Wartość transakcji zbliżeniowych w Polsce wzrosła do 44,5 mld zł

5 listopada 2018
hello world!

Według danych NBP w drugim kwartale 2018 roku wartość transakcji zbliżeniowych wyniosła 44,5 mld zł. Oznacza to wzrost o 16% w porównaniu do poprzedniego kwartału, w którym wartość transakcji zbliżeniowych wyniosła 38,3 mld zł.

869,2 mln transakcji bezgotówkowych

Narodowy Bank Centralny informuje, że kartami zbliżeniowymi przeprowadzono w drugim kwartale 2018 roku 869,2 mln transakcji. Odnotowano wzrost liczby transakcji o 113,5 mln, czyli o 15% w stosunku do poprzedniego kwartału, w którym liczba transakcji wyniosła 755,7 mln. Karty zbliżeniowe stanowią 81,7% wszystkich kart płatniczych w Polsce. Wynika to z danych NBP. Na koniec czerwca za pomocą funkcji płatności zbliżeniowej wydanych zostało 32,9 mln kart płatniczych.

Średnia transakcji wzrosła do 51,2 zł

NBP informuje również, że w drugim kwartale 2018 roku średnia wartość pojedynczej transakcji zbliżeniowej plasuje się na poziomie 51,2 zł. Dla porównania w poprzednim kwartale wartość ta wynosiła 50,7 zł.

Jak informuje NBP - "Biorąc pod uwagę dłuższy horyzont czasowy, do trzeciego kwartału 2016 r. widoczna była tendencja ustabilizowania średniej wartości w granicach 38-42 zł, natomiast w ostatnich trzech analizowanych kwartałach wartość ta przekroczyła granicę 50 zł. Zaobserwowana zmiana, czyli wzrost średniej wartości transakcji zbliżeniowych przeprowadzanych przez klientów, może wynikać z faktu, że transakcje zbliżeniowe rozpowszechniły się ponad model detalicznych płatności niskokwotowych, tj. ograniczonych górnym limitem 50 zł bez konieczności użycia PIN"

NBP w "Informacji o kartach płatniczych" za drugi kwartał 2018 roku informuje również - "Powszechność wykorzystywania płatności zbliżeniowych odnosi się zatem zarówno do płatności niskokwotowych (o wartości poniżej 50 zł), jak i płatności o wartości wykraczającej poza limit 50 zł dokonywanych przy użyciu karty."

Program" Polska bezgotówkowa"

W związku z dynamicznym wzrostem płatności bezgotówkowych w Polsce redakcja kruczek.pl zaleca zapoznanie się ze szczegółami programu "Polska bezgotówkowa". Jest to program kierowany głównie do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Jednym z celów programu jest zwiększenie liczby terminali w polskich firmach. Przedsiębiorca może otrzymać terminal za darmo oraz korzystać z terminala przez rok bez jakichkolwiek opłat. Warunki uczestnictwa, korzyści płynące z programu oraz więcej szczegółów znajdziesz tutaj.

chevron-down
Copy link