Tablice "Młoda Para" - czy to legalne? Co grozi za zakrywanie tablic rejestracyjnych?

10 września 2019
/

"Ogłaszam was mężem i żoną!" Po tych słowach zazwyczaj część formalna stosunku cywilno-prawnego, zwanego małżeństwem, powoli dobiega końca. Po kilkunastu minutach goście wsiadają do samochodów. Mija chwila i wszyscy ruszają w kolumnie za tym jednym, najważniejszym pojazdem, posiadającym tablice "Młoda Para". Podróż zostaje jednak przerwana, a odgłosy klaksonów ustępują miejsca syrenie policyjnej. Nowożeńcy zostają zatrzymani. Powód? Zakrywanie tablic rejestracyjnych - będzie mandat.

Maskowanie "blach" a prawo

Zakrywanie tablic rejestracyjnych jest dość popularnym zjawiskiem u koneserów zawrotnej szybkości. Każdy, kto chce uniknąć konsekwencji prawnych ma coraz szerszy wachlarz możliwości. Odkąd na drogach pojawiła się większa ilość fotoradarów, kierowcy coraz częściej decydowali się na korzystanie z różnych rodzajów "ostrzegaczy".

CB Radio, programy GPS określające położenie urządzeń rejestrujących prędkość, jak i miejsce postoju policyjnej kontroli to już standard. Odcinkowe pomiary prędkości postawiły jednak wysoką poprzeczkę, którą należało "pokonać" w inny sposób. Coraz częściej w autach montuje się przysłony na "blachy" sterowane pilotem. W niektórych sklepach można także kupić... sztuczne, przerośnięte liście naklejane na tablicę rejestracyjną. "No Panie Władzo, chyba za warunki pogodowe to ja nie odpowiadam co?" No jednak odpowiadasz. Ale o tym później... Czas wrócić do naszych nowożeńców.

Zobacz również:

Czy można zamontować tablicę rejestracyjną "na odwrót"?

Zakrywanie tablic rejestracyjnych

Zakrywanie tablic rejestracyjnych

Tablice "Młoda Para" - czy to legalne?

Warto podkreślić to już na wstępie. Tablice "Młoda Para", "Nowożeńcy", czy też inne "Kocham Cię Aniu, Twój Zbyszek" są NIELEGALNE. Fakt, iż zazwyczaj są one tolerowane polega na zwyczaju, który w pewnych sytuacjach może stać się kontratypem. Innymi słowy, funkcjonariusze zazwyczaj nie robią problemu, bo i stopień szkodliwości czynu jest znikomy. Trzeba jednak zachować pewne reguły, by tak się stało. Mianowicie, zakrywanie tablic rejestracyjnych nie może wystąpić w innym momencie, niż przejazd z kościoła lub urzędu na salę weselną. Ponadto, samochód nowożeńców musi znajdować się w kolumnie.

Ważne! Inne przejazdy, typu - podróż na zdjęcia ślubne, nie uprawnia do montażu tablic typu "Młoda Para".

Zobacz również:

Małe tablice rejestracyjne a prawo europejskie

Tablice "Młoda Para"

Co grozi za zakrywanie tablicy rejestracyjnej?

Zdaniem wielu funkcjonariuszy policji, jak i większości społeczeństwa zakrywanie tablic rejestracyjnych jest działaniem o charakterze umyślnym i nie należy mieć co do tego żadnych wątpliwości. Z tego powodu należy karać kierowców nawet z powodu brudnych-nieczytelnych "blach", bez podejmowania dyskusji pt. "To nie ja, to pogoda". Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym, należy dbać o przejrzystość tablic rejestracyjnych w każdych warunkach.

Co się jednak stanie, gdy kierujący pojazdem tego nie dopilnuje?


Zabrania się (...) zakrywania świateł oraz urządzeń sygnalizacyjnych, tablic rejestracyjnych lub innych wymaganych tablic albo znaków, które powinny być widoczne (...) ozdabiania tablic rejestracyjnych oraz umieszczania z przodu lub z tyłu pojazdu
znaków, napisów lub przedmiotów, które ograniczają czytelność tych tablic (...)

art. 60 pkt. 1 - ustawa Prawo o ruchu drogowym


Zobacz również:

Taryfikator mandatów na 2019 rok

Zgodnie z taryfikatorem mandatów na 2019 rok, zakrywanie tablic rejestracyjnych lub innych wymaganych tablic albo znaków, które powinny być widoczne, będzie nas kosztować 100 zł i 3 punkty karne. Ten sam przedział kary otrzymamy za "upiększanie" naszej tablicy, np. naklejkami.