Szczepionka na COVID – proces szczepień ogłoszony przez rząd

4 grudnia 2020
hello world!

Szczepienia na COVID-19 mają być realizowane w ośrodkach zdrowia, centrach szczepień w szpitalach rezerwowych oraz punktach mobilnych. Rząd ogłosił, że szczepionka na COVID-19 będzie darmowa, dobrowolna i dwudawkowa. 4 grudnia ruszy nabór podmiotów, które chcą organizować punkty szczepień. W pierwszej kolejności zostaną zaszczepieni pracownicy służby zdrowa, mieszkańcy domów pomocy społecznej i osoby starsze. Na szczepienie zarejestrować się będzie można przez internet.

Informacje dotyczące procesu szczepień

Podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki podkreślał, że aby przyszły rok był „ostatnim rokiem koronawirusa”, trzeba przestrzegać zasad bezpieczeństwa oraz przeprowadzić proces szczepień. Tym samym rząd przedstawił podstawowe informacje dotyczące procesu szczepień na koronawirusa. Celem jest zapewnienie szczepień w każdej gminie, aby każdy mógł się na nie zapisać i mieć możliwość zaszczepienia się. Do końca tego tygodnia możemy spodziewać się zakończenia strategii szczepień.

Szczepionka na COVID-19 – kto będzie mógł się zaszczepić?

Szczepienie przeciwko koronawirusowi ma być dobrowolne i darmowe dla wszystkich. Oferta szczepień realizowana będzie w ośrodkach zdrowia, centrach szczepień w szpitalach rezerwowych oraz w mobilnych zespołach i innych stacjonarnych placówkach medycznych. Premier dodał, że całą logistykę organizuje kilka podstawowych podmiotów z ministerstwami i Agencją Rezerw Materiałowych na czele. Organizacja całego procesu ma się odbywać w sposób szybki. W pierwszej kolejności zaszczepieni mają zostać pracownicy służby zdrowa, mieszkańcy domów pomocy społecznej i zakładów opiekuńczo-leczniczych, osoby w wieku 60+ oraz pracujące przy COVID-19. Premier zachęca jednak, aby na szczepienie zgłaszali się wszyscy. Nawoływał do możliwie najbardziej odpowiedzialnego zachowania. Nawet osoby młode i silne, które przez zaszczepienie mogą ochronić kogoś słabszego. Co więcej, wskazano również, że proces szczepień to mechanizm, który chroni miejsca pracy.

Zgłoszenie na szczepienie

Premier zapewnił, że proces szczepień będzie zorganizowany w prosty sposób. Dostępna ma być również rejestracja przez internet. Przez dedykowaną stronę www czy internetowe konto pacjenta (IKP). Dla osób, które nie będą chciały posłużyć się internetem, będzie również możliwość zgłoszenia metodami tradycyjnymi. Będzie to można bowiem zrobić przez infolinię lub u lekarza pierwszego kontaktu. Drugim krokiem po rejestracji będzie zgłoszenie się do punktu szczepień w celu przejścia kwalifikacji, której dokona lekarz lub pielęgniarka. Trzeci etap to szczepienie. I punkt czwarty – ostatni – po 21 dniach powtórzenie szczepienia, już bez rejestracji.

Nabór podmiotów chcących organizować punkty szczepień

Już 4 grudnia rusza nabór podmiotów, które zajmą się organizacją punktów szczepień. Jest to ważna informacja. Od tego momentu bowiem rozpocznie się proces budowania logistyki. Powstanie gotowa sieć, która przyjmie pacjentów i da im możliwość zaszczepienia. Najpóźniej w piątek, 4 grudnia, NFZ ma ogłosić kryteria naboru. Rząd zapowiedział, że nie będzie to konkurs ofert. Każdy, kto spełni warunki tego naboru, będzie mógł się zgłosić i będzie automatycznie zakwalifikowany. Warunki te mają dotyczyć składu zespołu, otoczenia, w którym ma być wykonywane szczepienie, a także tego, ile szczepień taki zespół powinien tygodniowo wykonywać.

Szczepionka na COVID – kiedy szczepionki trafią do Polski?

Polska do tej pory podpisała umowy z trzema firmami (Pfizer BioNtech, Johnson&Johnson i AstraZeneca) na dostawę ponad 45 milionów dawek szczepionki, po ich zatwierdzeniu przez europejskie instytucje. Premier zaznaczył też, że Polska jest gotowa podpisać kolejne umowy. Czeka jedynie na sygnał ze strony Komisji Europejskiej. Poinformował, że obecnie przygotowywany jest system logistyczny dotyczący szczepień. Koszt zakupu szczepionek to od 5 do 10 mld zł w zależności od tego, ile jeszcze szczepionek dodatkowo zostanie zakupionych.

Szef rządu zaznaczył też, że „budżet państwa polskiego musi być dostosowany do największych wyzwań”. Rząd stwierdził, że COVID-19 to jak dotąd największe wyzwanie. Z tego względu dokonano oszczędności w wielu innych miejscach budżetowych, żeby mieć od razu środki na szczepionki. Przyznał jednak, że koszt zakupu szczepionki jest bardzo wysoki dla Polski, ale „stać nas na niego; musi nas być na niego stać i dokonaliśmy odpowiednich zmian w budżecie, oszczędności, by szczepienia mogły się odbywać natychmiast, jak Europejska Agencja Leków zatwierdzi szczepionkę” – powiedział Mateusz Morawiecki. Szef KPRM Michał Dworczyk dodał, że – według oszacowań rządu – w pierwszej turze szczepień powinno zostać zaszczepionych od 6 do 7 mln osób. Pierwsze preparaty mogą trafić do Polski pod koniec roku. W większej liczbie pojawią się jednak najwcześniej w lutym bądź marcu. Wszystko zależy od podpisanych umów oraz możliwości producenta.

Przeczytaj również: Czy można odmówić testu na COVID-19?

chevron-down
Copy link