Zamknięcie cmentarzy i konsekwencje prawne łamania zakazów

1 listopada 2020
hello world!

Statystyki dotyczące liczby zakażeń wirusem COVID-19 oraz zgonów będących po części ich konsekwencją stale wzrastają. Wiele państw Europy zdecydowało się już na całkowity lockdown. Polski rząd także wprowadza kolejne obostrzenia. Wśród nich znalazło się zamknięcie cmentarzy na okres nadchodzących świąt. Okoliczności decyzji budzą kontrowersje. Została ona podjęta późno i zaskoczyła zarówno osoby, które zamierzały odwiedzić groby bliskich, jak i przedsiębiorców. Niektórzy z nich poczynili wiele przygotowań i inwestycji związanych z tym okresem. W związku z całą tą sytuacją rodzi się wiele pytań. Najczęściej zadawanym jest to o konsekwencje, jakie mogą spotkać osoby, które mimo zakazu udałyby się na cmentarz.

Zamknięcie cmentarzy - podstawa prawna i wyjątki 

Podstawą prawną zakazu odwiedzania cmentarzy w okresie od 31 października do 2 listopada jest ,,Rozporządzenie Rady Ministrów z
dnia 30 października 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii”. Rozporządzenie pojawiło się w Dzienniku Ustaw jeszcze w piątek wieczorem. 

Wprowadzony zakaz oczywiście nie obejmuje pewnych sytuacji wyjątkowych. We wspomnianym okresie na cmentarzu mogą odbywać się pogrzeby oraz czynności z nimi związane. Do takich czynności należy na przykład przygotowanie miejsca na pochówek.

Kary za złamanie zakazu odwiedzenia cmentarzy

W Dzienniku Ustaw nie pojawiła się żadna adnotacja dotycząca możliwej kary za złamanie przepisu. Czy to oznacza, że mimo panującej epidemii i ustawionego w związku z nią zakazu można bezkarnie odwiedzić cmentarze? Nic bardziej mylnego.

Jeśli policja lub inni funkcjonariusze prawa ujęliby osobę przebywającą na cmentarzu w tych dniach w innym celu niż pogrzeb lub czynności z nim związane, groziłyby jej surowe konsekwencje złamania zakazu. Odpowiadałaby ona na podstawie przepisów ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Przewiduje ona ,,kary pieniężne za niestosowanie się ustanowionych w stanie zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii nakazów, zakazów lub ograniczeń oraz za niewykonanie decyzji o skierowaniu do pracy przy zwalczaniu epidemii”. Zgodnie z treścią ustawy za wejście na cmentarz może grozić kara pieniężna od 5000 zł do nawet 30 000 zł

Przeczytaj także: koronawirus a zakaz lotów - gdzie na razie nie polecisz?

Podsumowanie: zakaz wejścia na cmentarze i kary

Ze względu na zagrożenia związane z samym zakażeniem wirusem, jak i surowość kar niewiele osób będzie ryzykować łamaniem zakazu. Rzeczywistość związana z epidemią jest trudna i może budzi negatywne emocje. Poczucie strachu, niesprawiedliwości czy frustracji towarzyszy praktycznie każdemu z nas. Niełatwo pogodzić się z kolejnymi obostrzeniami, które oddalają nas od poczucia "normalności". Sytuacja jest ciężka w szczególności dla osób, które ponoszą konsekwencje finansowe przez nowe zakazy i zalecenia. Istnieje szansa, że będą mogły one liczyć na pomoc. Zachęcamy do skorzystania z usługi konsultacji z prawnikiem w razie potrzeby. 

Warto zastanowić się nad innym niż tradycyjny terminem odwiedzin grobów bliskich nam osób. Powinno rozważyć się także pomoc osobom, które znalazły się w szczególnie trudnym położeniu. Tym, które potrzebują wsparcia psychicznego, jak i tym, których sytuacja materialna ulega ciągłemu pogorszeniu. Miejmy nadzieję, że trend w statystykach niebawem się zmieni i da nam wszystkim powody do radości.

 

chevron-down
Copy link