Powiesił psa na drzewie. Policja szuka zwyrodnialca

6 grudnia 2018
/

"Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę" - ustawa o ochronie zwierząt.

29 listopada w Wałbrzychu, kilkaset metrów od schroniska dla zwierząt znaleziono powieszoną na drzewie suczkę. Zwierzę powieszono na smyczy i dokonano na niej powolnej egzekucji. Policja szuka sprawcy.

Zabicie ze szczególnym okrucieństwem

Sprawą zajęła się wałbrzyska policja, a wraz z nią działają przedstawiciele fundacji Mam Pomysł projekt Mania Pomagania i weterynarz. "(...)około południa dostaliśmy telefon z prośba o interwencje, jako Fundacja oraz Gabinet Weterynaryjny. Sprawa dotyczyła powieszonego psa, dla nas o tyle bulwersująca, że miało to miejsce zaraz za Schroniskiem dla zwierząt w Wałbrzychu (gdzie tego psa mogli oddać, zamiast pozbawiać życia). Po przybyciu na miejsce wraz z lekarzem weterynarii Anną Redlicką na miejscu czekali na nas już funkcjonariusze Policji, którzy doprowadzili nas na miejsce. Idąc tam nogi uginały nam się w kolanach, w końcu doszliśmy ... widok łamiący mi serce na tysiąc kawałków... niewielka Sunia powieszona na własnej smyczy...(...)" - czytamy na stronie walbrzych24.com

Zgodnie z art. 35 ustawy o ochronie zwierząt, człowiek który zabija zwierzę podlega karze pozbawienia wolności do 3 lat. W tym wypadku należy również wziąć pod uwagę, że przestępstwo popełniono ze szczególnym okrucieństwem. Innymi słowy sadysta, jeżeli zostanie złapany może odsiedzieć za kratkami nawet 5 lat.

Po weterynaryjnej sekcji zwłok okazało się, że suczkę dotkliwie pobito przed śmiercią. Sprawca ogłuszył zwierzę, być może w celu uzyskania mniejszego oporu, a następnie je powiesił. Całe zdarzenie prawdopodobnie odbyło się dzień przed znalezieniem ciała, czyli 28 listopada 2018 roku.

Policja apeluje do mieszkańców okolicznych miejscowości. Fundacja Mam Pomysł projekt Mania Pomagania obiecała nagrodę za wskazanie sprawcy. Osoba, która tego dokona otrzyma... 15 000 zł! Wszyscy zainteresowani sprawą dokładają się do początkowych 2 700 zł. Bardzo wielu osobom zależy na wykryciu sprawcy. Jest to bardzo pokrzepiająca wieść, świadczy to o braku tolerancji dla takich okropnych czynów w naszym społeczeństwie.

Chcesz pomóc? Reaguj!

Jesteś z Wałbrzycha lub okolic? Podziel się tą informacją! Każda szybka reakcja i sprawne działanie nas wszystkich może zmniejszyć ilość takich sytuacji. Kto w taki sposób potrafi skrzywdzić zwierzę, może również być niebezpieczny dla człowieka.

Cierpienie zwierząt a agresja społeczeństwa - prywatne rozważanie autora

W czasach współczesnych często zdarzają się sytuację, w których podczas wykrycia przestępstw popełnianych na zwierzętach tłum domaga się krwi. Sprawianie bólu zwierzęciu lub doprowadzenie do jego śmierci jest czymś podłym i zasługuje na potępienie. Należy jednak panować nad emocjami. Pamiętajmy, że żyjemy w państwie prawa, a samosąd lub życzenie śmierci sprawcy nie jest zgodne ani z literą prawa, ani z humanitaryzmem, który odróżnia człowieka myślącego od krwiożerczej bestii.

"Kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub szkodę osoby najbliższej, jeżeli groźba wzbudza w zagrożonym uzasadnioną obawę, że będzie spełniona, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2."

art. 190 Kodeksu Karnego

Nie dajmy się ponosić emocjom w internecie, który również jest miejscem publicznym. Nie pozwólmy, by zwyrodnialec miał szansę pozwać kogokolwiek za przestępstwo groźby karalnej. Dopilnujmy, by trafił za kratki, gdzie jego miejsce!

Źródło:

  • Wałbrzych24 on Facebook 

Zobacz także:

Zwierzęta pod lepszą ochroną w Polsce

Internet miejscem publicznym - stwierdza Sąd Najwyższy