Zabójstwo Versace (Andrew Cunanan)

21 lutego 2020
hello world!

Gianni Versace - na co dzień włoski prekursor i kreator mody, założyciel domu Versace. Okazjonalnie kostiumograf filmowy. Jednorazowo - ofiara seryjnego mordercy.

Jeżeli powyższym wstępem zdobyłem Twoją uwagę, czas bym zaczął opowiadać historię. Będę mówił o domach mody, homoseksualizmie, seryjnych mordercach i ich ofiarach. Dość interesujące połączenie prawda?

Zabójstwo Versace cz. I - "Śmierć na schodach"

Rankiem, dnia 15 lipca 1997 r. Gianni Versace postanowił udać się do lokalnej kawiarni. Co ciekawe, pierwszy raz od 5 lat zrobił to osobiście. Zazwyczaj wyręczał go asystent. Przełamanie rutyny zakończyło się tragicznie... Zapewne uważasz, że to dość klasyczny wstęp jak na opowieść kryminalną. Z innych źródeł możesz dowiedzieć się, że powyższa historia powinna zacząć się  całkowicie inaczej, mianowicie od rutynowego spaceru po klifie w Ocean's Frive na Florydzie.

Niezależnie od Twojego wyboru, Gianni Versace w końcu postanowił wrócić do swojej rezydencji w Miami Beach. Droga, na której mieszkał znana była z hoteli i mieszkań w stylu Art Déco. Może to nie jest najlepsze miejsce na opisywanie, czym ten styl dokładnie się charakteryzował, jednakże moim zdaniem warto wspomnieć co nieco. Art déco był i jest stylem, w którym podstawą są jak największe ilości ozdobników i dekoracji. Czasy jego świetności przypadają na okres międzywojenny. Nazwę wzięto od francuskiego "art" – sztuka i "décoratif" – dekoracyjny. Taka też była willa naszego bohatera.

Piękna z zewnątrz, niesamowita wewnątrz. Aura Miami Beach tworzyła sielankowy klimat, w którym nie miało prawa się stać to, co wtedy się stało. Niektórzy świadkowie, przepytywani później przez funkcjonariuszy policji twierdzili jednoznacznie. "Gdy Versace otwierał frontową bramę swojego domu, podszedł do niego młody mężczyzna. Na pierwszy rzut oka nie mógł mieć więcej niż 20 lat. W pewnym momencie, gdy Gianni był odwrócony, wyciągnął broń i oddał dwa strzały w jego kierunku. Oba trafiły w głowę." Inni mówili, że zabójstwo Versace przebiegało bardziej gwałtownie. Mężczyźni mieli się szarpać i w pewnym momencie napastnik wypalił z broni. Nie ma to jednak znaczenia. Finał był taki sam. Projektant jednego z największych domów mody na świecie, upadł martwy na schody wejściowe swojej rezydencji.

Zabójstwo Versace cz. II - " Jak dorosnę chcę być projektantem mody"

Giovanni Maria Versace urodził się w Reggio Calabria. Była to niewielka prowincja znajdująca się na samym czubku włoskiego obcasa. Mężczyzna miał troje rodzeństwa, w tym jednego brata (Domenico, ur. 1944 r) i dwie siostry (Tina, ur. 1952 r. i Francesca, ur. 1955 r.) . Jego matką była Francesca Versace - krawcowa, właścicielka sklepu odzieżowego. Ojciec, Antonio zajmował się sprzedażą węgla. Ze starszą siostrą wiąże się przykra historia. Dziewczynka zmarła w wieku 12 lat z powodu nieprawidłowo leczonego zakażenia tężcem. Pozostałe przy życiu rodzeństwo pozostawało w bliskiej relacji. Szczególnie wyróżniała się ta łącząca Gianni'ego i Francescę. W przyszłości, gdy ten pierwszy stanie się światowej sławy projektantem, ta druga będzie jego najpiękniejszą muzą i najszczerszym krytykiem.

Od najmłodszych lat Versace był pod ogromnym wpływem kultury starożytnej Grecji. W jego miejscu zamieszkania dominowała ona na każdym kroku. Gianni uczył się łaciny i starożytnego języka greckiego. Już od najmłodszych lat pragnął zostać projektantem mody. Doszkalał się w pracowni należącej do jego matki. Na początku tworzył szmaciane lalki a jako materiału używał tego co spadło na podłogę. Gdy tylko skończył 9 lat, tj. w 1955 r. zaprojektował swoją pierwszą sukienkę. Nie trzeba było się domyślać, jaki kierunek życia wybierze mały artysta.

Na początku uczył się architektury, by ostatecznie w wieku 26 lat (1972 r.) przenieść się do Mediolanu. To właśnie tam rozpoczął swoją pierwszą pracę jako projektant mody. Wtedy też powstały jego pierwsze kolekcje dla Genny (Ancona) i Callaghan (Novara).

Zabójstwo Versace - projekt Genny Versace (80's)

W tym samym roku Gianni Versace otworzył także swój butik. Mężczyzna bardzo szybko stał się sensacją międzynarodowej sceny modowej. Każdy z jego projektów tworzony był w oparciu o żywe kolory, skąpy krój i odważne nadruki. Był to ogromny kontrast w stosunku do dominującego gustu lat 80 XX w.

Zabójstwo Versace cz. III - „Armani ubiera żonę, Versace ubiera kochankę”

Jak można było się domyślić, jego „połączony luksusowy klasycyzm z jawną seksualnością” oprócz masy pozytywnych emocji, spotkał się również z falą krytyki. Mimo tego, mężczyzna podkreślał, że "nie wierzy w dobry gust" i ma zamiar "bezczelnie sprzeciwiać się zasadom mody".

W tym miejscu mogę opowiedzieć Ci coś ciekawego. Jak dobrze wiesz, w tym samym czasie projektował również niejaki Giorgio Armani. Obaj panowie namiętnie ze sobą rywalizowali. Szybko jednak okazało się, że mogą bez problemu podzielić się zadaniami. Na mieście mówiono, że „Armani ubiera żonę, Versace ubiera kochankę”.

Rok później, tj. w 1973 r. mediolański projektant zaczął pracować dla "Byblos". Była to młodzieżowa linia firmy Genny. Długo jednak tam nie zabawił, ponieważ niedługo stał się freelancerem działającym chociażby na rzecz De Parsini. W 1974 r. zaprojektował pierwszą własną kolekcję pod linią Complice.

Zabójstwo Versace - linia Complice.

 Because, "between Genny and the designer there is complicity.'

W 1975 r. Giovanni Versace zaprojektował swoją pierwszą kolekcję, w której dominowała odzież skórzana, zaś w 1978 r. w mediolańskiej Galerii Sztuki Palazzo della Permanente zaprezentował on swoją pierwszą sygnowaną kolekcję dla kobiet typu jesień/zima pod własną marką Versace. Kilka miesięcy później pokazał również swoją pierwszą kolekcję męską w showroomie przy Via della Spiga. Wtedy też otworzył swój pierwszy sklep z prezentacjami w Mediolanie.

Zabójstwo Versace cz. IV - „Meduza zdobywa świat”

Pierwsze kolekcje przyniosły mu ogromny sukces, a marka Giovanni'ego stała się jedną z najważniejszych marek znanych w świecie mody. Versace zdecydował się również stworzyć swój znak towarowy. Jego logotypem stała się głowa Meduzy.

Zabójstwo Versace - znak towarowy (logo) Versace

 

Kolekcje Versace prezentowały takie osobistości jak:

 • Linda Evangelista,
 • Naomi Campbell,
 • Claudia Schiffer,
 • Yasmeen Ghauri,
 • Christy Turlington,
 • Stephanie Seymour,
 • Cindy Crawford,
 • Lisa Marie Presley,
 • Helena Christensen,
 • Kate Moss.

Versace był wybredny i zawsze korzystał z usług najlepszych fotografów, takich jak:

 • Richard Avedon,
 • Bruce Weber,
 • Steven Meisel.

W swojej karierze Versace produkował kostiumy do baletu Legenda o Józefie Richarda Straussa, stworzył kostiumy do Don Pasquale, Gaetana Donizettiego, Dionysos Suite, Maurice’a Béjarta i Lieb und Leid, Gustava Mahlera. Ponadto projektował kostiumy dla Eltona Johna, Madonny i Tiny Turner.

Zabójstwo Versace cz. V - „Cóż jest niewłaściwego w związku tej samej płci?”

Giovanni Maria Versace był homoseksualistą. Już od najmłodszych lat był tego świadomy. Przez wzgląd na miejsce urodzenia (niewielka, konserwatywna prowincja) ukrywał on swoją tożsamość, o której wiedziała tylko najbliższa rodzina. Razem z przeprowadzką do Mediolanu, mężczyzna ujawnił swój sekret. Świat wybitnych projektantów i pięknych modelek nie wykluczał nikogo. Tam też, w 1982 r. Gianni poznał swojego przyszłego partnera - Antonia D'Amico. Mężczyzna pracował jako model w domu Versace. Związek ten był bardzo ważny dla twórcy potęgi spod znaku Meduzy i przetrwał aż do jego śmierci. Rodzeństwo nie przepadało jednak za kochankiem swojego brata i ostatecznie, po śmierci Giovanni'ego wyrzucili go z firmy.

Zabójstwo Versace cz. VI - „Ostatni pokaz”

W dniu 6 lipca 1997 r. w paryskim hotelu Ritz, Gianni Versace tradycyjnie podziękował swoim modelkom z wybiegu. Mężczyzna nie wiedział, że bierze udział w ostatnim pokazie w swoim życiu. By dodać dramatyzmu świat postanowił wykreować dość mroczne zakończenie. "Dziewczyny Versace" były stylizowane na czarno, a ich lica były bardzo blade, przyozdobione jedynie jaskrawym makijażem. Po świecie krąży również pewna plotka, zgodnie z którą Donatella - kilkanaście godzin wcześniej - prosiła Demi Moore o postawienie wróżby przy użyciu kart tarota. Układ kart był bardzo niekorzystny i przedstawiał dwoje braci pomiędzy którymi znajdowała się śmierć.

Nikt tego nigdy nie potwierdził, dlatego wrócę do faktów. Dziewięć dni po zakończeniu pokazu, tj. 15 lipca 1997 r. Gianni wracał do swojej rezydencji znanej jako Casa Casuriana (Miami Beach). Nie zdawał sobie sprawy, że od dwóch miesięcy śledził go seryjny morderca Andrew Cunanan. (C.D.N.)

chevron-down
Copy link