepisy wykluczają zatem siadanie i podchodzenie do baru. To miejsce jest przeznaczone teraz dla obsługi, która wydaje posiłki na wynos. Wszystkie zasady stosuje się odpowiednio do wnętrza i ogródków lokali. Uwaga! Za naruszenie tych zasad grozi mandat do 500 zł od policji albo do 30 tys. zł kary administracyjnej od sanepidu.

Przeczytaj również:
Koronawirus a kary administracyjne. GIS odrzuca większość wniosków o ukaranie!

Czy rodzina może zjeść razem?

Nie powinno być z tym najmniejszego problemu. Przy jednym stoliku spokojnie może usiąść rodzina lub osoby, które razem mieszkają. Co więcej, nie muszą przestrzegać przepisowych 2 m odstępu od siebie. Warto przy tym dodać, że nie określono definicji rodziny na potrzeby nowych przepisów. Można posługiwać się tą z ustawy o świadczeniach rodzinnych. Wówczas będą to rodzice oraz ich dzieci. Natomiast kierując się definicją z kodeksu karego, do tęgo kręgu można by włączyć rodziców, teściów oraz rodzeństwo. Pozostałe osoby muszą zachować odstęp co najmniej 1,5 m. Dotyczy to także siedzenia przy stole.

Nowe zasady dla restauracji - imprezy i randki

Niestety, duże imprezy nie będą na razie możliwe. Nawet jeżeli wynajmiemy salę z odpowiednimi warunkami na pomieszczenie wszystkich gości, to i tak musieliby oni siedzieć w odstępach przy osobnych stolikach. Szczególnie odnosi się to do celebrowania urodzin dzieci, którym prawdopodobnie trudno byłoby utrzymać zalecane odstępy. Oznacza to również złą wiadomość dla par, które chciałyby się wybrać do restauracji, ale nie są małżeństwem. Osoby w innych związkach wciąż muszą zastosować się do odstępu 1,5 m. Dla wielu może to być niekomfortowa sytuacja. Pozostaje nam jedynie czekać, aż obostrzenia znowu zostaną poluzowane.

Źródło: Rzeczpospolita

chevron-down
Copy link