Zdajesz egzamin wstępny na aplikację? Przeraża Cię ogrom materiału, który musisz opanować? Zapraszamy do lektury naszego cyklu artykułów, w którym omówimy tzw. "małe" ustawy i wskażemy przepisy, na które trzeba zwrócić uwagę. Dzisiejszym tematem będzie prawo przedsiębiorców.
Prawo przedsiębiorców zawiera kilka ważnych definicji, które zdecydowanie trzeba przyswoić przed egzaminem.
Działalność gospodarcza to:
Przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, wykonująca działalność gospodarczą. Przedsiębiorcami są również wspólnicy spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.
Nie stanowi działalności gospodarczej działalność wykonywana przez osobę fizyczną, której przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 50% minimalnego wynagrodzenia i która w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej. Jest to tak zwana działalność nierejestrowana. Osoba prowadząca działalność nierejestrowaną może złożyć wniosek o wpis w CEiDG. Działalność staje się działalnością rejestrowaną z dniem określonym we wniosku. Jeżeli przychód z działalności przekroczył w danym miesiącu 50% minimalnego wynagrodzenia, działalność ta staje się działalnością gospodarczą począwszy od dnia, w którym nastąpiło przekroczenie progu. W tej sytuacji osoba prowadząca działalność ma 7 dni od przekroczenia progu na wpis do CEiDG.
Ustawy Prawo przedsiębiorców nie stosuje się do:
Mikroprzedsiębiorca to przedsiębiorca, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące przesłanki:
Mały przedsiębiorca to taki, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie warunki:
Średni przedsiębiorca to przedsiębiorca, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki:
Działalność gospodarczą można podjąć:
chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej.
Identyfikacja przedsiębiorcy w urzędowych rejestrach następuje na podstawie numeru identyfikacji podatkowej (NIP).
Przedsiębiorca wpisany do CEiDG może zawiesić działalność na czas nieokreślony albo określony, nie krótszy niż 30 dni. Natomiast przedsiębiorca wpisany do KRS może zawiesić działalność gospodarczą na okres od 30 dni do 24 miesięcy. W okresie zawieszenia przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarczej i osiągać bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.
Zawieszenie oraz wznowienie wykonywania działalności następuje na wniosek przedsiębiorcy, chyba że przepis odrębny stanowi inaczej.
Z chwilą wykreślenia z CEiDG przedsiębiorca będący osobą fizyczną nie może wykonywać działalności gospodarczej.
Organy działają w sprawach związanych z wykonywaniem działalności gospodarczej wnikliwie i szybko, posługując się możliwie najprostszymi środkami prowadzącymi do ich załatwienia.
Organ nie może żądać ani uzależniać swojego rozstrzygnięcia od przedłożenia dokumentów w formie oryginału, poświadczonej kopii lub poświadczonego tłumaczenia, chyba że obowiązek taki wynika z przepisów prawa.
Ponadto organ nie może odmówić przyjęcia pism i wniosków niekompletnych. Organ nie może żądać dokumentów lub ujawnienia danych:
Interpretacja indywidualna – przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu lub właściwej państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie wyjaśnienia co do zakresu i sposobu stosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej lub składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie. Wniosek może dotyczyć zaistniałego stanu faktycznego lub zdarzeń przyszłych. Interpretacji indywidualnej udziela się w formie decyzji, od której służy odwołanie. Interpretację indywidualną wydaje się niezwłocznie, nie później niż w terminie 30 dni od dnia wpływu kompletnego i opłaconego wniosku.
Interpretacja indywidualna nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy. Jednakże przedsiębiorcy nie można obciążyć sankcjami administracyjnymi, finansowymi lub karami w zakresie, w jakim zastosował się do interpretacji ani daninami w wysokości wyższej niż wynikające z uzyskanej interpretacji indywidualnej. Interpretacja indywidualna jest natomiast wiążąca dla organów i państwowych jednostek organizacyjnych właściwych dla przedsiębiorcy. Można ją zmienić jedynie w drodze wznowienia postępowania. Nie zmienia się jednakże interpretacji, w wyniku której nastąpiły nieodwracalne skutki prawne.
Należy pamiętać, że:
następuje w drodze decyzji ministra właściwego ze względu na przedmiot działalności gospodarczej wymagającej uzyskania koncesji, chyba że odrębne przepisy stanowią inaczej.
Organ koncesyjny może odmówić udzielenia koncesji albo ograniczyć zakres jej stosowania albo też odmówić zmiany koncesji:
Organ prowadzący rejestr działalności regulowanej, w drodze decyzji, odmawia wpisu przedsiębiorcy do rejestru:
Rejestry działalności regulowanej są jawne.
Koncesja, zezwolenie albo wpis do rejestru działalności regulowanej uprawniają do wykonywania działalności gospodarczej na terenie całego kraju i przez czas nieokreślony, chyba że odrębne przepisy stanowią inaczej.
Przedsiębiorcy, który poniósł szkodę na skutek wykonania czynności kontrolnych z naruszeniem przepisów prawa, przysługuje odszkodowanie.
Organ kontroli zawiadamia przedsiębiorcę o zamiarze wszczęcia kontroli. Kontrolę wszczyna się nie wcześniej niż po upływie 7 dni i nie później niż przed upływem 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli. Jeżeli natomiast kontrola nie zostanie wszczęta w terminie 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia, wszczęcie kontroli wymaga ponownego zawiadomienia.
Zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli nie dokonuje się, gdy:
Czynności kontrolnych dokonuje się w obecności przedsiębiorcy lub osoby przez niego upoważnionej.
Nie można równocześnie podejmować i prowadzić więcej niż jednej kontroli działalności przedsiębiorcy, z wyłączeniem przypadków, gdy:
Czas trwania wszystkich kontroli u jednego przedsiębiorcy w jednym roku kalendarzowym nie może przekraczać w odniesieniu do:
Zgodnie z ustawą – Prawo przedsiębiorców, działalność gospodarczą podlegającą wpisowi do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej można najwcześniej podjąć, o ile przepisy szczególne nie stanowią inaczej:
A. w dniu złożenia wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej,
B. po dokonaniu wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej,
C. po uprawomocnieniu się postanowienia o wpisie do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
Odpowiedź: A (art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców)
Zgodnie z ustawą – Prawo przedsiębiorców, w przypadku przedsiębiorcy wpisanego do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, który na swój wniosek zawiesza wykonywanie działalności gospodarczej, okres tego zawieszenia rozpoczyna się:
A. zawsze od dnia złożenia wniosku o wpis informacji o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej,
B. od dnia wskazanego we wniosku o wpis informacji o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej,
C. od dnia uprawomocnienia się postanowienia o wpis informacji o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej.
Odpowiedź: B (art. 24 ust. 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców)
Zgodnie z ustawą – Prawo przedsiębiorców, udzielenie koncesji następuje w drodze:
A. decyzji ministra właściwego ze względu na przedmiot działalności gospodarczej wymagającej uzyskania koncesji, chyba że odrębne przepisy stanowią inaczej,
B. postanowienia prezydenta miasta,
C. zezwolenia wójta lub burmistrza.
Odpowiedź: A (art. 37 ust. 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców)
Zgodnie z ustawą – Prawo przedsiębiorców, rejestry działalności regulowanej:
A. nie są jawne,
B. są jawne,
C. są dostępne wyłącznie dla osób, które mają w tym interes prawny.
Odpowiedź: B (art. 43 ust. 4 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców)
Zgodnie z ustawą – Prawo przedsiębiorców, w przypadku wykonywania działalności gospodarczej w spółce cywilnej przez przedsiębiorców niezatrudniających pracowników, zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej w tej spółce:
A. nie jest możliwe,
B. jest skuteczne pod warunkiem zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przez wszystkich wspólników,
C. jest skuteczne w przypadku zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej chociażby przez jednego wspólnika.
Odpowiedź: B (art. 22 ust. 1 i 5 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców)
Zgodnie z ustawą – Prawo przedsiębiorców, organ prowadzący rejestr działalności regulowanej odmawia wpisu przedsiębiorcy do rejestru w drodze:
A. zarządzenia,
B. postanowienia,
C. decyzji.
Odpowiedź: C (art. 43 ust. 3 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców)
Zgodnie z ustawą – Prawo przedsiębiorców, wpisów w książce kontroli prowadzonej przez przedsiębiorcę w postaci elektronicznej dokonuje:
A. kontrolujący,
B. przedsiębiorca,
C. osoba upoważniona przez kontrolującego.
Odpowiedź: B (art. 57 ust. 4 pkt 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców)