Psycholog – jaką formę działalności gospodarczej wybrać?

20 maja 2020
hello world!

Celem większości osób, które ukończyły studia, jest znalezienie dobrze płatnej pracy, która umożliwi im życie na własny rachunek. Często jednak na rynku pracy może brakować miejsc dla niektórych specjalistów np. psychologów. Wtedy pojawia się stres. Każdy chce, aby jego dyplom ukończenia studiów i zdobyta wiedza gwarantowały bezpieczny dochód na całe życie. Osoby po studiach psychologicznych zazwyczaj szukają pracy w prywatnych gabinetach, gdzie mają szanse na najwyższy zarobek. Można też działać na swój rachunek. Jaką formę działalności gospodarczej powinien wybrać psycholog?

Możliwości jest wiele. Osoby, które ukończyły studia na kierunku psychologii mogą znaleźć bowiem zatrudnienie w różnych miejscach. W wolnorynkowych realiach każdy jednak sam definiuje to, na ile ceni swoją wiedzę i za ile chce się nią dzielić ze swoimi klientami. Często też osoby posiadające już jakiś kapitał decydują się na założenie własnej działalności (np. prywatnego gabinetu psychologicznego). Jakie trzeba spełniać wymagania? Od czego należałoby zacząć, aby nasza działalność okazała się sukcesem?

Jakie należy spełnić wymagania?

W polskim prawie nadal nie ma ustawy, która zawierałaby konkretną odpowiedź na pytanie: kto i w jakich okolicznościach może nazywać się psychologiem oraz wykonywać zawód psychologa. Nie istnieją więc wytyczne dotyczące tego, kto na dzień dzisiejszy może otworzyć gabinet psychologiczny i przyjmować w nim osoby z problemami. Oczywistym wydaje się, że powinny być to osoby kompetentne, które ukończyły studia na uczelniach wyższych na kierunku psychologii. Osoby, które posiadają dyplom z tytułem magistra.

Prowadzenie swojej firmy daje niezależność oraz możliwość realizowania usług zgodnie z własną wizją. To sprawia, że psycholog sam decyduje, co będzie czynić jego gabinet wyjątkowym i bardziej atrakcyjnym. Usługę psychologiczną można świadczyć w formie:

 • zarobkowej działalności nierejestrowanej,
 • zarejestrowanej działalności gospodarczej w dowolnej formie, poza spółką partnerską.

Psycholog - jaka forma prowadzenia działalności gospodarczej

W związku z powyższym psychologowie mogą prowadzić działalność w formie:

a także w formie spółki:

Wybór formy prowadzenia działalności wpływa na dalsze funkcjonowanie przedsiębiorcy na rynku. Różnią się one od siebie pod wieloma względami, dlatego należy zapoznać się ze specyfiką każdej z nich. Trzeba samemu odpowiedzieć sobie na pytanie, która z form prowadzenia działalności jest najbardziej optymalną. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb zainteresowanych osób.

Najprostszym rozwiązaniem jest oczywiście prowadzenie działalności jako osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność. Jeśli podejmuje się decyzję o założeniu spółki, to podstawową formą opisaną w kodeksie spółek handlowych jest spółka jawna. Należy również pamiętać o tym, że spółka cywilna tak naprawdę nie jest spółką, a jedynie umową zawieraną pomiędzy osobami fizycznymi prowadzącymi jednoosobowe działalności gospodarcze.

Przeczytaj również:
Forma prawna działalności gospodarczej - którą wybrać?

Numery PKD a założenie gabinetu psychologicznego

Polska Klasyfikacja Działalności (PKD) obejmuje wszystkie osoby, które otwierają własne firmy. Polega ona na podziale działalności gospodarczych realizowanych przez każdego aktywnego uczestnika procesów gospodarczych, czyli inaczej przedsiębiorcę. Podczas wypełniania wniosku CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej) lub KRS (Krajowy Rejestr Sądowy) wybieramy symbol PKD, który będzie oznaczać to, czym nasza firma się zajmuje. Należy podać nazwę podklasy, pięcioznakowy kod, który składa się z dużej litery alfabetu i czterech cyfr. Warto przemyśleć wcześniej te kody, aby nie musieć ich często aktualizować, zazwyczaj potrzebujemy kilku.

Kody PKD, których należy użyć podczas założenia działalności gospodarczej, jaką jest gabinet psychologiczny, to:

 • 90.E Pozostała działalność w zakresie opieki zdrowotnej, gdzie indziej niesklasyfikowana;
 • 60.Z Działalność wspomagająca edukację.

Należy pamiętać, że można wybrać więcej niż dwa kody PKD. Wpisanie mniejszej ilości kodów PKD może spowodować problemy z zastosowaniem kosztów uzyskania przychodu.

Czy psychologowie potrzebują kasy fiskalnej?

Psycholog jest zwolniony z obowiązku posiadania kasy fiskalnej, ze względu na dochody, które nie przekraczają kwoty 20 tys. zł. Organy podatkowe informowały, że gdy sprzedaż dotyczy indywidualnych klientów, nie musi być wystawione zaświadczenie o usłudze, czyli paragon.

Wraz z psychologiem w grupie zwolnionych zawodów z wydawania dowodu zakupu znaleźli się fizjoterapeuci, osoby bez dyplomu medycznego – zajmujące się paramedycyną i lekarze weterynarii. Tak wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 19 maja 2018 roku (sygn. akt 0111-KDIB3-2.4012.186.2018.2.JM).

Jak zapewnić bezpieczeństwo i zaufanie klientów gabinetu psychologicznego?

Każda osoba zakładająca swoją działalność podejmuje ryzyko. Przedsiębiorcy zdają sobie sprawę, że komfort i zaufanie klientów jest dla nich bardzo ważne. Tylko od tego zależy przyszła współpraca z klientami i możliwość zarobienia pieniędzy. Szczególnie, jeśli działalność ma opierać się na zapewnieniu wsparcia osobom z problemami osobistymi, poznawaniem ich prywatnych sekretów, przeżyć i lęków.

Ludzie szukający wsparcia u psychologów zawsze powinni sprawdzać specjalistów oraz gabinety, do których planują się udać w poszukiwaniu pomocy. Psycholodzy zdają sobie sprawę, jak ważne jest zaufanie i bezpieczeństwo klientów w tej branży.

Właściciele prywatnych gabinetów psychologicznych powinni zadbać, aby na ich stronie internetowej pojawiła się informacja dotycząca polityki prywatności dla przyszłych osób chcących skorzystać z ich usług. Powinny się tam znaleźć odpowiedzi na następujące pytania:

 • Jakie dane są gromadzone od użytkowników podczas automatycznego korzystania z serwera lub już podczas wypełniania rejestracji?
 • W jakim celu następuje przetwarzanie naszych danych?
 • Kto jest administratorem strony i kto ma prawo widzieć nasze dane?
 • Jak długo dane są przetwarzane?
 • Na jakiej zasadzie możemy dokonać zmiany w danych?
 • W jaki sposób nasze dane są zabezpieczane?
 • W jaki sposób właściciel będzie kontaktował się z użytkownikiem?

Ponadto musimy pamiętać, że w dzisiejszych czasach ceni się prawo ochrony prywatności osób fizycznych. Dlatego właśnie obowiązuje RODO (Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych). Jest to zbiór przepisów uchwalony przez Parlament Europejski i Radę UE, który stanowi informację dla przedsiębiorców i klientów, do jakich wiadomości mogą mieć dostęp.

Jak założyć działalność, będąc psychologiem?

Zakładanie własnej działalności to ważna decyzja, która ma wpływ nie tylko na sposób, w jaki podchodzimy do swojej pracy, ale też tryb życia. Na samym starcie należy dopełnić wszystkich formalności. Prawidłowe przeprowadzenie wymaganych czynności przy zakładaniu własnej działalności wpłynie bowiem na jej dalsze funkcjonowanie. Dlatego należy starannie wybrać jej formę prawną, następnie – w razie potrzeby – posłużyć się odpowiednio skonstruowaną umową spółki oraz prawidłowo wypełnić lub stworzyć wszystkie wymagane dokumenty. Dla wielu osób może okazać się to trudnym czy żmudnym zadaniem. W dodatku błędy potrafią być kosztowne. Z tego powodu zawsze warto jest rozważyć skorzystanie z pomocy specjalisty. Konsultacja z prawnikiem może pomóc w uniknięciu najczęściej występujących błędów oraz oszczędzeniu w przyszłości zarówno nerwów, jak i pieniędzy.

chevron-down
Copy link