Sarco – kapsuła do popełniania samobójstw a kodeks karny

29 maja 2019
hello world!

W artykule przytaczane są wypowiedzi osób o skrajnie odmiennych poglądach. Całość służy jedynie przedstawieniu różnych punktów widzenia związanych z problematyką samobójstwa i eutanazji. Redakcja Kruczek.pl pozostaje neutralna.

Ruszyła 58 edycja Międzynarodowej Wystawy Sztuki – La Biennale di Venezia. To właśnie tam dr Philip Nitschke zaprezentował swój kontrowersyjny wynalazek – kapsułę do szybkiego i bezbolesnego popełnienia samobójstwa. Jej projekt trafił do internetu jako open source. Każdy zainteresowany, który posiada odpowiedniego rodzaju drukarkę 3D może stworzyć ją we własnym domu. Czy w Polsce będzie można legalnie dokonać eutanazji?

Czym jest Sarco?


Stworzyłem Sarco z myślą o racjonalnych osobach, które po prostu nie chcą już żyć.

dr Philip Nitscthke


Sarco, najprościej rzecz ujmując, to tzw. kapsuła do popełnienia samobójstwa (lub jak ktoś woli - kapsuła do umierania). Każda osoba, która zechce odebrać sobie życie przy użyciu tego wynalazku, musi spełnić kilka obowiązkowych kryteriów. Philip Nitschke (twórca) zapewnia, że nie każdy może skorzystać z Sarco. Najpierw należy zdobyć kod aktywujący. Jego otrzymanie jest uzależnione od wyniku testu psychologicznego zamieszczonego na specjalnie przygotowanej stronie internetowej.

Jak działa Sarco?


Samobójstwo i „dobrowolna eutanazja” nie są spełnieniem absolutnej wolności człowieka, ale wolność tę zabijają. Tylko ktoś, kto żyje, może być wolny. Umarły jest całkowicie i na zawsze wszelkiej wolności pozbawiony.

Ryszard Fenigsen


Instrukcja urządzenia jest bardzo prosta. Przyszły samobójca musi jedynie wpisać kod aktywacyjny, a następnie wejść do otwartej kabiny. Po zamknięciu wystarczy wcisnąć czerwony guzik, a kapsuła do umierania rozpocznie swoją pracę. Zamknięte wnętrze zacznie wypełniać się ciekłym azotem, co doprowadzi do gwałtownego zmniejszenia temperatury i ograniczenia ilości tlenu. Przy takim połączeniu człowiek w kilka chwil straci przytomność, a następnie bezboleśnie się udusi. W razie zmiany zdania niedoszły samobójca ma trochę czasu (zanim nie straci przytomności) na odwołanie swojej decyzji. Może to uczynić poprzez ponowne wciśnięcie przycisku lub popchnięcie wieka maszyny.

Kapsuła do popełnienia samobójstwa - gdzie kupić?


Dlaczego więc w sytuacjach skrajnych nie mielibyśmy sami decydować o śmierci i sposobie odejścia z ziemi? Dlaczego zmuszać kogoś do znoszenia nadmiaru cierpień?

Maria Szyszkowska


Kapsuła do umierania będzie dostępna w formie fizycznej w państwach legalizujących takie zabiegi jak eutanazja. W innych, takich jak Polska, zainteresowani zakupem będą mogli pozyskać Sarco w inny sposób.

Dr Philip Nitschke w trosce o swoje bezpieczeństwo zadbał, by Sarco nie było przewożone na terytorium krajów, w których nie zalegalizowano eutanazji. Naukowiec znalazł jednak rozwiązanie na rozpowszechnienie swojego dzieła. Sprzedaż kapsuły do umierania ma się odbywać w ramach licencji open source. Zainteresowany klient, kupując produkt otrzyma projekt, który pozwoli mu na odtworzenie urządzenia przy pomocy prywatnej drukarki 3D. Najważniejsze składniki, w tym ciekły azot, należy kupić na własną rękę.

Czy drukowanie Sarco w Polsce będzie legalne? Eutanazja w polskim prawie


Kto zabija człowieka na jego żądanie i pod wpływem współczucia dla niego, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

art. 150 § 1 - ustawa Kodeks karny

Kto namową lub przez udzielenie pomocy doprowadza człowieka do targnięcia się na własne życie, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

art. 151 - ustawa Kodeks karny


Na ten moment trudno określić, jak ustawodawca podejdzie do tego zagadnienia. W teorii sprawa wygląda tak, że sam twórca nie doprowadza do śmierci drugiej osoby. Zgodnie z polskim prawem dr Philip Nitschke nie dopuszcza się więc zabójstwa eutanatycznego.

Z drugiej strony istnieje szansa, że kolejny wymieniony w kodeksie karnym przepis może doprowadzić do ścigania osoby, która udostępniła na drukarki 3D taki projekt jak kapsuła do popełnienia samobójstwa. Co również może okazać się nieskuteczne, ponieważ trudno tutaj mówić o bezpośredniości w udzielaniu pomocy w jakikolwiek sposób. Innymi słowy, istnieje szansa, że Sarco, wydrukowane w domowym zaciszu,  stanie się całkowicie legalnym sposobem na bezbolesne odejście z tego świata.

chevron-down
Copy link